Tunisko

1. 10. 2011 22:08
Podstatnou složku HDP představují příjmy z cestovního ruchu. Tunisko má krásné písečné pláže, které jsou čisté, velké a díky teplému moři se stalo oblíbenou turistickou destinací.
Foto: Aktuálně.cz

Tunisko leží v Severní Africe a název je odvozen od názvu hlavního města Tunis. V zemi žije 10,8 milionu obyvatel. Jeho sousedními státy jsou na západě Alžír, na jihovýchodě Libye a na severovýchodě a na severu jej omývá Středozemní moře.

Subtropické podnebí v Tunisu zapříčiňuje horké a suché léto, které trvá od května do října. Díky mírnému podnebí v zimě proudí z Atlantiku na území země chladné proudy, do oblasti zanesou hodně deště a počasí je proměnlivé. Teploty se v průměru pohybují v lednu kolem 6 °C, v srpnu dosahují 33 °C. Země je rozdělena na 24 guvernorátů.

Základní údaje

Hlavní město: Tunis
Rozloha: 163 610 km²
Nejvyšší bod: Džabal aš-Šánabí (1544 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 10 486 339
Hustota zalidnění: 64 ob. / km²
Jazyk: arabština (úřední a obchodní), francouzština (obchodní)
Národnostní složení: arabsko-berberští míšenci
Náboženství: sunnitský islám, křesťanství, judaismus
Státní zřízení: republika
Vznik: 20. března 1956
Měna: tuniský dinár (1000 millimů) (TND)

Historie

Prvními obyvateli na tuniském území byli Féničané ve 12. st. př. n. l. a stát Kartágo ovládal v 5 st. př. n. l. velkou část západního Středomoří. Kartágo bylo zcela zničeno v roce 146 př. n. l. díky neustálým válkám s Římem. Následně se stalo součástí Římské říše až do 7 st. n. l., než jej zabrali Arabové.

Vlády se střídaly přes arabské a berberské dynastie, od roku 1574 se zmocnili území Turci a až do 19. století bylo součástí Osmanské říše. V období druhé světové války probíhaly boje mezi Spojenci a mocnostmi Osy.

Od roku 1956 bylo Tunisko nezávislým státem a vymanilo se z francouzské nadvlády. Prezidentem byl zvolen Habíba Burgibu, který zavedl sociální změny a modernizoval stát. V roce 1975 byl zvolen doživotně prezidentem. V roce 1987 uspořádal Zín Abidín bin Alí převrat a prohlásil prezidenta za mentálně neschopného vykonávat svou funkci. Následovalo převzetí vlády bin Alím, která potlačovala svobodu v zemi. Současným prezidentem je Al-Bádží Qáid as-Sabsí.

Hospodářství

Ekonomika není závislá pouze na jednom sektoru. Nejvíce se vyváží oblečení, textilní výrobky, polotovary, zemědělské produkty, chemikálie a fosfáty, dále elektrická zařízení a uhlovodíky.

Na jednoho obyvatele je udáván HDP 8000 USD. HDP je tvořen z 54,1 % službami, následuje 35 % průmyslu a 10,9 % zemědělství.

Nezaměstnanost se pohybuje kolem 15 % a téměř 4 % obyvatelstva žije na hranici chudoby. Mezi nejvíce pěstované plodiny patří olivy, citrusové plody, datle, mandle, rajčata a obilniny.

Zajímavosti

  • Hlavní oblastí, kde žijí berbeři, je ostrov Džerba, hory na jihu Tuniska a staré berberské vesnice (ksáry), okolí na jihu Tuniska u města Tatáwín.
  • V Tunisku pár malých komunit, které inklinují k muslimské sektě cháridža.
  • Dle ústavy se může prezidentem stát pouze muslim.
  • Je zde osm národních parků a mezi nejcennější je Ichkeul s rozlohou 12 600 ha.

Obyvatelstvo a náboženství

Počet obyvatel čítá na 11 milionů a v porovnání s rokem 1960, kdy mělo 4,2 milionů, se počet obyvatel znásobil 2,5 krát. Arabsko-berberští míšenci tvoří 98 % populace. Z tohoto počtu je přibližně 10 % čistých Arabů a ostatní jsou Berbeři, Židé a Evropané. Mezi největší města patří hlavní město Tunis, Sfax, Súsa a Kairouan.

islámu se hlásí 98 % obyvatel a je oficiálním náboženstvím, ostatní 2 % zastupují křesťané a židé. Z islámsky vyznávajících je 95 % ortodoxního sunnitského vyznání. V Tunisku se mluví arabštinou a dále je běžným jazykem francouzština, která se používá na obchodních jednáních a na univerzitách.

Politický systém

Tunisko je prezidentská republika, jejíž právní systém vychází z francouzského. Před revolucí zde neexistovala demokracie v tom pravém evropském slova smyslu, a jednalo se o policejní stát. Proces demokratizace je v současné době stále živým tématem.

Prezident je volen na pět let a na základě ústavy je možné zvolit jej maximálně tři po sobě jdoucí období. Výkonná moc náleží prezidentovi, premiérovi i vládě. Vláda je jmenována prezidentem. Zákonodárná moc leží v rukou dvoukomorového Národního shromáždění, které je tvořeno Poslaneckou sněmovnou a Sněmovnou poradců.

Dovolená a cestování

Tunis se pyšní historickou částí Medína, v níž je řada významných historických staveb jako mauzoleum dynastie Husejnovců Tourbet el - Bey, palác Dar Othman, Muzeum Bardo s exponáty z dob Féničanů a Římanů.

Město Kartágo je nejvýznamnější historickou památkou celé země. „Zářící město“ nabízí návštěvníkům pohled do minulosti na Antoniovy lázně, římský amfiteátr, obětiště či punský přístav. Milovníci přírody nesmí vynechat solné jezero Chott el-Jerid, které měří plošně co do rozlohy 5 000 km2.

Poloostrov Mys Bon se označuje za nejhezčí místo v Tunisku. Pyšní se byzantskou pevností Kerkouane, která je umístěna v rybářské vesničce Kelibia.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy