Neonacistické vraždy v Německu

6. 5. 2013 19:21
Rok a půl po odhalení neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí, která má na svědomí vraždy devíti přistěhovalců a německé policistky, začal v Mnichově soudní proces s Beate Zschäpeovou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Rok a půl po odhalení neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU), která má na svědomí vraždy devíti přistěhovalců a německé policistky, začal v Mnichově ostře sledovaný soudní proces s Beate Zschäpeovou.

Skupinu tvořili kromě Zschäpeové ještě Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří loni 4. listopadu před hrozbou zatčení spáchali sebevraždu. Jejich kolegyně se o čtyři dny později sama přihlásila úřadům poté, co se neúspěšně pokusila zapálit byt ve východoněmeckém městě Zwickau, kde se trojice ukrývala. V něm se našla vedle vražedné pistole i videonahrávka, na níž se tato neonacistická buňka k vraždám a bombovým útokům spáchaným v letech 2000 až 2007 přihlásila.

Sedmatřicetiletá Zschäpeová, německými médii přezdívaná "nacistická nevěsta", sedí od té doby ve vyšetřovací vazbě. Vypovídat podle tisku ale odmítá. Kromě ní zatkli němečtí kriminalisté další čtyři údajné komplice a vyšetřují celkem 12 lidí z okolí NSU.

Loňské rozbití této skupiny vyvolalo v Německu velkou debatu o nebezpečí neonacismu a kritiku tajných služeb, jejichž informátoři se údajně na některých akcích NSU dokonce podíleli.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy