Neonacistické vraždy v Německu

6. 5. 2013 19:21
Rok a půl po odhalení neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí, která má na svědomí vraždy devíti přistěhovalců a německé policistky, začal v Mnichově soudní proces s Beate Zschäpeovou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Rok a půl po odhalení neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU), která má na svědomí vraždy devíti přistěhovalců a německé policistky, začal v Mnichově ostře sledovaný soudní proces s Beate Zschäpeovou.

Skupinu tvořili kromě Zschäpeové ještě Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří loni 4. listopadu před hrozbou zatčení spáchali sebevraždu. Jejich kolegyně se o čtyři dny později sama přihlásila úřadům poté, co se neúspěšně pokusila zapálit byt ve východoněmeckém městě Zwickau, kde se trojice ukrývala. V něm se našla vedle vražedné pistole i videonahrávka, na níž se tato neonacistická buňka k vraždám a bombovým útokům spáchaným v letech 2000 až 2007 přihlásila.

Sedmatřicetiletá Zschäpeová, německými médii přezdívaná "nacistická nevěsta", sedí od té doby ve vyšetřovací vazbě. Vypovídat podle tisku ale odmítá. Kromě ní zatkli němečtí kriminalisté další čtyři údajné komplice a vyšetřují celkem 12 lidí z okolí NSU.

Loňské rozbití této skupiny vyvolalo v Německu velkou debatu o nebezpečí neonacismu a kritiku tajných služeb, jejichž informátoři se údajně na některých akcích NSU dokonce podíleli.

 

Právě se děje

Další zprávy