Helmut Kohl

14. 8. 2012 17:13
Helmut Kohl je německý křesťanskodemokratický konzervativní politik a bývalý spolkový kancléř.
Helmut Kohl.
Helmut Kohl. | Foto: Wikimedia Commons/Engelbert Reineke

Helmut Kohl se narodil 3. dubna 1930 v Ludwigshafenu.

Má přezdívku kancléř - sjednotitel. Pod jeho taktovkou došlo ke sjednocení rozdělených částí Německa 3. prosince 1990 a Kohl se stal předsedou vlády obnoveného státu.

V čele západoněmecké vlády stál od roku 1982, kdy jeho Křesťansko-demokratická unie (CDU) vytvořila koalici s liberály (FDP).

Kohl byl velkým zastáncem evropské integrace, což často vedlo k jeho konfliktům s britskými politiky, obzvláště s Margaret Thatcherovou.V křesle premiéra vydržel až do roku 1998, kdy CDU ve volbách prohrála se sociálními demokraty a Kohla ve funkci nahradil Gerhard Schröder.

Manželka Helmuta Kohla Hannelore trpěla vzácnou nemocí: velkou citlivostí na sluneční světlo. Poslední roky života strávila doma v Ludwigshafenu za staženými závěsy, v roce 2001 spáchala sebevraždu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy