Helmut Kohl

14. 8. 2012 17:13
Helmut Kohl je německý křesťanskodemokratický konzervativní politik a bývalý spolkový kancléř.
Helmut Kohl.
Helmut Kohl. | Foto: Wikimedia Commons/Engelbert Reineke

Helmut Kohl se narodil 3. dubna 1930 v Ludwigshafenu.

Má přezdívku kancléř - sjednotitel. Pod jeho taktovkou došlo ke sjednocení rozdělených částí Německa 3. prosince 1990 a Kohl se stal předsedou vlády obnoveného státu.

V čele západoněmecké vlády stál od roku 1982, kdy jeho Křesťansko-demokratická unie (CDU) vytvořila koalici s liberály (FDP).

Kohl byl velkým zastáncem evropské integrace, což často vedlo k jeho konfliktům s britskými politiky, obzvláště s Margaret Thatcherovou.V křesle premiéra vydržel až do roku 1998, kdy CDU ve volbách prohrála se sociálními demokraty a Kohla ve funkci nahradil Gerhard Schröder.

Manželka Helmuta Kohla Hannelore trpěla vzácnou nemocí: velkou citlivostí na sluneční světlo. Poslední roky života strávila doma v Ludwigshafenu za staženými závěsy, v roce 2001 spáchala sebevraždu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Kvůli dopravní nehodě u Ostrovačic na Brněnsku je uzavřena dálnice D1 ve směru z Prahy na Brno. Před místem nehody na 179. kilometru se začínají tvořit kolony. Vyplývá to z údajů Národního dopravního informačního centra. Dálnice je uzavřena mezi sjezdem číslo 178 u Ostrovačic a exitem číslo 182 u Kývalky. Podle informací na webu dopravní policie se na dálnici krátce před 06:00 srazila dvě nákladní auta. Kolize se obešla bez zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy