Helmut Kohl

14. 8. 2012 17:13
Helmut Kohl je německý křesťanskodemokratický konzervativní politik a bývalý spolkový kancléř.
Helmut Kohl.
Helmut Kohl. | Foto: Wikimedia Commons/Engelbert Reineke

Helmut Kohl se narodil 3. dubna 1930 v Ludwigshafenu.

Má přezdívku kancléř - sjednotitel. Pod jeho taktovkou došlo ke sjednocení rozdělených částí Německa 3. prosince 1990 a Kohl se stal předsedou vlády obnoveného státu.

V čele západoněmecké vlády stál od roku 1982, kdy jeho Křesťansko-demokratická unie (CDU) vytvořila koalici s liberály (FDP).

Kohl byl velkým zastáncem evropské integrace, což často vedlo k jeho konfliktům s britskými politiky, obzvláště s Margaret Thatcherovou.V křesle premiéra vydržel až do roku 1998, kdy CDU ve volbách prohrála se sociálními demokraty a Kohla ve funkci nahradil Gerhard Schröder.

Manželka Helmuta Kohla Hannelore trpěla vzácnou nemocí: velkou citlivostí na sluneční světlo. Poslední roky života strávila doma v Ludwigshafenu za staženými závěsy, v roce 2001 spáchala sebevraždu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy