Alžírsko

1. 11. 2011 17:58
Po rozdělení Súdánu je Alžírsko největší zemí Afriky. Svoji nezávislost si vybojovala krvavým konfliktem s Francií v letech 1954 až 1962.
Foto: Aktuálně.cz

Po rozdělení Súdánu je Alžírsko největší zemí Afriky. Svoji nezávislost si vybojovala krvavým konfliktem s Francií v letech 1954 až 1962. Ropa byla a zůstává základem alžírské ekonomiky, ovšem pokles jejích cen v osmdesátých letech způsobil v zemi obrovský hospodářský propad.

Ten přispěl na začátku devadesátých let k občanské válce. Ve volbách roku 1991 zvítězila ve volbách Islámská fronta spásy, ale armáda se rozhodla volby anulovat a stranu zakázat. Několikaletá válka a terorismus si pak vyžádaly desetitisíce životů.

Armáda si rozhodující vliv v zemi udržuje dodnes. Protesty, které se odehrály na začátku roku po vzoru revolucí v Tunisku a Egyptě, byly rychle potlačeny.

Alžírsko je kromě toho také kolébkou svébytného hudebního stylu, nazývaného raï a jednou ze zemí, kde je kuskus národním jídlem. Metropole Alžír se nedávno stala po Káhiře druým africkým městem, ve kterém jezdí metro.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy