Alžírsko

1. 11. 2011 17:58
Po rozdělení Súdánu je Alžírsko největší zemí Afriky. Svoji nezávislost si vybojovala krvavým konfliktem s Francií v letech 1954 až 1962.
Foto: Aktuálně.cz

Po rozdělení Súdánu je Alžírsko největší zemí Afriky. Svoji nezávislost si vybojovala krvavým konfliktem s Francií v letech 1954 až 1962. Ropa byla a zůstává základem alžírské ekonomiky, ovšem pokles jejích cen v osmdesátých letech způsobil v zemi obrovský hospodářský propad.

Ten přispěl na začátku devadesátých let k občanské válce. Ve volbách roku 1991 zvítězila ve volbách Islámská fronta spásy, ale armáda se rozhodla volby anulovat a stranu zakázat. Několikaletá válka a terorismus si pak vyžádaly desetitisíce životů.

Armáda si rozhodující vliv v zemi udržuje dodnes. Protesty, které se odehrály na začátku roku po vzoru revolucí v Tunisku a Egyptě, byly rychle potlačeny.

Alžírsko je kromě toho také kolébkou svébytného hudebního stylu, nazývaného raï a jednou ze zemí, kde je kuskus národním jídlem. Metropole Alžír se nedávno stala po Káhiře druým africkým městem, ve kterém jezdí metro.

 

Právě se děje

Další zprávy