Ultrabook

30. 11. 2011 8:47
Ultratenké a ultralehké notebooky pod názvem ultrabook přišly na trh v roce 2011 z iniciativy Intelu.
Ultrabook HP
Ultrabook HP | Foto: HP

Ultrabook představuje vlastní kategorii mezi přenosnými počítačovými přístroji. Jednu kategorii tvoří klasické notebooky, ve svých počátcích označované za laptopy, typicky s úhlopříčkou mezi 13 a 17 palci a vahou kolem dvou a půl kilogramu. Představují standard přenosného PC s displejem pevně spojeným se základní deskou a klávesnicí a s vlastní zdrojem napájení. Druhou kategorií, která zohlednila potřebu snazší mobility, jsou netbooky. Displeje netbooků se velikostně pohybují mezi 7,9 a 10,1 palce, hmotnost pak převyšuje jeden kilogram, co do výdrže baterie bývají také lepší než notebooky. Ultrabook vytváří novou generaci notebooků, přičemž ve své podstatě kombinuje velké rozměry obrazovky a nízkou váhu netbooků.

Za rozvojem a vývojem ultrabooku stojí společnost Intel. Iniciativu podpořila i tří set milionovým fondem. Účelem je vytvořit ultratenké a ultralehké notebooky. Jedním z budoucích záměrů je i konkurenceschopnost na trhu s tablety. Ty si získaly oblibu právě kvůli výrazně nižší váze a velikosti. Využívají však procesory navržené konkurenční firmou Intelu, která se nazývá ARM. Podle odhadů Intelu by měl být podíl na trhu s přenosnými PC na konci roku 2012 40 % ve prospěch ultrabooků.

Intel při vytváření konceptu ultrabooků přišel se základními definujícími pravidly. Jejich postupné aplikování rozdělil do tří fází. První fáze proběhla v roce 2011. Zahrnuje technické parametry jako: tloušťka méně než 20 mm, váha méně než 1,4 kg, životnost baterie přes pět hodin, pevný disk SSD, bez optické mechaniky a integrovaný procesor Intelu typu Sandy Bridge.

V průběhu roku 2012 nadešla druhá fáze. Počítače, které chtěly oficiálně získat označení ultrabook, musely splňovat předcházející a nová kritéria: integrovaný port USB 3.0, sběrnice PCI Express 3.0 a integrovaná nová verze procesoru Intel s označením Ivy Bridge. Tento model měl zlepšit výkon přítomné grafické karty o 30% a výkon samotného procesoru o 20%.

Závěrečná fáze nastala v roce 2013 s procesorem Intel Haswell. Ultrabooky zsíakli lepší úsporu energie s dvojnásobnou délkou výdrže baterie či rychlejším probuzením z hibernace.

Které výrobky spadají podle definic první fáze mezi ultrabooky? Podle data uvedení na americkém trhu: Samsung Serie 9, Acer Aspire 3951, Asus Zenbook UX21, Asus Zenbook UX31, Lenovo IdeaPad U300S, Toshiba Portege Z830, Toshiba Portege Z835 a HP Folio 13. Některé z ultrabooků pak existují ve více variantách podle typu procesoru od Intelu - Core i3, Core i5 nebo Core i7.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy