Ultrabook

30. 11. 2011 8:47
Ultratenké a ultralehké notebooky pod názvem ultrabook přišly na trh v roce 2011 z iniciativy Intelu.
Ultrabook HP
Ultrabook HP | Foto: HP

Ultrabook představuje vlastní kategorii mezi přenosnými počítačovými přístroji. Jednu kategorii tvoří klasické notebooky, ve svých počátcích označované za laptopy, typicky s úhlopříčkou mezi 13 a 17 palci a vahou kolem dvou a půl kilogramu. Představují standard přenosného PC s displejem pevně spojeným se základní deskou a klávesnicí a s vlastní zdrojem napájení. Druhou kategorií, která zohlednila potřebu snazší mobility, jsou netbooky. Displeje netbooků se velikostně pohybují mezi 7,9 a 10,1 palce, hmotnost pak převyšuje jeden kilogram, co do výdrže baterie bývají také lepší než notebooky. Ultrabook vytváří novou generaci notebooků, přičemž ve své podstatě kombinuje velké rozměry obrazovky a nízkou váhu netbooků.

Za rozvojem a vývojem ultrabooku stojí společnost Intel. Iniciativu podpořila i tří set milionovým fondem. Účelem je vytvořit ultratenké a ultralehké notebooky. Jedním z budoucích záměrů je i konkurenceschopnost na trhu s tablety. Ty si získaly oblibu právě kvůli výrazně nižší váze a velikosti. Využívají však procesory navržené konkurenční firmou Intelu, která se nazývá ARM. Podle odhadů Intelu by měl být podíl na trhu s přenosnými PC na konci roku 2012 40 % ve prospěch ultrabooků.

Intel při vytváření konceptu ultrabooků přišel se základními definujícími pravidly. Jejich postupné aplikování rozdělil do tří fází. První fáze proběhla v roce 2011. Zahrnuje technické parametry jako: tloušťka méně než 20 mm, váha méně než 1,4 kg, životnost baterie přes pět hodin, pevný disk SSD, bez optické mechaniky a integrovaný procesor Intelu typu Sandy Bridge.

V průběhu roku 2012 nadešla druhá fáze. Počítače, které chtěly oficiálně získat označení ultrabook, musely splňovat předcházející a nová kritéria: integrovaný port USB 3.0, sběrnice PCI Express 3.0 a integrovaná nová verze procesoru Intel s označením Ivy Bridge. Tento model měl zlepšit výkon přítomné grafické karty o 30% a výkon samotného procesoru o 20%.

Závěrečná fáze nastala v roce 2013 s procesorem Intel Haswell. Ultrabooky zsíakli lepší úsporu energie s dvojnásobnou délkou výdrže baterie či rychlejším probuzením z hibernace.

Které výrobky spadají podle definic první fáze mezi ultrabooky? Podle data uvedení na americkém trhu: Samsung Serie 9, Acer Aspire 3951, Asus Zenbook UX21, Asus Zenbook UX31, Lenovo IdeaPad U300S, Toshiba Portege Z830, Toshiba Portege Z835 a HP Folio 13. Některé z ultrabooků pak existují ve více variantách podle typu procesoru od Intelu - Core i3, Core i5 nebo Core i7.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy