Suchoj Superjet

11. 5. 2012 20:05
Nejnovější ruské civilní letadlo známé též pod označením S-100 nebo SSJ-100. 9. května 2012 se zřítil předváděcí stroj na úbočí hory Salak jižně od indonésského města Jakarty.
Suchoj Superjet
Suchoj Superjet | Foto: Reuters

Stroj známý též pod označením S-100 nebo SSJ-100 je, spolu s Antonovem AN-148, nejmodernějším civilním letadlem ruské výroby. Do komerčního provozu se dostal se zpožděním, kvůli vývoji a výrobě motorů, v roce 2011. V současnosti jej na pravidelných linkách provozuje národní ruský přepravce Aeroflot a arménská společnost Armavia. V květnu 2012 se zřítil předváděcí stroj Suchoj Superjet na úbočí hory Salak jižně od indonésského města Jakarty.

Let měl být komerční propagací letounu, která měla přilákat tamní kupce. Smlouvu na dodávku strojů již mělo podepsanou několik společností. Vláda nákup strojů po nehodě pozastavila. Letadlo s problémy manévrovalo a roztříštilo se o úbočí hory. Nehodu nepřežilo 45 osob.

Tento stroj by měl v Rusku postupně nahradit již zastaralé Jakovlevy a Tupolevy. Výrobce má však smělé ambice i ohledně světového trhu, z něhož by rád nakonec ovládl 10%. Výrobní řada SSJ-100 je tvořena třemi základními variantami, lišícími se zejména v délce, a tedy i průměrné přepravní kapacitě - 60, 75 nebo 95 cestujících.

Nejmodernější Suchoj není dílem jediného výrobce. Na výrobě rozličných komponent se jich podílela celá řada. Klíčový prvek - motory - vyrábí francouzsko-ruská společnost Power Jet. Kompletace strojů provádí asociace Komsomolsk-on-Amur Aircraft Production a marketing zajišťuje italsko-ruská firma SuperJet International.

Vývoj stroje začal v roce 2000 a podíleli se na něm v roli konzultantů inženýři z amerického Boeingu. První zkušební lety začaly v únoru 2008 a v roce 2009 se nové suchoje předvedly na letecké show v Paříži (Paris Air Show). V únoru 2012 získal stroj certifikaci od Evropské agentury pro bezpečnost v letectví, čímž byl celý proces uvedení na evropský trh a do evropského vzdušného prostoru dokončen.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 55 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 56 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy