Letadlo Jak-42

8. 9. 2011 14:05
Jak-42 ve svých troskách pohřbil 7. října 2011 tým Lokomotivu Jaroslavl (včetně Čechů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka a Slováka Pavola Demitry).
Letadlo Jak-42
Letadlo Jak-42 | Foto: Wikimedia Commons

Letoun Jak-42, který ve svých troskách pohřbil 7. října 2011 tým Lokomotivu Jaroslavl (včetně Čechů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka a Slováka Pavola Demitry), neměl dobrou reputaci a hokejisté se jím báli na zápasy KHL létat.

Letadla Jak-42 létají už prakticky jen v zemích bývalého Sovětského svazu (provozují ho některé arménské, ruské, kubánské a ukrajinské aerolinky) a Číně.

Stroj, který u Jaroslavle havaroval, byl v provozu od roku 1993, v červenci byl údajně techniky zkontrolován a shledán nezávadným. Podle ruských médií měl však k prvnímu říjnu jeho technický certifikát vypršet.

O letounu

Letoun Jakovlev, typ Jak-42 označuje NATO jako "Clobber" (angl. "harampádí"). Jedná se o dopravní letadlo určené na krátké až střední vzdálenosti, které se vyrábí a používá od konce sedmdesátých let. Jednalo se o první sovětské letadlo poháněné třemi dvouproudovými motory.

První prototyp letounu se do vzduchu vznesl v roce 1975, do běžného provozu byl ale uveden až v roce 1980.

Jeho kapacita činí asi 120 pasažérů; délka letadla přesahuje 36 metrů, rozpětí křídel potom dosahuje téměř pětatřiceti a výška necelých deseti metrů.

Havárie letounu Jak-42 v minulosti

28. června 1982 havarovalo u Moskvy letadlo společnosti Aeroflot, při havárii zahynulo 132 lidí. Po této nehodě, způsobené konstrukčními nedostatky, bylo jejich používání na dva roky pozastaveno.

K dalšímu neštěstí došlo 25. prosince 1999, při havárii letounu společnosti Cubana de Aviacion ve Venezuele zemřelo 22 lidí. 26. května 2003 pak v Turecku havaroval stroj Ukranian Mediterranean Airlines (typ JAK-42D), zemřelo 75 lidí.

zdroj: http://www.airdisaster.com

 

Právě se děje

před 39 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy