Letadlo Jak-42

8. 9. 2011 14:05
Jak-42 ve svých troskách pohřbil 7. října 2011 tým Lokomotivu Jaroslavl (včetně Čechů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka a Slováka Pavola Demitry).
Letadlo Jak-42
Letadlo Jak-42 | Foto: Wikimedia Commons

Letoun Jak-42, který ve svých troskách pohřbil 7. října 2011 tým Lokomotivu Jaroslavl (včetně Čechů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka a Slováka Pavola Demitry), neměl dobrou reputaci a hokejisté se jím báli na zápasy KHL létat.

Letadla Jak-42 létají už prakticky jen v zemích bývalého Sovětského svazu (provozují ho některé arménské, ruské, kubánské a ukrajinské aerolinky) a Číně.

Stroj, který u Jaroslavle havaroval, byl v provozu od roku 1993, v červenci byl údajně techniky zkontrolován a shledán nezávadným. Podle ruských médií měl však k prvnímu říjnu jeho technický certifikát vypršet.

O letounu

Letoun Jakovlev, typ Jak-42 označuje NATO jako "Clobber" (angl. "harampádí"). Jedná se o dopravní letadlo určené na krátké až střední vzdálenosti, které se vyrábí a používá od konce sedmdesátých let. Jednalo se o první sovětské letadlo poháněné třemi dvouproudovými motory.

První prototyp letounu se do vzduchu vznesl v roce 1975, do běžného provozu byl ale uveden až v roce 1980.

Jeho kapacita činí asi 120 pasažérů; délka letadla přesahuje 36 metrů, rozpětí křídel potom dosahuje téměř pětatřiceti a výška necelých deseti metrů.

Havárie letounu Jak-42 v minulosti

28. června 1982 havarovalo u Moskvy letadlo společnosti Aeroflot, při havárii zahynulo 132 lidí. Po této nehodě, způsobené konstrukčními nedostatky, bylo jejich používání na dva roky pozastaveno.

K dalšímu neštěstí došlo 25. prosince 1999, při havárii letounu společnosti Cubana de Aviacion ve Venezuele zemřelo 22 lidí. 26. května 2003 pak v Turecku havaroval stroj Ukranian Mediterranean Airlines (typ JAK-42D), zemřelo 75 lidí.

zdroj: http://www.airdisaster.com

 

Právě se děje

před 22 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy