Skype

11. 10. 2011 21:51
Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli. Skype je rozšířeným programem jak ve světě, tak v ČR. Je určený k internetové komunikaci, webovým telefonátům i videohovorům, psaní zpráv i zasílání souborů. Všechny tyto služby nabízí program po naistalování a zaregistrování do sítě Skype zdarma. Kromě toho ale umožňuje i spojení s tradičními komunikačními cestami, tj. pevnou linkou a mobilními telefony, ale tyto služby jsou zpoplatněny. Zvláštní výjimkou jsou čísla tísňového volání (policie, hasiči, záchranná služba), které nejsou podporovány. Kromě klasického stolního počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Mac lze Skype spustit i na iPhone, prostřednictvím Androidu, Windows Mobile a další. S připojením na internet v mobilu tak do značné míry může nahradit klasické telefonování.

Z historie Skypu

Vzniku Skypu se datuje do roku 2003 a zemí původu je Estonsko, kde dodnes zůstává značná část kancelářských prostor a zaměstnanců. Na vývoji Skypu se podíleli Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn, autoři již staršího programu určeného k výměně souborů Kazaa. Ovšem za zakladatele společnosti Skype jsou označováni Niklas Zennström a Janus Friis. Původní název zněl ,,Sky peer-to-Peer". Postupně se ovšem název zkrátil na Skyper, což činilo potíže při registraci značky. Na internetu existovaly domény asociované s tímto názvem. Vyloučením posledního písmene tak vznikl definitivní název používaný dodnes.

V srpnu 2003 se rozjela zkušební beta verze, v říjnu 2011 má nejnovější verze pro Windows označení 5.6. V roce 2005 byl Skype prodán za 2,6 miliardy dolarů (jiné zdroje uvádějí dokonce 3,1 miliardy), kupujícím se stal eBay. Ve stejném roce byl program oficiálně zakázán v Číně a poprvé se objevila funkce videohovorů. O rok později překročil počet registrovaných uživatelů Skype hodnotu 100 milionů. Vzhledem k tomu, že si každý může vytvořit několik účtů, může být reálné číslo počtu osob užívajících Skype menší. V prvním čtvrtletí roku 2009 se však vyšplhal počet registrovaných uživatelů na 443 milionů a v prosinci už hlásil půl miliardy. V květnu 2011 Skype opět změnil vlastníka, kterým se stal Microsoft. Cena se vyšplhala už na 8,5 miliardy dolarů. Kuriózní situace nastala 22. prosince 2010, kdy došlo k celosvětovému výpadku komunikační sítě Skype. Další problémy se objevily v roce 2011.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy