Skype

11. 10. 2011 21:51
Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli. Skype je rozšířeným programem jak ve světě, tak v ČR. Je určený k internetové komunikaci, webovým telefonátům i videohovorům, psaní zpráv i zasílání souborů. Všechny tyto služby nabízí program po naistalování a zaregistrování do sítě Skype zdarma. Kromě toho ale umožňuje i spojení s tradičními komunikačními cestami, tj. pevnou linkou a mobilními telefony, ale tyto služby jsou zpoplatněny. Zvláštní výjimkou jsou čísla tísňového volání (policie, hasiči, záchranná služba), které nejsou podporovány. Kromě klasického stolního počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Mac lze Skype spustit i na iPhone, prostřednictvím Androidu, Windows Mobile a další. S připojením na internet v mobilu tak do značné míry může nahradit klasické telefonování.

Z historie Skypu

Vzniku Skypu se datuje do roku 2003 a zemí původu je Estonsko, kde dodnes zůstává značná část kancelářských prostor a zaměstnanců. Na vývoji Skypu se podíleli Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn, autoři již staršího programu určeného k výměně souborů Kazaa. Ovšem za zakladatele společnosti Skype jsou označováni Niklas Zennström a Janus Friis. Původní název zněl ,,Sky peer-to-Peer". Postupně se ovšem název zkrátil na Skyper, což činilo potíže při registraci značky. Na internetu existovaly domény asociované s tímto názvem. Vyloučením posledního písmene tak vznikl definitivní název používaný dodnes.

V srpnu 2003 se rozjela zkušební beta verze, v říjnu 2011 má nejnovější verze pro Windows označení 5.6. V roce 2005 byl Skype prodán za 2,6 miliardy dolarů (jiné zdroje uvádějí dokonce 3,1 miliardy), kupujícím se stal eBay. Ve stejném roce byl program oficiálně zakázán v Číně a poprvé se objevila funkce videohovorů. O rok později překročil počet registrovaných uživatelů Skype hodnotu 100 milionů. Vzhledem k tomu, že si každý může vytvořit několik účtů, může být reálné číslo počtu osob užívajících Skype menší. V prvním čtvrtletí roku 2009 se však vyšplhal počet registrovaných uživatelů na 443 milionů a v prosinci už hlásil půl miliardy. V květnu 2011 Skype opět změnil vlastníka, kterým se stal Microsoft. Cena se vyšplhala už na 8,5 miliardy dolarů. Kuriózní situace nastala 22. prosince 2010, kdy došlo k celosvětovému výpadku komunikační sítě Skype. Další problémy se objevily v roce 2011.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy