Skype

11. 10. 2011 21:51
Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli. Skype je rozšířeným programem jak ve světě, tak v ČR. Je určený k internetové komunikaci, webovým telefonátům i videohovorům, psaní zpráv i zasílání souborů. Všechny tyto služby nabízí program po naistalování a zaregistrování do sítě Skype zdarma. Kromě toho ale umožňuje i spojení s tradičními komunikačními cestami, tj. pevnou linkou a mobilními telefony, ale tyto služby jsou zpoplatněny. Zvláštní výjimkou jsou čísla tísňového volání (policie, hasiči, záchranná služba), které nejsou podporovány. Kromě klasického stolního počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Mac lze Skype spustit i na iPhone, prostřednictvím Androidu, Windows Mobile a další. S připojením na internet v mobilu tak do značné míry může nahradit klasické telefonování.

Z historie Skypu

Vzniku Skypu se datuje do roku 2003 a zemí původu je Estonsko, kde dodnes zůstává značná část kancelářských prostor a zaměstnanců. Na vývoji Skypu se podíleli Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn, autoři již staršího programu určeného k výměně souborů Kazaa. Ovšem za zakladatele společnosti Skype jsou označováni Niklas Zennström a Janus Friis. Původní název zněl ,,Sky peer-to-Peer". Postupně se ovšem název zkrátil na Skyper, což činilo potíže při registraci značky. Na internetu existovaly domény asociované s tímto názvem. Vyloučením posledního písmene tak vznikl definitivní název používaný dodnes.

V srpnu 2003 se rozjela zkušební beta verze, v říjnu 2011 má nejnovější verze pro Windows označení 5.6. V roce 2005 byl Skype prodán za 2,6 miliardy dolarů (jiné zdroje uvádějí dokonce 3,1 miliardy), kupujícím se stal eBay. Ve stejném roce byl program oficiálně zakázán v Číně a poprvé se objevila funkce videohovorů. O rok později překročil počet registrovaných uživatelů Skype hodnotu 100 milionů. Vzhledem k tomu, že si každý může vytvořit několik účtů, může být reálné číslo počtu osob užívajících Skype menší. V prvním čtvrtletí roku 2009 se však vyšplhal počet registrovaných uživatelů na 443 milionů a v prosinci už hlásil půl miliardy. V květnu 2011 Skype opět změnil vlastníka, kterým se stal Microsoft. Cena se vyšplhala už na 8,5 miliardy dolarů. Kuriózní situace nastala 22. prosince 2010, kdy došlo k celosvětovému výpadku komunikační sítě Skype. Další problémy se objevily v roce 2011.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy