Skype

11. 10. 2011 21:51
Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli. Skype je rozšířeným programem jak ve světě, tak v ČR. Je určený k internetové komunikaci, webovým telefonátům i videohovorům, psaní zpráv i zasílání souborů. Všechny tyto služby nabízí program po naistalování a zaregistrování do sítě Skype zdarma. Kromě toho ale umožňuje i spojení s tradičními komunikačními cestami, tj. pevnou linkou a mobilními telefony, ale tyto služby jsou zpoplatněny. Zvláštní výjimkou jsou čísla tísňového volání (policie, hasiči, záchranná služba), které nejsou podporovány. Kromě klasického stolního počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Mac lze Skype spustit i na iPhone, prostřednictvím Androidu, Windows Mobile a další. S připojením na internet v mobilu tak do značné míry může nahradit klasické telefonování.

Z historie Skypu

Vzniku Skypu se datuje do roku 2003 a zemí původu je Estonsko, kde dodnes zůstává značná část kancelářských prostor a zaměstnanců. Na vývoji Skypu se podíleli Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn, autoři již staršího programu určeného k výměně souborů Kazaa. Ovšem za zakladatele společnosti Skype jsou označováni Niklas Zennström a Janus Friis. Původní název zněl ,,Sky peer-to-Peer". Postupně se ovšem název zkrátil na Skyper, což činilo potíže při registraci značky. Na internetu existovaly domény asociované s tímto názvem. Vyloučením posledního písmene tak vznikl definitivní název používaný dodnes.

V srpnu 2003 se rozjela zkušební beta verze, v říjnu 2011 má nejnovější verze pro Windows označení 5.6. V roce 2005 byl Skype prodán za 2,6 miliardy dolarů (jiné zdroje uvádějí dokonce 3,1 miliardy), kupujícím se stal eBay. Ve stejném roce byl program oficiálně zakázán v Číně a poprvé se objevila funkce videohovorů. O rok později překročil počet registrovaných uživatelů Skype hodnotu 100 milionů. Vzhledem k tomu, že si každý může vytvořit několik účtů, může být reálné číslo počtu osob užívajících Skype menší. V prvním čtvrtletí roku 2009 se však vyšplhal počet registrovaných uživatelů na 443 milionů a v prosinci už hlásil půl miliardy. V květnu 2011 Skype opět změnil vlastníka, kterým se stal Microsoft. Cena se vyšplhala už na 8,5 miliardy dolarů. Kuriózní situace nastala 22. prosince 2010, kdy došlo k celosvětovému výpadku komunikační sítě Skype. Další problémy se objevily v roce 2011.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy