reklama
 
 

Skype

11. 10. 2011 21:51
Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli.

Komunikační služba postavená na systému peer-to-peer programu, tj. softwaru umožňujícímu výměnu dat mezi uživateli. Skype je rozšířeným programem jak ve světě, tak v ČR. Je určený k internetové komunikaci, webovým telefonátům i videohovorům, psaní zpráv i zasílání souborů. Všechny tyto služby nabízí program po naistalování a zaregistrování do sítě Skype zdarma. Kromě toho ale umožňuje i spojení s tradičními komunikačními cestami, tj. pevnou linkou a mobilními telefony, ale tyto služby jsou zpoplatněny. Zvláštní výjimkou jsou čísla tísňového volání (policie, hasiči, záchranná služba), které nejsou podporovány. Kromě klasického stolního počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Mac lze Skype spustit i na iPhone, prostřednictvím Androidu, Windows Mobile a další. S připojením na internet v mobilu tak do značné míry může nahradit klasické telefonování.

Z historie Skypu

Vzniku Skypu se datuje do roku 2003 a zemí původu je Estonsko, kde dodnes zůstává značná část kancelářských prostor a zaměstnanců. Na vývoji Skypu se podíleli Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn, autoři již staršího programu určeného k výměně souborů Kazaa. Ovšem za zakladatele společnosti Skype jsou označováni Niklas Zennström a Janus Friis. Původní název zněl ,,Sky peer-to-Peer". Postupně se ovšem název zkrátil na Skyper, což činilo potíže při registraci značky. Na internetu existovaly domény asociované s tímto názvem. Vyloučením posledního písmene tak vznikl definitivní název používaný dodnes.

V srpnu 2003 se rozjela zkušební beta verze, v říjnu 2011 má nejnovější verze pro Windows označení 5.6. V roce 2005 byl Skype prodán za 2,6 miliardy dolarů (jiné zdroje uvádějí dokonce 3,1 miliardy), kupujícím se stal eBay. Ve stejném roce byl program oficiálně zakázán v Číně a poprvé se objevila funkce videohovorů. O rok později překročil počet registrovaných uživatelů Skype hodnotu 100 milionů. Vzhledem k tomu, že si každý může vytvořit několik účtů, může být reálné číslo počtu osob užívajících Skype menší. V prvním čtvrtletí roku 2009 se však vyšplhal počet registrovaných uživatelů na 443 milionů a v prosinci už hlásil půl miliardy. V květnu 2011 Skype opět změnil vlastníka, kterým se stal Microsoft. Cena se vyšplhala už na 8,5 miliardy dolarů. Kuriózní situace nastala 22. prosince 2010, kdy došlo k celosvětovému výpadku komunikační sítě Skype. Další problémy se objevily v roce 2011.

11. 10. 2011 21:51

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama