Megaupload

23. 1. 2012 19:47
Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com.
Megaupload
Megaupload | Foto: Aktuálně.cz

Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com. Ten byl 19. ledna 2012 americkou vládou zablokován kvůli sdílení nelegálních souborů a společně s tímto krokem byli zadrženi manažeři firmy a zakladatel Kim Schmitz, známější spíše pod přezdívkou Kim Dotcom. Se všemi přitom bylo zahájeno trestní stíhání.

Společně s Megauploadem byly vypnuty i související stránky Megavideo a Megaporn. Hlavním důvodem bylo porušování podmínek ze strany jejich provozovatelů. Ti údajně neodstraňovali ilegální obsah i přesto, že jej vlastníci autorských práv nahlásili jako závadný.

Samotné zrušení serveru vyvolalo téměř okamžitou odezvu z řad hacktivistů Anonymous, kteří postupně začali vyřazovat weby vládních úřadů nebo vydavatelských společností.

Reakce na zrušení serveru

Jakožto mstu za Megaupload a narušování svobody internetu napadlo sdružení hackerů Anonymous internetové stránky několika institucí, které iniciovaly zrušení serveru. Velmi záhy byly z provozu vyřazeny stránky FBI, amerického ministerstva spravedlnosti, hudebních společností Universal Music nebo filmového distributora Motion Picture Association.

Výrazně méně agilní už ale byly další servery pro sdílení dat, které se ze strachu z likvidace rozhodly samy svou činnost ukončit, případně nějakým způsobem "legalizovat". Ke sdílení dat už tak nadále neslouží internetová adresa filesonic.com, výrazně pak své podmínky upravily weby uploaded.to nebo fileserve.com.

Největší obdobný český server Uloz.to se pak podobné situace nebojí. Argumentuje především odlišnými podmínkami pro nahrávání dat, vlastním přístupem k závadným souborům a odlišným právním systémem.

 

Právě se děje

Další zprávy