Megaupload

23. 1. 2012 19:47
Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com.
Megaupload
Megaupload | Foto: Aktuálně.cz

Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com. Ten byl 19. ledna 2012 americkou vládou zablokován kvůli sdílení nelegálních souborů a společně s tímto krokem byli zadrženi manažeři firmy a zakladatel Kim Schmitz, známější spíše pod přezdívkou Kim Dotcom. Se všemi přitom bylo zahájeno trestní stíhání.

Společně s Megauploadem byly vypnuty i související stránky Megavideo a Megaporn. Hlavním důvodem bylo porušování podmínek ze strany jejich provozovatelů. Ti údajně neodstraňovali ilegální obsah i přesto, že jej vlastníci autorských práv nahlásili jako závadný.

Samotné zrušení serveru vyvolalo téměř okamžitou odezvu z řad hacktivistů Anonymous, kteří postupně začali vyřazovat weby vládních úřadů nebo vydavatelských společností.

Reakce na zrušení serveru

Jakožto mstu za Megaupload a narušování svobody internetu napadlo sdružení hackerů Anonymous internetové stránky několika institucí, které iniciovaly zrušení serveru. Velmi záhy byly z provozu vyřazeny stránky FBI, amerického ministerstva spravedlnosti, hudebních společností Universal Music nebo filmového distributora Motion Picture Association.

Výrazně méně agilní už ale byly další servery pro sdílení dat, které se ze strachu z likvidace rozhodly samy svou činnost ukončit, případně nějakým způsobem "legalizovat". Ke sdílení dat už tak nadále neslouží internetová adresa filesonic.com, výrazně pak své podmínky upravily weby uploaded.to nebo fileserve.com.

Největší obdobný český server Uloz.to se pak podobné situace nebojí. Argumentuje především odlišnými podmínkami pro nahrávání dat, vlastním přístupem k závadným souborům a odlišným právním systémem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy