Megaupload

23. 1. 2012 19:47
Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com.
Megaupload
Megaupload | Foto: Aktuálně.cz

Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com. Ten byl 19. ledna 2012 americkou vládou zablokován kvůli sdílení nelegálních souborů a společně s tímto krokem byli zadrženi manažeři firmy a zakladatel Kim Schmitz, známější spíše pod přezdívkou Kim Dotcom. Se všemi přitom bylo zahájeno trestní stíhání.

Společně s Megauploadem byly vypnuty i související stránky Megavideo a Megaporn. Hlavním důvodem bylo porušování podmínek ze strany jejich provozovatelů. Ti údajně neodstraňovali ilegální obsah i přesto, že jej vlastníci autorských práv nahlásili jako závadný.

Samotné zrušení serveru vyvolalo téměř okamžitou odezvu z řad hacktivistů Anonymous, kteří postupně začali vyřazovat weby vládních úřadů nebo vydavatelských společností.

Reakce na zrušení serveru

Jakožto mstu za Megaupload a narušování svobody internetu napadlo sdružení hackerů Anonymous internetové stránky několika institucí, které iniciovaly zrušení serveru. Velmi záhy byly z provozu vyřazeny stránky FBI, amerického ministerstva spravedlnosti, hudebních společností Universal Music nebo filmového distributora Motion Picture Association.

Výrazně méně agilní už ale byly další servery pro sdílení dat, které se ze strachu z likvidace rozhodly samy svou činnost ukončit, případně nějakým způsobem "legalizovat". Ke sdílení dat už tak nadále neslouží internetová adresa filesonic.com, výrazně pak své podmínky upravily weby uploaded.to nebo fileserve.com.

Největší obdobný český server Uloz.to se pak podobné situace nebojí. Argumentuje především odlišnými podmínkami pro nahrávání dat, vlastním přístupem k závadným souborům a odlišným právním systémem.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy