Megaupload

23. 1. 2012 19:47
Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com.
Megaupload
Megaupload | Foto: Aktuálně.cz

Megaupload Limited je společnost stojící za jedním z nejpoužívanějších serverů pro sdílení dat na internetu Megaupload.com. Ten byl 19. ledna 2012 americkou vládou zablokován kvůli sdílení nelegálních souborů a společně s tímto krokem byli zadrženi manažeři firmy a zakladatel Kim Schmitz, známější spíše pod přezdívkou Kim Dotcom. Se všemi přitom bylo zahájeno trestní stíhání.

Společně s Megauploadem byly vypnuty i související stránky Megavideo a Megaporn. Hlavním důvodem bylo porušování podmínek ze strany jejich provozovatelů. Ti údajně neodstraňovali ilegální obsah i přesto, že jej vlastníci autorských práv nahlásili jako závadný.

Samotné zrušení serveru vyvolalo téměř okamžitou odezvu z řad hacktivistů Anonymous, kteří postupně začali vyřazovat weby vládních úřadů nebo vydavatelských společností.

Reakce na zrušení serveru

Jakožto mstu za Megaupload a narušování svobody internetu napadlo sdružení hackerů Anonymous internetové stránky několika institucí, které iniciovaly zrušení serveru. Velmi záhy byly z provozu vyřazeny stránky FBI, amerického ministerstva spravedlnosti, hudebních společností Universal Music nebo filmového distributora Motion Picture Association.

Výrazně méně agilní už ale byly další servery pro sdílení dat, které se ze strachu z likvidace rozhodly samy svou činnost ukončit, případně nějakým způsobem "legalizovat". Ke sdílení dat už tak nadále neslouží internetová adresa filesonic.com, výrazně pak své podmínky upravily weby uploaded.to nebo fileserve.com.

Největší obdobný český server Uloz.to se pak podobné situace nebojí. Argumentuje především odlišnými podmínkami pro nahrávání dat, vlastním přístupem k závadným souborům a odlišným právním systémem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy