SOPA

23. 1. 2012 1:05
SOPA, plný názvem Stop Online Piracy Act, je návrh kontroverzního amerického zákona, který si klade za cíl omezit počítačové pirátství, ale de facto umožňuje cenzuru na internetu.
SOPA
SOPA | Foto: Aktuálně.cz

SOPA, plný názvem Stop Online Piracy Act, je návrh kontroverzního amerického zákona, který si klade za cíl omezit počítačové pirátství, ale de facto umožňuje cenzuru na internetu. Zvyšuje totiž pravomoci různých společností nebo institucí v boji proti porušování autorských práv a na základě rozhodnutí jakéhokoliv federálního soudu by mělo být možné zakročit proti webům, jejichž obsah buď přímo autorská práva porušuje, nebo na takový obsah odkazuje.

Návrh podporují především velká hudební vydavatelství, filmové společnosti, mediální korporace nebo další firmy vlastnící známé ochranné známky. Podle nich je třeba zvýšit vymahatelnost autorského práva především na zahraničních webech a jako "odstrašující" příklad uvádějí vyrovnání společnosti Google s americkým ministerstvem spravedlnosti za to, že vyhledávač umožnil reklamu na ilegální dovoz léků z Kanady.

Na opačné straně pak pochopitelně stojí řada internetových serverů, z nichž některé na návrh zákona reagovaly dočasnou proměnou svých stránek. Nejvýraznější byla akce otevřené encyklopedie Wikipedia, jejíž anglická verze místo svého obsahu zobrazovala černou stránku s varováním před přijetím zákonu SOPA.

Právě po protestních akcích pak návrh ztratil podporu mnoha politiků.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt v patře domu, na místě je 11 zraněných. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Při požáru v Černokostelecké ulici bylo zraněno 11 lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Hasiči nyní byt odvětrávají.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy