SOPA

23. 1. 2012 1:05
SOPA, plný názvem Stop Online Piracy Act, je návrh kontroverzního amerického zákona, který si klade za cíl omezit počítačové pirátství, ale de facto umožňuje cenzuru na internetu.
SOPA
SOPA | Foto: Aktuálně.cz

SOPA, plný názvem Stop Online Piracy Act, je návrh kontroverzního amerického zákona, který si klade za cíl omezit počítačové pirátství, ale de facto umožňuje cenzuru na internetu. Zvyšuje totiž pravomoci různých společností nebo institucí v boji proti porušování autorských práv a na základě rozhodnutí jakéhokoliv federálního soudu by mělo být možné zakročit proti webům, jejichž obsah buď přímo autorská práva porušuje, nebo na takový obsah odkazuje.

Návrh podporují především velká hudební vydavatelství, filmové společnosti, mediální korporace nebo další firmy vlastnící známé ochranné známky. Podle nich je třeba zvýšit vymahatelnost autorského práva především na zahraničních webech a jako "odstrašující" příklad uvádějí vyrovnání společnosti Google s americkým ministerstvem spravedlnosti za to, že vyhledávač umožnil reklamu na ilegální dovoz léků z Kanady.

Na opačné straně pak pochopitelně stojí řada internetových serverů, z nichž některé na návrh zákona reagovaly dočasnou proměnou svých stránek. Nejvýraznější byla akce otevřené encyklopedie Wikipedia, jejíž anglická verze místo svého obsahu zobrazovala černou stránku s varováním před přijetím zákonu SOPA.

Právě po protestních akcích pak návrh ztratil podporu mnoha politiků.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy