SOPA

23. 1. 2012 1:05
SOPA, plný názvem Stop Online Piracy Act, je návrh kontroverzního amerického zákona, který si klade za cíl omezit počítačové pirátství, ale de facto umožňuje cenzuru na internetu.
SOPA
SOPA | Foto: Aktuálně.cz

SOPA, plný názvem Stop Online Piracy Act, je návrh kontroverzního amerického zákona, který si klade za cíl omezit počítačové pirátství, ale de facto umožňuje cenzuru na internetu. Zvyšuje totiž pravomoci různých společností nebo institucí v boji proti porušování autorských práv a na základě rozhodnutí jakéhokoliv federálního soudu by mělo být možné zakročit proti webům, jejichž obsah buď přímo autorská práva porušuje, nebo na takový obsah odkazuje.

Návrh podporují především velká hudební vydavatelství, filmové společnosti, mediální korporace nebo další firmy vlastnící známé ochranné známky. Podle nich je třeba zvýšit vymahatelnost autorského práva především na zahraničních webech a jako "odstrašující" příklad uvádějí vyrovnání společnosti Google s americkým ministerstvem spravedlnosti za to, že vyhledávač umožnil reklamu na ilegální dovoz léků z Kanady.

Na opačné straně pak pochopitelně stojí řada internetových serverů, z nichž některé na návrh zákona reagovaly dočasnou proměnou svých stránek. Nejvýraznější byla akce otevřené encyklopedie Wikipedia, jejíž anglická verze místo svého obsahu zobrazovala černou stránku s varováním před přijetím zákonu SOPA.

Právě po protestních akcích pak návrh ztratil podporu mnoha politiků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy