Kim Dotcom

27. 1. 2012 18:02
Zakladatel serveru pro sdílení souborů Megaupload Kim Dotcom.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Kim Dotcom je známý především jako zakladatel internetového serveru pro sdílení souborů MegaUpload. Až do roku 2012 byl tajemným mužem mimo pozornost médií. Nebránilo mu to ale v tom, aby každoročně profitoval z MegaUploadu, a přišel si tak na desítky milionů dolarů.

Začátek roku 2012 byl ale ve znamení boje proti legislativě SOPA i nenadálého útoku na MegaUpload. V rámci policejního vyšetřování ho novozélandští strážci zákona zatkli. Obvinění se týkají toho, že MegaUpload umožňoval sdílení materiálů podléhajících autorským zákonům. Podle předběžných informací by ho mohlo čekat víc jak půl století ve vězení a pokuta překračující sto milionů dolarů.

Získal si přezdívky jako Dr. Evil či Dr. No podle známého padoucha z filmového hitu o Jamesi Bondovi. On sám používá jméno Kim Dotcom. Příjmení Dotcom legálně přijal v době, kdy se chystal nebo už spustil MegaUpload. Předtím byl znám jako Kim Schmitz, ale často se také uvádí jména jako Kimble, Kim Tim Jim Vestor. Lze však spekulovat, jestli je pravé i křestní jméno.

Je nezaměnitelnou osobou i díky své postavě. Měří dva metry a váží podle některých zdrojů nejméně sto třicet kilogramů. Narodil se v roce 1974 v Německu. V době zatčení měl dvě občanství. Vedle německého také finské. Žije ale střídavě na Novém Zélandu a v Hong Kongu. Část svého majetku získal kolem roku 2000, kdy vydělal na internetové bublině. O ní se někdy hovoří jako o "dot-com bubble", odsud mohl vzejít nápad ke změně vlastního příjmení.

MegaUpload založil v roce 2005 a úspěšně ho vedl až do devatenáctého ledna 2012. Sídlo společnosti bylo v Hong Kongu. V době největšího úspěchu se server řadil na třinácté místo nejpopulárnějších stránek internetu, roční výnos činil sto sedmdesát pět milionů dolarů a denně využívalo služeb padesát milionů návštěvníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením došlo podle Vrchního státního zastupitelství k průtahům v trestním řízení. 

"O výsledku dohledového přezkumu bylo podrobně informováno dozorové Městské státní zastupitelství v Praze, kdy jeho vedení by mělo na zjištěné pochybení reagovat a přijmout účinné opatření tak, aby k jeho opakování v budoucnu již nedošlo," popsala vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy