Kim Dotcom

27. 1. 2012 18:02
Zakladatel serveru pro sdílení souborů Megaupload Kim Dotcom.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Kim Dotcom je známý především jako zakladatel internetového serveru pro sdílení souborů MegaUpload. Až do roku 2012 byl tajemným mužem mimo pozornost médií. Nebránilo mu to ale v tom, aby každoročně profitoval z MegaUploadu, a přišel si tak na desítky milionů dolarů.

Začátek roku 2012 byl ale ve znamení boje proti legislativě SOPA i nenadálého útoku na MegaUpload. V rámci policejního vyšetřování ho novozélandští strážci zákona zatkli. Obvinění se týkají toho, že MegaUpload umožňoval sdílení materiálů podléhajících autorským zákonům. Podle předběžných informací by ho mohlo čekat víc jak půl století ve vězení a pokuta překračující sto milionů dolarů.

Získal si přezdívky jako Dr. Evil či Dr. No podle známého padoucha z filmového hitu o Jamesi Bondovi. On sám používá jméno Kim Dotcom. Příjmení Dotcom legálně přijal v době, kdy se chystal nebo už spustil MegaUpload. Předtím byl znám jako Kim Schmitz, ale často se také uvádí jména jako Kimble, Kim Tim Jim Vestor. Lze však spekulovat, jestli je pravé i křestní jméno.

Je nezaměnitelnou osobou i díky své postavě. Měří dva metry a váží podle některých zdrojů nejméně sto třicet kilogramů. Narodil se v roce 1974 v Německu. V době zatčení měl dvě občanství. Vedle německého také finské. Žije ale střídavě na Novém Zélandu a v Hong Kongu. Část svého majetku získal kolem roku 2000, kdy vydělal na internetové bublině. O ní se někdy hovoří jako o "dot-com bubble", odsud mohl vzejít nápad ke změně vlastního příjmení.

MegaUpload založil v roce 2005 a úspěšně ho vedl až do devatenáctého ledna 2012. Sídlo společnosti bylo v Hong Kongu. V době největšího úspěchu se server řadil na třinácté místo nejpopulárnějších stránek internetu, roční výnos činil sto sedmdesát pět milionů dolarů a denně využívalo služeb padesát milionů návštěvníků.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy