Kim Dotcom

27. 1. 2012 18:02
Zakladatel serveru pro sdílení souborů Megaupload Kim Dotcom.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Kim Dotcom je známý především jako zakladatel internetového serveru pro sdílení souborů MegaUpload. Až do roku 2012 byl tajemným mužem mimo pozornost médií. Nebránilo mu to ale v tom, aby každoročně profitoval z MegaUploadu, a přišel si tak na desítky milionů dolarů.

Začátek roku 2012 byl ale ve znamení boje proti legislativě SOPA i nenadálého útoku na MegaUpload. V rámci policejního vyšetřování ho novozélandští strážci zákona zatkli. Obvinění se týkají toho, že MegaUpload umožňoval sdílení materiálů podléhajících autorským zákonům. Podle předběžných informací by ho mohlo čekat víc jak půl století ve vězení a pokuta překračující sto milionů dolarů.

Získal si přezdívky jako Dr. Evil či Dr. No podle známého padoucha z filmového hitu o Jamesi Bondovi. On sám používá jméno Kim Dotcom. Příjmení Dotcom legálně přijal v době, kdy se chystal nebo už spustil MegaUpload. Předtím byl znám jako Kim Schmitz, ale často se také uvádí jména jako Kimble, Kim Tim Jim Vestor. Lze však spekulovat, jestli je pravé i křestní jméno.

Je nezaměnitelnou osobou i díky své postavě. Měří dva metry a váží podle některých zdrojů nejméně sto třicet kilogramů. Narodil se v roce 1974 v Německu. V době zatčení měl dvě občanství. Vedle německého také finské. Žije ale střídavě na Novém Zélandu a v Hong Kongu. Část svého majetku získal kolem roku 2000, kdy vydělal na internetové bublině. O ní se někdy hovoří jako o "dot-com bubble", odsud mohl vzejít nápad ke změně vlastního příjmení.

MegaUpload založil v roce 2005 a úspěšně ho vedl až do devatenáctého ledna 2012. Sídlo společnosti bylo v Hong Kongu. V době největšího úspěchu se server řadil na třinácté místo nejpopulárnějších stránek internetu, roční výnos činil sto sedmdesát pět milionů dolarů a denně využívalo služeb padesát milionů návštěvníků.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Senátorský klub ODS povede namísto Vostrčila bývalý policejní prezident Červíček

Novým předsedou senátorského klubu ODS se stal někdejší policejní prezident Martin Červíček. Dosud byl prvním místopředsedou frakce. Nahradil Miloše Vystrčila, který byl zvolen předsedou Senátu. Změnu ve vedení klubu oznámil mluvčí strany Václav Smolka.

Červíček klub povede do podzimních senátních voleb. "Považuji za svoji povinnost pomoci s řízením klubu a vzít na sebe v tomto složitém a přechodném osmiměsíčním období zodpovědnost," uvedl v tiskovém prohlášení. Senátor za Náchodsko uznal, že zastoupit Vystrčila v pozici předsedy klubu nebude nic jednoduchého.

Červíčkovým zástupcem v klubu se stal ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy