Distributed Denial of Service (DDoS)

16. 6. 2011 15:21
Denial of Service je útokem, který funguje na principu zahlcení určitého systému. Distributed Denial of Service (DDoS) k tomu využívá větší množství počítačů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Denial of Service je útokem, který funguje na principu zahlcení určitého systému (platebních serverů daty a přístupy) či konkrétních emailových schránek obrovským množstvím spamu. V důsledku pak dochází k odepření přístupu k službě nebo výraznému zpomalení přístupu k ní či emailové schránce.

Distributed Denial of Service (DDoS) pak označuje počítačový útok, během kterého cizí uživatel využije chyby v zabezpečení jednoho či více počítačů (proto "distribuovaný") a přiměje je vyslat velká množství dat na internetové servery, stránky nebo pošle spam na určité adresy.

Takto vytvořená síť útočných počítačů se označuje jako "botnet". Obvykle se přitom využívá "zombie" počítačů, kdy jejich majitelé nemají o tom, že je útok vedený i přes jejich počítač, ponětí.

Novinkou v tomto ohledu bylo dobrovolné zapojení do botnetu během útoků, jež byly pomstou za odepření podpory WikiLeaks.

Klasické projevy DDoS útoku vyplývají z mechanismu útoku - jde o nemožnost připojit se k některému serveru či stránce, popřípadě významné zpomalení oproti normálu; v případě emailu je to výrazný nárůst množství spamu.

Během DDoS útoků využívají útočníci obvykle chyby v konfiguraci systému, v případě útoku vedeném pomocí P2P sítí pak bugu v klientu. K samotnému průniku do počítače, který je poté ovládán, bývají často využívány různé formy malware.

Nejčastějšími cíly DDoS útoků se stávají banky či karetní platební brány.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy