Malware

9. 6. 2011 15:57
Malware, zkratka anglických slov "malicious" (zákeřný, zlovolný) a "software" označuje programy vytvořené konkrétně za účelem poškodit či narušit systém.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Malware, zkratka anglických slov "malicious" (zákeřný, zlovolný) a "software", označuje programy vytvořené konkrétně za účelem poškodit či narušit systém. Zahrnuje například počítačové viry, trójské koně, spyware, některé formy adware či většinu rootkitů.

Malware je někdy obecně označován také jako "počítačový kontaminant".

Nejúčinnějšími prostředky ochrany jsou kvalitní a pravidelně aktualizovaný antivirus, firewall a zejména dodržování alespoň základních bezpečnostních pravidel.

Počítačový virus je program nebo soubor, schopný šířit se z jednoho počítače na druhý, nejčastěji cestou sdílení souborů či emailových příloh. Dopad na počítač může být minimální, někdy spíše humorný, ale též velmi destruktivní.

Červ (worm) je spíše podskupinou počítačových virů. Je schopný šířit se sám o sobě, bez pomoci člověka. Typická je i obrovská schopnost replikovat se. To pak často vede k enormnímu zatížení systémové paměti či datové sítě.

Trójský kůň, podobně jako jeho mytologický jmenovec, se zpočátku tváří jako užitečný program, který však po svém nainstalování může mít rozličné efekty - v nejhorším případě maže některé soubory z pevného disku, popřípadě otevírá bezpečnostní "zadní" vrátka pro případného útočníka. Trójské koně nemají schopnost sami se rozšiřovat.

Mezi těmito kategoriemi mohou být různé mezistupně, může docházet i k různým kombinacím. Jedním z takových hybridů byl i mimořádně úspěšný CodeRed z roku 2001.

Jako spyware jsou označovány programy, které jsou ve své podstatě legální. Pokud jsou nainstalovány do počítače (například spolu s některými shareware programy) shromažďují určitá uživatelova data, použitelná například v rámci cílené reklamy - mohou to být seznamy navštívených stránek či nainstalovaných a používaných programů. Tato data později spyware odesílá pomocí sítě Internet.

Adware je druh malware, který způsobuje zobrazování reklamy během chodu některých aplikací. Je představován například reklamními lištami v internetovém prohlížeči, které se nabízejí k instalaci v rámci různých aplikací.

Jednou z dalších významných odnoží malware jsou rootkity - ty umožňují vnější přístup do počítače, zatímco uživatel neví o jeho přítomnosti. Jednou z možností využití rootkitů je například kradení hesel ze systémů.

Máte ve svém počítači malware? Některé projevy jsou pro jeho přítomnost poměrně typické - patří mezi ně například konstantní (popřípadě v určitých časových intervalech) vyskakování pop-up oken během prohlížení webu, naskakování jiné než původně nastavené domácí stránky prohlížeče (například některé druhy adware), nejde spustit "task manager" či vyhledávání souborů, mohou být problémy s aktualizacemi vašeho antiviru, zpomalení běhu počítače, někdy až na nepoužitelnou rychlost.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy