Malware

9. 6. 2011 15:57
Malware, zkratka anglických slov "malicious" (zákeřný, zlovolný) a "software" označuje programy vytvořené konkrétně za účelem poškodit či narušit systém.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Malware, zkratka anglických slov "malicious" (zákeřný, zlovolný) a "software", označuje programy vytvořené konkrétně za účelem poškodit či narušit systém. Zahrnuje například počítačové viry, trójské koně, spyware, některé formy adware či většinu rootkitů.

Malware je někdy obecně označován také jako "počítačový kontaminant".

Nejúčinnějšími prostředky ochrany jsou kvalitní a pravidelně aktualizovaný antivirus, firewall a zejména dodržování alespoň základních bezpečnostních pravidel.

Počítačový virus je program nebo soubor, schopný šířit se z jednoho počítače na druhý, nejčastěji cestou sdílení souborů či emailových příloh. Dopad na počítač může být minimální, někdy spíše humorný, ale též velmi destruktivní.

Červ (worm) je spíše podskupinou počítačových virů. Je schopný šířit se sám o sobě, bez pomoci člověka. Typická je i obrovská schopnost replikovat se. To pak často vede k enormnímu zatížení systémové paměti či datové sítě.

Trójský kůň, podobně jako jeho mytologický jmenovec, se zpočátku tváří jako užitečný program, který však po svém nainstalování může mít rozličné efekty - v nejhorším případě maže některé soubory z pevného disku, popřípadě otevírá bezpečnostní "zadní" vrátka pro případného útočníka. Trójské koně nemají schopnost sami se rozšiřovat.

Mezi těmito kategoriemi mohou být různé mezistupně, může docházet i k různým kombinacím. Jedním z takových hybridů byl i mimořádně úspěšný CodeRed z roku 2001.

Jako spyware jsou označovány programy, které jsou ve své podstatě legální. Pokud jsou nainstalovány do počítače (například spolu s některými shareware programy) shromažďují určitá uživatelova data, použitelná například v rámci cílené reklamy - mohou to být seznamy navštívených stránek či nainstalovaných a používaných programů. Tato data později spyware odesílá pomocí sítě Internet.

Adware je druh malware, který způsobuje zobrazování reklamy během chodu některých aplikací. Je představován například reklamními lištami v internetovém prohlížeči, které se nabízejí k instalaci v rámci různých aplikací.

Jednou z dalších významných odnoží malware jsou rootkity - ty umožňují vnější přístup do počítače, zatímco uživatel neví o jeho přítomnosti. Jednou z možností využití rootkitů je například kradení hesel ze systémů.

Máte ve svém počítači malware? Některé projevy jsou pro jeho přítomnost poměrně typické - patří mezi ně například konstantní (popřípadě v určitých časových intervalech) vyskakování pop-up oken během prohlížení webu, naskakování jiné než původně nastavené domácí stránky prohlížeče (například některé druhy adware), nejde spustit "task manager" či vyhledávání souborů, mohou být problémy s aktualizacemi vašeho antiviru, zpomalení běhu počítače, někdy až na nepoužitelnou rychlost.

 

Právě se děje

Další zprávy