Bing

3. 11. 2011 23:18
Bing je internetový vyhledávač společnosti Microsoft, který vzešel z předchůdců MSN Search, Windows Live Search a Live Search a pod novým názvem funguje od 3. června 2009.
Vyhledávač Bing Smart Search v systému Windows 8.
Vyhledávač Bing Smart Search v systému Windows 8. | Foto: Aktuálně.cz

Bing je internetový vyhledávač společnosti Microsoft, který vzešel z předchůdců MSN Search, Windows Live Search a Live Search a pod novým názvem funguje od 3. června 2009. Jeho podíl na americkém trhu k září 2011 dosahuje 14,7 procent, ovšem číslo zahrnuje i výsledky vyhledávače Yahoo, který s portálem Bing uzavřel koalici už v polovině roku 2009.

Podíl i zisky sice postupně rostou, nicméně Bing je stále velmi ztrátovým projektem a dominantní Google je se svými 65 procenty v nedohlednu.

Předchůdci

Prvním vlastním vyhledávačem od Microsoftu bylo MSN Search spuštěné na podzim 1998. Zpočátku portálu poskytoval výsledky dotazů server Inktomi, postupně ale domovská firma začala vyvíjet vlastní vyhledávací algoritmus a v roce 2005 už nebylo původní jen hledání obrázků. To tehdy zajišťoval web Picsearch.

I od něj se však časem upustilo a nástupce se jménem Windows Live Search byl už čistě původním produktem Microsoftu. Mateřské MSN nahradil v září 2006 a kromě webu či obrázků už vyhledával i hudbu nebo multimediální soubory ve službě Encarta.

V březnu 2007 se Microsoft rozhodl oddělit vyhledávač od rodiny služeb Windows Live a web tak byl překřtěn na Live Search. V rámci reorganizace ubylo například vyhledávání v knihách či akademických publikacích, služba postupně procházela řadou změn a víceméně svou tvář teprve hledala.

Tu našla až s novou identitou Bing, která spatřila světlo světa 3. června 2009.

Koalice s Yahoo!

Koncem srpna 2009 uzavřel Microsoft smlouvu na desetiletou spolupráci s vyhledávačem Yahoo, který má časem uvolnit místo pro Bing. Zakoupený portál si vydobyl relativně slušné obchodní podmínky a z prodeje reklam mu celých náleží 88 procent zisku. Navíc může prodávat reklamní prostor na stránkách Microsoftu.

Samotný vyhledávač Yahoo! Search si přitom udržel vlastní uživatelské rozhraní, pouze mu eventuálně v budoucnu přibude nálepka Powered by Bing.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hoří byt v patře domu, na místě je 8 zraněných, záchranáři aktivovali traumaplán. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy