Yahoo!

14. 9. 2011 15:30
Yahoo! je americkou společností, provozující druhý nejpoužívanější internetový vyhledávač. Spolupracuje s Microsoftem.
Yahoo!
Yahoo! | Foto: Aktuálně.cz

Yahoo!, Inc je americká internetová společnost provozující stejnojmenný portál, který se navzdory citelným ztrátám návštěvníků v posledních několika letech stále řadí k nejvíce využívaným. Vlastní internetový vyhledávač Yahoo! Search se počtem zpracovaných dotazů sice nemůže rovnat jasně dominantnímu Googlu, šesti a půl procentní podíl v této oblasti mu však zaručuje alespoň druhou příčku před čínským Baidu.

Dnešní tržní hodnota Yahoo! dosahuje přibližně 16 miliard dolarů, což je zhruba desekrát méně než u konkurenčního Googlu.

Historie

Podobně jako většina internetových katalogů a vyhledávačů i Yahoo! největší růst zaznamenalo během internetové horečky devadesátých let a svého historického vrcholu dosáhlo začátkem roku 2000. Na rozdíl od mnoha jiných se později dokázalo vypořádat s útlumem a nabízenými službami drželo krok s konkurenčním Googlem.

Velikost e-mailových schránek se zvětšila ze 4MB na 1GB, byl vyvinut vlastní vyhledávací algoritmus a společnost koupila mimo jiné webové služby Flickr či Del.icio.us.

V boji internetového vyhledávání sice oblíbený portál poměrně jasně prohrál, přesto se jej v roce 2008 pokusil získat počítačový gigant Microsoft. Velkorysou nabídku ve výši 44,6 miliard však tehdejší vedení vyhodnotilo jako nízkou a odmítlo.

Cena akcií pak postupně začala klesat, dosavadního ředitele Jerryho Yanga v roce 2009 vystřídala bývalá šéfka Autodesku Carol Bartzová a cíl byl poměrně jasný - zvýšit ekonomický růst portálu.

Propuštění zhruba tisíce zaměstnanců a celková očista společnosti přinesla vyšší zisky, ale investory se nepovedlo přilákat zpět a pokračující pokles zájmu vyvrcholil v září 2011, kdy představenstvo Bartzovou odvolalo.

Poskytované služby

Paleta služeb internetového portálu Yahoo! je poměrně široká a kromě vlastního vyhledávače a e-mailové schránky zahrnuje od klasického zpravodajství, přes reklamní služby až po jednoduché flashové hry.

K rychlé internetové komunikaci slouží program Yahoo! Messenger. Zpravodajství a mnoho dalšího z různých oblastí zajišťují weby Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Music nebo Yahoo! Movies, mapy celého světa pak najdete na Yahoo! Maps.

Dále Yahoo disponuje serverem pro porovnávání cen výrobků v jednotlivých internetových obchodech, webem pro sdílení video souborů, internetovým slovníkem a řadou dalších služeb. Přičemž mnoho z nich jich bylo z různých důvodů zrušeno nebo fungují jen s určitými omezeními, jako kdysi populární například GeoCities, které dnes fungují jen v Japonsku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy