Yahoo!

14. 9. 2011 15:30
Yahoo! je americkou společností, provozující druhý nejpoužívanější internetový vyhledávač. Spolupracuje s Microsoftem.
Yahoo!
Yahoo! | Foto: Aktuálně.cz

Yahoo!, Inc je americká internetová společnost provozující stejnojmenný portál, který se navzdory citelným ztrátám návštěvníků v posledních několika letech stále řadí k nejvíce využívaným. Vlastní internetový vyhledávač Yahoo! Search se počtem zpracovaných dotazů sice nemůže rovnat jasně dominantnímu Googlu, šesti a půl procentní podíl v této oblasti mu však zaručuje alespoň druhou příčku před čínským Baidu.

Dnešní tržní hodnota Yahoo! dosahuje přibližně 16 miliard dolarů, což je zhruba desekrát méně než u konkurenčního Googlu.

Historie

Podobně jako většina internetových katalogů a vyhledávačů i Yahoo! největší růst zaznamenalo během internetové horečky devadesátých let a svého historického vrcholu dosáhlo začátkem roku 2000. Na rozdíl od mnoha jiných se později dokázalo vypořádat s útlumem a nabízenými službami drželo krok s konkurenčním Googlem.

Velikost e-mailových schránek se zvětšila ze 4MB na 1GB, byl vyvinut vlastní vyhledávací algoritmus a společnost koupila mimo jiné webové služby Flickr či Del.icio.us.

V boji internetového vyhledávání sice oblíbený portál poměrně jasně prohrál, přesto se jej v roce 2008 pokusil získat počítačový gigant Microsoft. Velkorysou nabídku ve výši 44,6 miliard však tehdejší vedení vyhodnotilo jako nízkou a odmítlo.

Cena akcií pak postupně začala klesat, dosavadního ředitele Jerryho Yanga v roce 2009 vystřídala bývalá šéfka Autodesku Carol Bartzová a cíl byl poměrně jasný - zvýšit ekonomický růst portálu.

Propuštění zhruba tisíce zaměstnanců a celková očista společnosti přinesla vyšší zisky, ale investory se nepovedlo přilákat zpět a pokračující pokles zájmu vyvrcholil v září 2011, kdy představenstvo Bartzovou odvolalo.

Poskytované služby

Paleta služeb internetového portálu Yahoo! je poměrně široká a kromě vlastního vyhledávače a e-mailové schránky zahrnuje od klasického zpravodajství, přes reklamní služby až po jednoduché flashové hry.

K rychlé internetové komunikaci slouží program Yahoo! Messenger. Zpravodajství a mnoho dalšího z různých oblastí zajišťují weby Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Music nebo Yahoo! Movies, mapy celého světa pak najdete na Yahoo! Maps.

Dále Yahoo disponuje serverem pro porovnávání cen výrobků v jednotlivých internetových obchodech, webem pro sdílení video souborů, internetovým slovníkem a řadou dalších služeb. Přičemž mnoho z nich jich bylo z různých důvodů zrušeno nebo fungují jen s určitými omezeními, jako kdysi populární například GeoCities, které dnes fungují jen v Japonsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy