Yahoo!

14. 9. 2011 15:30
Yahoo! je americkou společností, provozující druhý nejpoužívanější internetový vyhledávač. Spolupracuje s Microsoftem.
Yahoo!
Yahoo! | Foto: Aktuálně.cz

Yahoo!, Inc je americká internetová společnost provozující stejnojmenný portál, který se navzdory citelným ztrátám návštěvníků v posledních několika letech stále řadí k nejvíce využívaným. Vlastní internetový vyhledávač Yahoo! Search se počtem zpracovaných dotazů sice nemůže rovnat jasně dominantnímu Googlu, šesti a půl procentní podíl v této oblasti mu však zaručuje alespoň druhou příčku před čínským Baidu.

Dnešní tržní hodnota Yahoo! dosahuje přibližně 16 miliard dolarů, což je zhruba desekrát méně než u konkurenčního Googlu.

Historie

Podobně jako většina internetových katalogů a vyhledávačů i Yahoo! největší růst zaznamenalo během internetové horečky devadesátých let a svého historického vrcholu dosáhlo začátkem roku 2000. Na rozdíl od mnoha jiných se později dokázalo vypořádat s útlumem a nabízenými službami drželo krok s konkurenčním Googlem.

Velikost e-mailových schránek se zvětšila ze 4MB na 1GB, byl vyvinut vlastní vyhledávací algoritmus a společnost koupila mimo jiné webové služby Flickr či Del.icio.us.

V boji internetového vyhledávání sice oblíbený portál poměrně jasně prohrál, přesto se jej v roce 2008 pokusil získat počítačový gigant Microsoft. Velkorysou nabídku ve výši 44,6 miliard však tehdejší vedení vyhodnotilo jako nízkou a odmítlo.

Cena akcií pak postupně začala klesat, dosavadního ředitele Jerryho Yanga v roce 2009 vystřídala bývalá šéfka Autodesku Carol Bartzová a cíl byl poměrně jasný - zvýšit ekonomický růst portálu.

Propuštění zhruba tisíce zaměstnanců a celková očista společnosti přinesla vyšší zisky, ale investory se nepovedlo přilákat zpět a pokračující pokles zájmu vyvrcholil v září 2011, kdy představenstvo Bartzovou odvolalo.

Poskytované služby

Paleta služeb internetového portálu Yahoo! je poměrně široká a kromě vlastního vyhledávače a e-mailové schránky zahrnuje od klasického zpravodajství, přes reklamní služby až po jednoduché flashové hry.

K rychlé internetové komunikaci slouží program Yahoo! Messenger. Zpravodajství a mnoho dalšího z různých oblastí zajišťují weby Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Music nebo Yahoo! Movies, mapy celého světa pak najdete na Yahoo! Maps.

Dále Yahoo disponuje serverem pro porovnávání cen výrobků v jednotlivých internetových obchodech, webem pro sdílení video souborů, internetovým slovníkem a řadou dalších služeb. Přičemž mnoho z nich jich bylo z různých důvodů zrušeno nebo fungují jen s určitými omezeními, jako kdysi populární například GeoCities, které dnes fungují jen v Japonsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy