Yahoo!

14. 9. 2011 15:30
Yahoo! je americkou společností, provozující druhý nejpoužívanější internetový vyhledávač. Spolupracuje s Microsoftem.
Yahoo!
Yahoo! | Foto: Aktuálně.cz

Yahoo!, Inc je americká internetová společnost provozující stejnojmenný portál, který se navzdory citelným ztrátám návštěvníků v posledních několika letech stále řadí k nejvíce využívaným. Vlastní internetový vyhledávač Yahoo! Search se počtem zpracovaných dotazů sice nemůže rovnat jasně dominantnímu Googlu, šesti a půl procentní podíl v této oblasti mu však zaručuje alespoň druhou příčku před čínským Baidu.

Dnešní tržní hodnota Yahoo! dosahuje přibližně 16 miliard dolarů, což je zhruba desekrát méně než u konkurenčního Googlu.

Historie

Podobně jako většina internetových katalogů a vyhledávačů i Yahoo! největší růst zaznamenalo během internetové horečky devadesátých let a svého historického vrcholu dosáhlo začátkem roku 2000. Na rozdíl od mnoha jiných se později dokázalo vypořádat s útlumem a nabízenými službami drželo krok s konkurenčním Googlem.

Velikost e-mailových schránek se zvětšila ze 4MB na 1GB, byl vyvinut vlastní vyhledávací algoritmus a společnost koupila mimo jiné webové služby Flickr či Del.icio.us.

V boji internetového vyhledávání sice oblíbený portál poměrně jasně prohrál, přesto se jej v roce 2008 pokusil získat počítačový gigant Microsoft. Velkorysou nabídku ve výši 44,6 miliard však tehdejší vedení vyhodnotilo jako nízkou a odmítlo.

Cena akcií pak postupně začala klesat, dosavadního ředitele Jerryho Yanga v roce 2009 vystřídala bývalá šéfka Autodesku Carol Bartzová a cíl byl poměrně jasný - zvýšit ekonomický růst portálu.

Propuštění zhruba tisíce zaměstnanců a celková očista společnosti přinesla vyšší zisky, ale investory se nepovedlo přilákat zpět a pokračující pokles zájmu vyvrcholil v září 2011, kdy představenstvo Bartzovou odvolalo.

Poskytované služby

Paleta služeb internetového portálu Yahoo! je poměrně široká a kromě vlastního vyhledávače a e-mailové schránky zahrnuje od klasického zpravodajství, přes reklamní služby až po jednoduché flashové hry.

K rychlé internetové komunikaci slouží program Yahoo! Messenger. Zpravodajství a mnoho dalšího z různých oblastí zajišťují weby Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Music nebo Yahoo! Movies, mapy celého světa pak najdete na Yahoo! Maps.

Dále Yahoo disponuje serverem pro porovnávání cen výrobků v jednotlivých internetových obchodech, webem pro sdílení video souborů, internetovým slovníkem a řadou dalších služeb. Přičemž mnoho z nich jich bylo z různých důvodů zrušeno nebo fungují jen s určitými omezeními, jako kdysi populární například GeoCities, které dnes fungují jen v Japonsku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy