Yahoo!

14. 9. 2011 15:30
Yahoo! je americkou společností, provozující druhý nejpoužívanější internetový vyhledávač. Spolupracuje s Microsoftem.
Yahoo!
Yahoo! | Foto: Aktuálně.cz

Yahoo!, Inc je americká internetová společnost provozující stejnojmenný portál, který se navzdory citelným ztrátám návštěvníků v posledních několika letech stále řadí k nejvíce využívaným. Vlastní internetový vyhledávač Yahoo! Search se počtem zpracovaných dotazů sice nemůže rovnat jasně dominantnímu Googlu, šesti a půl procentní podíl v této oblasti mu však zaručuje alespoň druhou příčku před čínským Baidu.

Dnešní tržní hodnota Yahoo! dosahuje přibližně 16 miliard dolarů, což je zhruba desekrát méně než u konkurenčního Googlu.

Historie

Podobně jako většina internetových katalogů a vyhledávačů i Yahoo! největší růst zaznamenalo během internetové horečky devadesátých let a svého historického vrcholu dosáhlo začátkem roku 2000. Na rozdíl od mnoha jiných se později dokázalo vypořádat s útlumem a nabízenými službami drželo krok s konkurenčním Googlem.

Velikost e-mailových schránek se zvětšila ze 4MB na 1GB, byl vyvinut vlastní vyhledávací algoritmus a společnost koupila mimo jiné webové služby Flickr či Del.icio.us.

V boji internetového vyhledávání sice oblíbený portál poměrně jasně prohrál, přesto se jej v roce 2008 pokusil získat počítačový gigant Microsoft. Velkorysou nabídku ve výši 44,6 miliard však tehdejší vedení vyhodnotilo jako nízkou a odmítlo.

Cena akcií pak postupně začala klesat, dosavadního ředitele Jerryho Yanga v roce 2009 vystřídala bývalá šéfka Autodesku Carol Bartzová a cíl byl poměrně jasný - zvýšit ekonomický růst portálu.

Propuštění zhruba tisíce zaměstnanců a celková očista společnosti přinesla vyšší zisky, ale investory se nepovedlo přilákat zpět a pokračující pokles zájmu vyvrcholil v září 2011, kdy představenstvo Bartzovou odvolalo.

Poskytované služby

Paleta služeb internetového portálu Yahoo! je poměrně široká a kromě vlastního vyhledávače a e-mailové schránky zahrnuje od klasického zpravodajství, přes reklamní služby až po jednoduché flashové hry.

K rychlé internetové komunikaci slouží program Yahoo! Messenger. Zpravodajství a mnoho dalšího z různých oblastí zajišťují weby Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Music nebo Yahoo! Movies, mapy celého světa pak najdete na Yahoo! Maps.

Dále Yahoo disponuje serverem pro porovnávání cen výrobků v jednotlivých internetových obchodech, webem pro sdílení video souborů, internetovým slovníkem a řadou dalších služeb. Přičemž mnoho z nich jich bylo z různých důvodů zrušeno nebo fungují jen s určitými omezeními, jako kdysi populární například GeoCities, které dnes fungují jen v Japonsku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy