Fotbalisté Brazílie

Aktualizováno 20. 2. 2012 15:29
Profil brazilského reprezentačního týmu.
Fotbalisté Brazílie
Fotbalisté Brazílie | Foto: ČTK

Neexistuje jiná země na světě, kdy by fotbal tolik znamenal. Možná Anglie, ale ta se zase s Brazílií nemůže srovnávat v úspěšnosti. Ostatně žádná jiná země také ne.
Brazilci se jako jediní už pětkrát stali mistry světa a jediné, co je trápí, je, že to naposledy bylo v roce 2002. Předtím si titul odvezli v letech 1958, 1962, 1970 a 1994. Na MS v JAR v roce 2010 vypadli už ve čtvrtfinále s později stříbrnými Nizozemci, což je bráno jako velký neúspěch.

Z Brazílie pochází nejlepší fotbalista všech dob, celým jménem Edson Arantes dos Nascimento, zvaný Pelé.
Nejznámějšímu kluby jsou Flamengo, Corinthinas, FC Sao Paolo.
Brazílie je také největším exportérem kvalitních fotbalistů - mimo svou rodnou zem si tímto sportem na živobytí vydělává pět tisíc hráčů! Nejlépe z nich Kaká.
Brazilská federace byla založena v roce 1914. Členem FIFA je od roku 1923.
První dva kožené míče na fotbal přivezl do Brazílie už v roce 1894 obchodník Charles Miller. Ano, tušíte správně, byl to Angličan.

Více o hráčích Brazílie: Kaká, Robinho, Julio César

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 41 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy