Fotbalisté Anglie

Aktualizováno 10. 2. 2012 3:27
Profil fotbalového reprezentačního týmu Anglie.
Fotbalisté Anglie
Fotbalisté Anglie | Foto: Reuters

Anglická fotbalová reprezentace je tradiční účastník vrcholných světových a evropských šampionátů.

Ač kolébka fotbalu, na větší úspěch v poslední době Anglie stále čeká. Poslední "triumf" zaznamenala reprezentace Albionu na "domácím" mistrovství Evropy v roce 1996, kde však měla celá země větší očekávání než bronzovou medaili. Stejný kov získali Angličané ještě v roce 1968 a hodně zaprášené jsou také olympijská zlata z let 1908 a 1912. Jediným zlatem tak zůstává to světové z roku 1966.

Kvalifikací na Euro 2012 se mužstvo kolem italského trenéra Fabia Capella prokousávalo složitě. Během osmi zápasů sice ani jednou neprohrálo, především jeho výsledky proti Černé Hoře či Švýcarsku však nebyly nikterak oslnivé. Přesto se na závěrečný turnaj dostalo z první příčky, a v základní fázi si zahraje ve skupině D s Francií, Švédskem a Ukrajinou.

Anglie dala světovému fotbalu řadu slavných jmen. Za všechny zmiňme Bobby Charltona (historicky nejlepší střelec reprezentace se 49 góly), Petera Schiltona (hráč s nejvíce starty v národním týmu - 125), Tony Adamse, Alan Shearera, Bobby Moora, Gary Linekera, Glenna Hoddla, Chris Waddla, George Besta, Davida Platta, Paula Gascoigna, Robbie Fowlera, Paula Scholse, Michaela Owena, Davida Beckhama či Stuarta Pearce. Na evropském šampionátu 2012 budou oporami týmu Wayne Rooney, Steven Gerrard, Rio Ferdinand, Frank Lampard, John Terry, Ashley Cole či Joe Hart. Trenérem mužstva byl do začátku února Ital Fabio Capello, poté však rezignoval po sporu s Anglickou fotbalovou asociací. Pravděpodobným nástupcem, který naváže na jeho, ale i práci Terryho Venablese, Svena Görana Erikssona, Kevina Keegana, Glenna Hoddla, Bobby Robsona nebo Sira Alfa Ramseyho, je trenér Tottenhamu Hotspur Harry Redknapp.

Mezi nejslavnější anglické týmy patří Manchester United, Arsenal, FC Liverpool, Tottenham Hotspur, Chelsea a v poslední době i Manchester City. Anglická Premier League je jednou z nejslavnějších soutěží světa a Pohár Anglické fotbalové asociace (FA Cup), jehož se účastní všechny anglické týmy od nejnižších soutěží, je nejstarší klubovou soutěží světa, hranou již od roku 1871. Kořeny fotbalu v Anglii a potažmo celého světa sahají dokonce až do 16. století, první anglická fotbalová asociace pak vznikla 26. října 1863. Anglie byla také u historicky prvního mezinárodního zápasu, se Skotskem hrála již v roce 1872.

Na začátku února 2012 patří Anglii v žebříčku FIFA 5. místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Polští vojáci našli u hranice s Běloruskem mrtvého migranta z Nigérie

Polští vojáci našli v lese u hranice s Běloruskem mrtvého muže, který měl v batohu nigerijský pas. Oznámila to polská policie. Na polsko-běloruských hranicích za nynější migrační krize zahynulo podle polských médií přinejmenším 12 běženců. Charitativní organizace ale varují, že počet mrtvých migrantů může být vyšší. Mrazivé počasí činí z pokusů o překročení hranice riskantní záležitost.

"Tělo (nigerijského migranta) se našlo včera (v úterý) v lese u osady Olchówka u obce Narewka," napsala polská policie na Twitteru. Mrtvola se podle deníku Gazeta Wyborcza našla devět kilometrů od hranice.

Pohraniční stráž také uvedla, že skupina 35 migrantů za pomoci běloruských vojáků překonala hranici v noci na středu. Všechny migranty zadržela a poslala zpět.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští pěstitelé sklidili nejvíc chmele za čtvrt století, výnos byl rekordní

Úroda chmele byla letos nejvyšší za čtvrt století. Díky rekordnímu průměrnému výnosu 1,67 tuny z hektaru se meziročně zvýšila o 40,2 procenta na více než 8300 tun. Ve středu to oznámila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Podle ústavu byl letošní červen ve znamení vysokých dešťových srážek, na některých stanovištích spadlo v úhrnu i více než 150 mm. "Zpoždění v růstu, které v chladném měsíci květnu představovalo až 14 dnů, se vlivem vyšších srážek a teplot téměř srovnalo a většina chmelových porostů tak dosáhla vrcholu chmelové konstrukce, tedy sedmi metrů," uvedla mluvčí. Také v červenci byly bohatší dešťové srážky, teplotně byl měsíc průměrný.

Podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele ČR Michala Kováříka se potvrdil svazový odhad dobré sklizně. "Sklizený chmel dosáhl velmi dobré kvality, co se týče obsahu pivovarsky cenných látek. Výše výnosů v příštích letech bude záviset na mnoha faktorech, a to především na počasí," sdělil.

V posledních deseti letech podle pěstitelů produkce chmele každoročně výrazně kolísá vlivem nestálosti počasí a nedostatku vody. V roce 2012 české chmelnice vyprodukovaly 4300 tun, o čtyři roky později přes 7700 tun, přitom výměra se změnila jen o 8,5 procenta. Chmelaři museli v poslední dekádě některé plochy kvůli klesající hladině spodních vod opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy