Ruští agenti v Česku a výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 4. 2021 20:00
Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu 17. dubna 2021 oznámili, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byla zapojená ruská zpravodajská služba GRU. Česko vzápětí vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin.
Foto: Aktuálně.cz

Celou kauzu v souvislostech popisuje on-line deník Aktuálně.cz zde.

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil v sobotu večer Andrej Babiš. Policie rovněž pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy Skripala v Británii.

Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Zemi musí opustit do 48 hodin.

"V pátek večer jsme byli s vicepremiérem Hamáčkem jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země," řekl na večerní tiskové konferenci premiér. "Dnes jsme informovali pana prezidenta Zemana o tomto případu a navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu."

"Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," dodal. 

Při explozi došlo podle Babiše k obrovským materiálním škodám, k vážnému ohrožení a narušení životů mnoha místních obyvatel. "Ale především zde zahynuli dva naši spoluobčané, nic netušící nevinní otcové rodin. Chtěl bych ocenit naše bezpečnostní složky, Policii České republiky, a zejména Národní centrálu proti organizovanému zločinu, které v dnešní obtížné době covidové pandemie odvedly profesionální práci. Tento případ dál šetří orgány činné v trestním řízení," vysvětlil premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy