Ruští agenti v Česku a výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 4. 2021 20:00
Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu 17. dubna 2021 oznámili, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byla zapojená ruská zpravodajská služba GRU. Česko vzápětí vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin.
Foto: Aktuálně.cz

Celou kauzu v souvislostech popisuje on-line deník Aktuálně.cz zde.

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil v sobotu večer Andrej Babiš. Policie rovněž pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy Skripala v Británii.

Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Zemi musí opustit do 48 hodin.

"V pátek večer jsme byli s vicepremiérem Hamáčkem jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země," řekl na večerní tiskové konferenci premiér. "Dnes jsme informovali pana prezidenta Zemana o tomto případu a navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu."

"Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," dodal. 

Při explozi došlo podle Babiše k obrovským materiálním škodám, k vážnému ohrožení a narušení životů mnoha místních obyvatel. "Ale především zde zahynuli dva naši spoluobčané, nic netušící nevinní otcové rodin. Chtěl bych ocenit naše bezpečnostní složky, Policii České republiky, a zejména Národní centrálu proti organizovanému zločinu, které v dnešní obtížné době covidové pandemie odvedly profesionální práci. Tento případ dál šetří orgány činné v trestním řízení," vysvětlil premiér.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy