Max Brod

28. 12. 2015 23:43
Představitel pražské německé literatury, vydavatel díla Franze Kafky, spisovatel, esejista, literární, divadelní a hudební kritik, hudební skladatel.
Max Brod
Max Brod | Foto: Aktuálně.cz

Život

Max Brod se narodil 27. května 1884 v rodině Adolfa Broda, ředitele pražské banky Union. Od dětství trpěl onemocněním páteře, které ho poznamenalo na celý život. Studoval na německém gymnáziu v Praze. Po maturitě šel na německou Karlo-Ferdinandovu univerzitu studovat práva, toto studium zakončil doktorátem.

Základní údaje

Narození: 27. května 1884, Praha
Úmrtí: 20. prosince 1968, Tel Aviv
Manželka: Elsa Taussigová

V roce 1902 se ve studentském spolku seznámil s Franzem Kafkou. Stali se z nich přátelé a Max Brod se zasloužil o posmrtné vydání Kafkových děl, která měla být podle přání autora po jeho smrti zničena. Zasloužil se také o to, že se Kafka stal světovým autorem. Max Brod po ukončení studií pracoval jako úředník Pražského poštovního ředitelství, kde byla relativně kratší pracovní doba, a on se tak mohl věnovat také literární činnosti. Dotáhl to až na sekčního šéfa, z tohoto postu odešel v roce 1924, kdy se stal kulturním referentem československé vlády.

V letech 1929 – 1939 působil jako literární kritik v novinách Prager Tagblatt. Před první světovou válkou se začal cítit být židem a po vzniku Československa se stal viceprezidentem Židovské národní rady. Těsně před druhou světovou válkou, v roce 1939, emigroval s manželkou do Palestiny, odjel posledním vlakem z Prahy. Podílel se na budování židovského státu a byl dramatikem izraelského státního divadla. V Tel Avivu žil až do konce života. Do Prahy přijel v roce 1964 na kafkovskou výstavu. Zemřel 20. prosince 1968.

Dílo

Jeho pohled si mě podmanil. A ještě víc slovo, jehož svatá naivita mě dojímá ještě dnes. (...) Když jsem ho viděl sedět před sebou, zcela oddaného svému dílu, službě, kterou jsem měl vykonat, cítil jsem: Takového chtěl Bůh člověka mít. A co my ze sebe udělali! – Odsunul jsem všechny ostatní práce a slíbil jsem, že Pastorkyni přeložím. M. Brod, Život plný bojů

Rozsáhlé literární dílo esejisty, literárního, divadelního a hudebního kritika a filozofa zůstává dnes nedoceněno. Max Brod byl všestranně nadaným umělcem a především organizátorem. Soustředil kolem sebe německy píšící pražské autory (světově prosluli Kafka, Werfel, Rilke), z nichž většina byli Židé. Již jako mladý se stal známým i za hranicemi Prahy, zpočátku se považoval za Kafkova mentora, pomohl k publikaci jeho prvních prací. Později Brod zároveň Kafku označoval za svého učitele. Vydal jeho díla a proslavil po celém světě.

Max Brod byl na rozdíl od Kafky už od počátku ceněným autorem. Jeho první román Zámek Nornepygge (1908) byl velmi dobře přijat u nás a oceněn v Berlíně, centru německé kultury. Těžištěm jeho prozaického díla je historická trilogie Boj o pravdu (1915 -1948). Brod je mimo jiné autorem monografie o Leoši Janáčkovi (1923), libreta jeho oper přeložil do němčiny. Zdramatizoval Haškova Švejka a pomohl uvést na německá jeviště (Piscatorova inscenace v Berlíně 1928).

Jeho práce vzniklé po válce v Tel Avivu, v nichž se věnoval Praze, líčí Prahu, která již zmizela. Jedná se o rekonstrukci dřívějších časů, jež nenávratně skončily v Osvětimi. Brod zároveň v sociologicky založeném pohledu představuje Prahu jako prostor vedle sebe žijících tří kultur. Své vzpomínky na tehdejší Prahu, která byla městem střetu a prolínání české, německé a židovské kultury, přinesl v autobiografii Streitbares Leben (Život plný bojů) a v esejistické práci Der Prager Kreis (Pražský kruh).

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy