ČT :D a ČT art

12. 8. 2013 14:58
Dva nové programy, přes den vysílání pro děti, po osmé večer kulturní centrum, vytvořila Česká televize k 31. srpnu 2013.
Logo dětského kanálu České televize :D
Logo dětského kanálu České televize :D | Foto: Česká televize

Dva zatím poslední vytvořené kanály vysílané na stejném programu Česká televize vysílají od září 2013. ČT :D je dětský kanál, ČT art se zaměřuje na kulturu.

Byly spuštěny 31. srpna 2013. Jedná se o pátou a šestou stanici, které má Česká televize ve svém portfoliu. Každý den bude Déčko vysílat od 6:00 do 20:00, kulturně laděný program ČT art zabírá čas od 20:00 do 2:00.

Cílovou diváckou skupinou ČT :D jsou nejmladší diváci, konkrétně se program orientuje jednak na skupinu 4-8 let a pak na 8-12 let s ohledem na dobu, kdy jsou častěji u televizorů.

Cílem kanálu ČT :D, který má konkurenci v řadě placených stanic v kabelové nebo satelitní síti, je prostřednictvím zábavné formy vzdělávat a přinášet divákům pestrý a kvalitní obsah. Zároveň chce přísnou kontrolou garantovat, že se rodiče nemusí bát o narušení mravního vývoje dětí. Navíc se vysílání obejde bez reklamních sdělení.

Bez reklamy v klasické podobě bude i ČT art, nicméně kulturní program bude disponovat sponzoringem.

Výkonným ředitelem ČT :D je Petr Koliha, který dříve působil na zlínském filmovém festivalu pro děti a mládež. ČT art má na starosti Tomáš Motl, někdejší dramaturg studia Febio.

Autorem orchestrální hudby charakterizující ČT :D v upoutávkách a předělech je skladatel Tadeáš Věrčák.

Obsahová nabídka ČT :D

Na kanálu se paralelně vysílá pořad Večerníček, z počátku to byly i Planeta YÓ nebo Kouzelná školka. Novinkou je například žánr zpravodajství pro děti v pořadu Dobré zprávy, dál pak dramatická tvorba v podobě filmů a pohádek, vzdělávací pořady a dokumenty, zábavné pořady a seriály nebo i sportovní tématika. Těsně před osmou hodinou by ve vysílání měly být animované seriály i pro starší dospívající kolem patnácti let.

Obsahová nabídka ČT art

Art přebírá některé kulturní závazky, které se dosud soustředily na druhý kanál České televize. Vrátilo se tak i dvacetiminutové kulturní zpravodajství, kterým vysílání každý den ve 20 hodin začíná. Z kultury se věnuje rozličným tématům - od filmů v originálním znění s titulky, přes pořady o literatuře, filmu (Film 2013), televizi (Monoskop), výtvarném umění (Galerie Kavky) či hudbě k záznamům koncertů a divadla (Z první řady) .

Zatímco nedělní večer patří filmu, ve čtvrtek se divák setká s dokumenty, v pondělí se slovenskou tvorbou. Čtyřikrát týdně před jedenáctou večerní byla v začátku vysílání uváděna kritická talkshow Artefakta (čtyři různí moderátoři včetně Jana Rejžka), ta posléze skončila.

Vznik kanálu

Vytvoření samostatného programu věnovaného dětem bylo součástí plánu současného generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, když se o vedení ČT ucházel.

Provizorním označením byl kanál ČT 3, finanční odhady na jeho vytvoření se pohybovaly kolem 200 milionů korun. Roční rozpočet na Déčko i Art by podle informací z února 2013 neměl přesáhnout 232 milionů korun. 70 milionů se v rámci Déčka investovalo do vlastní tvorby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy