Nové Město na Moravě

24. 6. 2015 19:42
Nové Město na Moravě je město v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Maxx

Nové Město na Moravě leží na západě Moravy. Nachází se na jižním okraji Žďárských vrchů, které jsou součástí rozsáhlé Českomoravské vrchoviny.

Historie:

Historie města je spjata se vznikem žďárského kláštera založeného Bočkem z Obřan v polovině 13. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267, kde je osada uváděna ještě jako Bočkonov (Bočkov).

Základní údaje

Rozloha: 61,13 km²

Počet obyvatel: 10 158

Kraj: Vysočina

Okres: Žďár nad Sázavou

Starosta: Michal Šmarda

PSČ: 592 31

Název Nové Město se poprvé objevuje na listině krále Václava II. z roku 1293, kde je již uvedeno jako městečko. Významným rodem, který Nové Město vlastnil, byli Pernštejnové. Za jejich vlády zažilo město nebývalý rozmach, a to zejména ve druhé polovině 16. století za vlády Vratislava z Pernštejna. Poté přešlo panství do rukou Viléma Dubského z Třebomyslic. Po bitvě na Bílé hoře bylo Nové Město zkonfiskováno a novým majitelem se v roce 1624 stal kardinál František z Ditrichštejna, který měl v té době rovněž sousední klášterní panství žďárské, odkud byla nyní vykonávána správa zdejšího panství. Za jeho vlastnictví bylo Nové Město roku 1635 povýšeno na město. O tři roky později se majitel panství mění znovu. Stal se jím Šimon Kratzer ze Schönsperka, který podporoval sklářskou výrobu v panství. Jeho syn pak položil základy železářské výroby na Novoměstsku. Na konci 17. století koupil město Nadační ústav šlěchtičen, kterému Nové Město patřilo až do roku 1945. Nadační ústav šlechtičen byl založen v roce 1654 v Brně, měl původně výchovné zaměření, později se z něj stala zaopatřovací instituce pro šlechtičny. K nadaci patřil palác v Brně, statek Medlánky a novoměstské panství.

V roce 1850 se Nové Město stalo sídlem okresního hejtmanství a zároveň jednoho ze tří soudních okresů. Od roku 1906 má Nové Město přívlastek "na Moravě" pro odlišení od ostatních Nových Měst. V roce 1949 bylo sídlo okresu přeneseno do Žďáru nad Sázavou. Pro historii města bylo klíčové vybudování železnice Tišnova do Žďáru nad Sázavou v roce 1905. Od konce 19. století se v Novém Městě rozvíjí výroba lyží. Roku 1949 byla zahájena výroba chirurgických nástrojů.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Votoja

Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu. Nejstarší památkou je katolický kostel sv. Kunhuty na Vratislavově náměstí. Nedaleko kostela se nachází zámek ze 16. století, ve kterém se dnes nachází Horácká galerie. Expozice se zaměřují na lidovou kulturu, sklářství, železářství a dějiny města. S Novým Městem na Moravě je neoddělitelně spjato lyžování. Nové Město na Moravě je nejvýznamnějším střediskem zimních sportů na Vysočině. Nejznámější sportovní událostí je závod světového poháru v běhu na lyžích – Zlatá lyže Českomoravské vrchoviny, který se jezdí v malebném okolí hotelu Ski v lese Ochoza.

Instituce v Novém Městě na Moravě:

Městský úřad Nové Město na Moravě tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkaz na oficiální stránky.

Nové Město na Moravě patří do obvodu Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Novém Městě na Moravě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy