Mohelnice

10. 8. 2015 15:47
Mohelnice je město v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Martina Pauerová

Mohelnice leží v úrodné kotlině zvané Mohelnická brázda a ze tří stran je obklopena horami (Hrubý Jeseník, Zábřežská vrchovina). Městem protéká řeka Morava.

Historie:

První písemná zmínka o Mohelnici pochází z roku 1131. Tehdejší vesnice Mohelnice byla majetkem metropolitní kapituli olomoucké.

Základní údaje

Rozloha: 46,21 km²

Počet obyvatel: 9 317

Kraj: Olomoucký

Okres: Šumperk

Starosta: Pavel Kuba

PSČ: 789 53 až 789 85

V polovině 13. století byla Mohelnice povýšena na město s právem magdeburským. Listina z roku 1275 zmiňuje farní školu, což je pravděpodobně první známá škola na severní Moravě. Ve 14. století byly za vlády Jana Lucemburského vystaveny městské hradby, které však o sto let pozdějí Mohelnici neochránily před husitskými vojsky. Město lehlo popelem a hradební zdi byly pobořeny. Obnova Mohelnice byla dokončena v polovině 16. století. Z tohoto období se dochovala městská brána, která nese letopočet 1540. Další zkázu však Mohelnice zažila o dvacet let později, kdy vyhořelo celé město. Během třicetileté války (1618 až 1648) Mohelnici několikrát vyplenila švédská vojska.

Během čarodějnických procesů, které probíhaly na Šumpersku na konci 17. století, byl v Mohelnici upálen šumperský děkan Krištof Alois Lautner, hlavní postava románu Kladivo na čarodějnice. V průběhu války o rakouské dědictví se v Mohelnici ubytoval pruský král Fridrich II. Veliký. Pruská vojska zasáhla do života města ještě za sedmileté války (1756-1763), kdy Mohelnici vydrancovala. Roku 1845 byla postavena železniční dráha Praha-Olomouc, na níž leží i Mohelnice. Díky železnici zažilo město průmyslový rozvoj. V roce 1904 byla postavena elektrotechnická továrna firmy Ludwig Doczekal & Company, která se později stala majetkem MEZ Moravských elektrotechnických závodů a po roce 1989 součástí koncernu Siemens.

Za první republiky patřila Mohelnice mezi města s významnou německou menšinou. Po podpisu mnichovské dohody v roce 1938 byla jako součást Sudet připojena k nacistickému Německu. Město osvobodila 9. května 1945 Rudá armáda. Po válce došlo k odsunu Němců a do města přišli noví obyvatelé. Po roce 1948 došlo k bytové výstavbě a tvář města se proměnila. Od roku 1989 zažilo město významný rozvoj, například byl vystaven jižní obchvat a založena průmyslová zóna.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Bjalek Michal

Mohelnice těží ze své výhodné polohy mezi turisty vyhledánanou Olomoucí a Jeseníky a v posledních letech láká stále více a více návštěvníků. Mezi nejvýznamnější památky města patří morový sloup z 18. století nebo památník děkana Lautnera. Nedaleko Mohelnice se nachází novogotický hrad Bouzov z přelomu 19. a 20. století, kde se natáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajcím ševci a další filmy. V okolí mohou turisté navštívit zámek Úsov, který stojí na místě původního gotického hradu ze 13. století.

Město Mohelnice nabízí vedle turistických zajímavostí také kulturní akce. Tradičním festivalem, který se v Mohelnici koná již čtyři desítky let, je Mohelnický dostavník nabízející trampskou, folkovou a country hudbu. Na hradě Bouzov každoročně probíhá festival Hrady CZ, kde vystupují přední čeští hudebníci. Mohelnickou novinkou je hudební festival Fingers Up, jehož první ročník proběhl v roce 2011.

Instituce v Mohelnici:

Městský úřad Mohelnice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Mohelnice patří do obvodu Okresního soudu v Šumperku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Mohelnici kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy