Mohelnice

10. 8. 2015 15:47
Mohelnice je město v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Martina Pauerová

Mohelnice leží v úrodné kotlině zvané Mohelnická brázda a ze tří stran je obklopena horami (Hrubý Jeseník, Zábřežská vrchovina). Městem protéká řeka Morava.

Historie:

První písemná zmínka o Mohelnici pochází z roku 1131. Tehdejší vesnice Mohelnice byla majetkem metropolitní kapituli olomoucké.

Základní údaje

Rozloha: 46,21 km²

Počet obyvatel: 9 317

Kraj: Olomoucký

Okres: Šumperk

Starosta: Pavel Kuba

PSČ: 789 53 až 789 85

V polovině 13. století byla Mohelnice povýšena na město s právem magdeburským. Listina z roku 1275 zmiňuje farní školu, což je pravděpodobně první známá škola na severní Moravě. Ve 14. století byly za vlády Jana Lucemburského vystaveny městské hradby, které však o sto let pozdějí Mohelnici neochránily před husitskými vojsky. Město lehlo popelem a hradební zdi byly pobořeny. Obnova Mohelnice byla dokončena v polovině 16. století. Z tohoto období se dochovala městská brána, která nese letopočet 1540. Další zkázu však Mohelnice zažila o dvacet let později, kdy vyhořelo celé město. Během třicetileté války (1618 až 1648) Mohelnici několikrát vyplenila švédská vojska.

Během čarodějnických procesů, které probíhaly na Šumpersku na konci 17. století, byl v Mohelnici upálen šumperský děkan Krištof Alois Lautner, hlavní postava románu Kladivo na čarodějnice. V průběhu války o rakouské dědictví se v Mohelnici ubytoval pruský král Fridrich II. Veliký. Pruská vojska zasáhla do života města ještě za sedmileté války (1756-1763), kdy Mohelnici vydrancovala. Roku 1845 byla postavena železniční dráha Praha-Olomouc, na níž leží i Mohelnice. Díky železnici zažilo město průmyslový rozvoj. V roce 1904 byla postavena elektrotechnická továrna firmy Ludwig Doczekal & Company, která se později stala majetkem MEZ Moravských elektrotechnických závodů a po roce 1989 součástí koncernu Siemens.

Za první republiky patřila Mohelnice mezi města s významnou německou menšinou. Po podpisu mnichovské dohody v roce 1938 byla jako součást Sudet připojena k nacistickému Německu. Město osvobodila 9. května 1945 Rudá armáda. Po válce došlo k odsunu Němců a do města přišli noví obyvatelé. Po roce 1948 došlo k bytové výstavbě a tvář města se proměnila. Od roku 1989 zažilo město významný rozvoj, například byl vystaven jižní obchvat a založena průmyslová zóna.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Bjalek Michal

Mohelnice těží ze své výhodné polohy mezi turisty vyhledánanou Olomoucí a Jeseníky a v posledních letech láká stále více a více návštěvníků. Mezi nejvýznamnější památky města patří morový sloup z 18. století nebo památník děkana Lautnera. Nedaleko Mohelnice se nachází novogotický hrad Bouzov z přelomu 19. a 20. století, kde se natáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajcím ševci a další filmy. V okolí mohou turisté navštívit zámek Úsov, který stojí na místě původního gotického hradu ze 13. století.

Město Mohelnice nabízí vedle turistických zajímavostí také kulturní akce. Tradičním festivalem, který se v Mohelnici koná již čtyři desítky let, je Mohelnický dostavník nabízející trampskou, folkovou a country hudbu. Na hradě Bouzov každoročně probíhá festival Hrady CZ, kde vystupují přední čeští hudebníci. Mohelnickou novinkou je hudební festival Fingers Up, jehož první ročník proběhl v roce 2011.

Instituce v Mohelnici:

Městský úřad Mohelnice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Mohelnice patří do obvodu Okresního soudu v Šumperku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Mohelnici kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy