Mohelnice

10. 8. 2015 15:47
Mohelnice je město v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Martina Pauerová

Mohelnice leží v úrodné kotlině zvané Mohelnická brázda a ze tří stran je obklopena horami (Hrubý Jeseník, Zábřežská vrchovina). Městem protéká řeka Morava.

Historie:

První písemná zmínka o Mohelnici pochází z roku 1131. Tehdejší vesnice Mohelnice byla majetkem metropolitní kapituli olomoucké.

Základní údaje

Rozloha: 46,21 km²

Počet obyvatel: 9 317

Kraj: Olomoucký

Okres: Šumperk

Starosta: Pavel Kuba

PSČ: 789 53 až 789 85

V polovině 13. století byla Mohelnice povýšena na město s právem magdeburským. Listina z roku 1275 zmiňuje farní školu, což je pravděpodobně první známá škola na severní Moravě. Ve 14. století byly za vlády Jana Lucemburského vystaveny městské hradby, které však o sto let pozdějí Mohelnici neochránily před husitskými vojsky. Město lehlo popelem a hradební zdi byly pobořeny. Obnova Mohelnice byla dokončena v polovině 16. století. Z tohoto období se dochovala městská brána, která nese letopočet 1540. Další zkázu však Mohelnice zažila o dvacet let později, kdy vyhořelo celé město. Během třicetileté války (1618 až 1648) Mohelnici několikrát vyplenila švédská vojska.

Během čarodějnických procesů, které probíhaly na Šumpersku na konci 17. století, byl v Mohelnici upálen šumperský děkan Krištof Alois Lautner, hlavní postava románu Kladivo na čarodějnice. V průběhu války o rakouské dědictví se v Mohelnici ubytoval pruský král Fridrich II. Veliký. Pruská vojska zasáhla do života města ještě za sedmileté války (1756-1763), kdy Mohelnici vydrancovala. Roku 1845 byla postavena železniční dráha Praha-Olomouc, na níž leží i Mohelnice. Díky železnici zažilo město průmyslový rozvoj. V roce 1904 byla postavena elektrotechnická továrna firmy Ludwig Doczekal & Company, která se později stala majetkem MEZ Moravských elektrotechnických závodů a po roce 1989 součástí koncernu Siemens.

Za první republiky patřila Mohelnice mezi města s významnou německou menšinou. Po podpisu mnichovské dohody v roce 1938 byla jako součást Sudet připojena k nacistickému Německu. Město osvobodila 9. května 1945 Rudá armáda. Po válce došlo k odsunu Němců a do města přišli noví obyvatelé. Po roce 1948 došlo k bytové výstavbě a tvář města se proměnila. Od roku 1989 zažilo město významný rozvoj, například byl vystaven jižní obchvat a založena průmyslová zóna.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Bjalek Michal

Mohelnice těží ze své výhodné polohy mezi turisty vyhledánanou Olomoucí a Jeseníky a v posledních letech láká stále více a více návštěvníků. Mezi nejvýznamnější památky města patří morový sloup z 18. století nebo památník děkana Lautnera. Nedaleko Mohelnice se nachází novogotický hrad Bouzov z přelomu 19. a 20. století, kde se natáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajcím ševci a další filmy. V okolí mohou turisté navštívit zámek Úsov, který stojí na místě původního gotického hradu ze 13. století.

Město Mohelnice nabízí vedle turistických zajímavostí také kulturní akce. Tradičním festivalem, který se v Mohelnici koná již čtyři desítky let, je Mohelnický dostavník nabízející trampskou, folkovou a country hudbu. Na hradě Bouzov každoročně probíhá festival Hrady CZ, kde vystupují přední čeští hudebníci. Mohelnickou novinkou je hudební festival Fingers Up, jehož první ročník proběhl v roce 2011.

Instituce v Mohelnici:

Městský úřad Mohelnice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Mohelnice patří do obvodu Okresního soudu v Šumperku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Mohelnici kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy