Mali

9. 1. 2017 13:09
Mali je prezidentská republika nacházející se v oblasti Sahelu a jižní Sahary. Hlavním městem je Bamako.
Vlajka Mali
Vlajka Mali | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Mali hraničí na severu s Alžírskem, na východě s Nigerem, na jihu s Burkinou Faso a Pobřežím slonoviny, na západě s Guineí, Senegalem a Mauritánií. Téměř celý sever země tvoří poušť, jen na jihu se rozprostírá malý kus obdělávatelné půdy.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Bamako
Rozloha: 1 240 000 km²
Nejvyšší bod: Hombori Tondo (1155 m n. m.)
Časové pásmo: +0
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 14, 5 mil.
Hustota zalidnění: 10 ob. / km²
Jazyk: francouzština, bambarština
Národnostní složení: Bambarové, Maurové, Tuarégové
Náboženství: muslimové 90 %, domorodá náboženství
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Vznik: 20. června 1960 (nezávislost na Francii)
Měna: CFA frank

Mali má dlouhou a popsanou historii už od 2. tisíciletí př. n. l. Na území dnešního Mali v minulosti existovalo několik silných státních útvarů fungujících jako obchodní a kulturní centra západní nebo severozápadní Afriky. První z nich bylo Ghanské království, které vzniklo někdy na začátku prvního tisíciletí a svého vrcholu dosáhlo kolem roku 1050 n. l.

V 11. století vzniklo království Mali, které se rozkládalo od Atlantického pobřeží až po dnešní město Gao. Mali zaniklo někdy v první polovině 17. století. Území se dostalo pod správu království Songhai, které bylo zničeno invazí muslimů z Maroka roku 1591. V 17. a 18. století vzniklo v údolí Nigeru několik malých státečků, všechny však byly zničeny v polovině 19. století během náboženských válek s muslimy. Vzápětí se Mali stalo součástí francouzské Západní Afriky a svou nezávislost získalo až v roce 1960. Neutěšená ekonomická situace v 80. letech iniciovala vznik řady zemědělských spolků, které patřily k prvním známkám aktivizace obyvatelstva. Inspirativní události v zemích sovětského bloku, které byly v Africe následovány také řadou politických změn, přinesly zdůraznění demokratizačních požadavků i do Mali. V roce 1968 Moussa Traoré provedl státní převrat a vládl až do roku 1991. Po vojenském převratu se přechodová vláda i první demokratická vláda snažily rozpory urovnat za oboustranně výhodných podmínek. V roce 2012 došlo k vojenskému puči.

Hospodářství

Mali je chudý a zaostalý stát. Kolem 80 % obyvatel pracuje v zemědělství, které je základem hospodářství. Země byla soběstačná v produkci potravin, než byla oblast Sahelu postižena velkým suchem s katastrofálním úhynem dobytka, jehož chov je hlavním zdrojem obživy. Mali patří k nejrozvojovějším zemím světa, kde se zejména chová dobytek (kozy, ovce, skot, osly, velbloudy), pěstují plodiny (proso, rýže, kukuřice, podzemnice olejná a na vývoz hlavně bavlna) a těží zlato. Pohonné hmoty a skoro všechno průmyslové zboží a obilí se dováží. Rozvíjející se průmysl je zaměřen na zpracování zemědělských plodin. K celkovému rozvoji se snaží přispívat rozsáhlá rozvojová pomoc, ale zároveň jej brzdí značná korupce na jihu a pašeráctví a infiltrace islámského terorismu na severu země.

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelstvo tvoří černošská etnika, nejpočetnější Bambarové, Malinkové a Fulbové, kočovní Tuaregové. S výjimkou tuarežského problému existuje v Mali na africké poměry etnicky velmi klidné prostředí. Úředním jazykem je francouzština, jazykem místních trhů je bambarština, kterou ovládá většina obyvatelstva, ale v zemi se mluví i arabsky a kmenovými jazyky. Náboženství je převážně muslimské (90 %) a animistické (9 %). Část obyvatelstva se živí pastevectvím a žije se svými kmeny. Musí ale jednou za čas migrovat za vodou, které je v této suché zemi nedostatek.

Politický systém

Mali je republika v čele s prezidentem. Zákonodárným orgánem je jednokomorové Národní shromáždění (147 členů).

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Město Timbuktu na jižním okraji Sahary bylo ve středověku důležitým centrem islámské vzdělanosti. V různých sbírkách tu je téměř 150 000 starých knih a rukopisů.
  • Tuaregové dodnes nejraději žijí po svém, tradičně, někde poblíž studny na Sahaře. Odtud vyrážejí na mnohaměsíční obchodní karavanní cesty na sever Afriky a zpět.
  • Hlavní město Bamako ani nevypadá na hlavní město jedné z nejchudších zemí světa. Mezi nejpopulárnější atrakce patří plavba po Nigeru a treky do Falaise de Bandiagara, což je oblast, kde žijí Dongové.
  • Vlajka Mali je identická se standardou Guiney, jen s opačným pořadím barev. Do roku 1961 byla ve žlutém pruhu zobrazena černá lidská postava s rukama vztaženýma k nebi.
  • Nejoblíbenějším sportem obyvatel je fotbal. V roce 2002 se tu dokonce konalo mistrovství světa.

Pouštní krajinu zpestřují tyčící se stolové hory a údolí jedné z největších afrických řek - Nigeru. Díky své jedinečnosti kultury a architektury je Mali turistickým klenotem. Tajemný svět kmene Dogonů, fascinující život Tuaregů a jiných zajímavých etnik. Vašemu zájmu by neměly uniknout města jako Djenné, Timbuktu nebo přístav Mopti. Hlavním městem republiky Mali je Bamako, které leží na břehu horního toku řeky Niger. Za zhlédnutí v něm stojí francouzská koloniální architektura, prezidentský palác, živé tržiště, etnografické Národní muzeum, Muzeum žen, botanická zahrada, vyhlídka na město z vrchu Koulouba. Timbuktu je legendární tuaregské město, „přístav pouště“. Bylo postaveno na místě, kde se řeka Niger potkává s jižní Saharou – a Bílá Afrika s Černou Afrikou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy