Louny

23. 10. 2014 23:26
Louny jsou okresní město v Ústeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Ondřej Koníček

Louny, často nazývané „jižní brána Českého středohoří“ či „Perla na řece Ohři“, leží v teplé a suché oblasti Ústeckého kraje a jsou známé produkcí vysoce kvalitního chmele.

Historie:

Královské město Louny bylo založeno Přemyslovci v polovině 13. století na dvou významných dopravních tepnách. Jednou byla vodní cesta přes řeku Ohři a druhou cesta z Prahy do Norimberka či Lipska. Po založení města se zde usídlili především saští kolonisté, a tak velká část obyvatelstva Loun měla německý původ.

Základní údaje

Rozloha: 24,27 km²

Počet obyvatel: 18 575

Kraj: Ústecký

Okres: Louny

Starosta: Radovan Šabata

PSČ: 440 01

Za vlády Lucemburků zažívalo město prosperitu založenou na intenzívní řemeslnické a zemědělské výrobě, zejména pěstování obilí a vína. Louny podle husitské pověsti patřily mezi pět vyvolených měst (spolu s Plzní, Klatovy, Žatcem a Slaným), které měly v nadcházejícím konci světa uniknou zkáze. Za husitských válek Louny spolu s Žatcem vytvořily vojenský svaz a přidaly se na stranu husitů. Louny  se zmocnily rozsáhlého pozemkového majetku po zničených klášterech, který však za vlády krále Jiříka z Poděbrad musely vrátit.

V 16. století došlo k proslulosti lounského vinařství. Během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 se Louny postavily na stranu proti Habsburkům. Třicetiletá válka znamenala pro město katastrofu. Bylo několikrát po sobě vydrancováno saskými a švédskými vojsky. Po třicetileté válce poklesly Louny na městečko lokálního významu. Roku 1813 zde byli ubytováni tři panovníci protinapoleonské koalice.

K hospodářskému rozvoji Loun došlo ve druhé polovině 19. století, kdy zde vznikly železniční opravny, cukrovar, pivovar, jatky, mlýny, finanční ústavy. Mezi léty 1872-1904 se Louny staly železničním uzlem s hlavními směry na Prahu, Most, Žatec, Libochovice a Rakovník. K dalšímu posílení průmyslu v Lounech došlo po roce 1945, kdy zde vznikly továrny Elektroporcelán, Praga, mlékárna a masokombinát. V 70. letech došlo k rozsáhlým přestavbám města a byla vystavěna panelová sídliště.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Vlado Horák

Historické jádro Loun se může pochlubit mnoha gotickými památkami. Například kostel sv. Mikuláše je jedno z vrcholných děl české gotiky a z jeho vyhlídkové věže je možné vidět historické centrum města a České středohoří. Další významnou stavbou je Žatecká brána a opevnění z 15. století. Návštěvníci se také mohou podívat do muzea, které sídlí v gotickém domě a jehož stálá expozice se věnuje dějinám husitství.

V Lounech se také koná řada kulturních akcí. Mezi nejznámější patří například poprockový festival Zlounfest nebo Letní lounské vábení, které nabízí hudební a doprovodný program, jehož součástí jsou i závody dračích lodí.

Instituce v Lounech:

Městský úřad Louny tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Lounech se nachází ve Sladkovského ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Lounech se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Lounech kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy