Změna zdravotní pojišťovny, jak změnit pojišťovnu

21. 11. 2011 17:36
Na českém trhu si nyní snaží konkurovat osm zdravotních pojišťoven, jsou však při tom výrazně omezeny státní regulací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík/Economia

Na českém trhu si nyní snaží konkurovat osm zdravotních pojišťoven, jsou však při tom výrazně omezeny státní regulací.

V tom zásadním - tedy kolik zaplatí klienti na povinném pojištění - si konkurovat nemohou, pojistné je vždy stejně vysoké.

Nabídka se liší například v různých výhodách či bonusových balíčcích, v šíři a dostupnosti poboček nebo v síti smluvních lékařů. Některé pojišťovny hradí i úkony, za které byste si jinde museli připlatit. Časté jsou balíčky pro nastávající maminky i nejrůznější dárky pro nové pojištěnce.

Podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) i ministerstva zdravotnictví však přestupy pojištěnců během roku systém zatěžují.

Od 1. prosince 2011 proto zpřísňují pravidla pro změnu pojišťovny.

Dosud bylo možné změnit pojišťovnu pouze jednou ročně, ale termíny přestupu byly čtyři - vždy na začátku následujícího čtvrtletí. Nově to půjde jen k jedinému termínu - vždy k 1. lednu.

Až do účinnosti nového zákona se nic nemění. Podle dosavadních, volnějších pravidel, lze tedy požádat o změnu pojišťovny ještě do konce listopadu 2011. Přestup pak proběhne už k 1. lednu 2012.

Od 1. prosince 2011 přichází i další zpřísnění: Zájemce se bude muset přihlásit k nové pojišťovně nejpozději šest měsíců před plánovanou změnou.

Kdo tedy požádá o změnu mezi 1. prosincem 2011 a 30. červnem 2012, přestoupí k nové pojišťovně k 1. lednu 2013. Kdo to nestihne a požádá až v červenci 2012, bude si muset počkat na 1. leden 2014.

Stejná pravidla pro změnu platí také u novorozenců. Jejich první pojišťovnou se přitom automaticky stává ta, u níž je pojištěna matka.

Samotné odhlášení klienta u dosavadní pojišťovny a jeho převedení k uvedenému datu zajišťuje přímo nová pojišťovna na základě takzvané předregistrace, tedy žádosti. Tu můžete podat i elektronicky přes internet.

K žádosti stačí doklad totožnosti, při přihlášení dítěte také jeho rodný list. Osoby samostatně výdělečně činné musejí doložit, jaké zálohy pojistného mají pojišťovně platit.

Co udělat po změně pojišťovny?

Po změně pojišťovny je potřeba splnit ještě dvě povinnosti: Do osmi dnů od účinnosti změny je nutné oznámit ji zaměstnavateli kvůli odvodům. Stejný termín platí i pro vrácení průkazu staré pojišťovně. Za obojí hrozí pokuty.

Nejpozději při první návštěvě - nebo před jiným plněním hrazeného z pojištění, pokud k němu dojde i bez návštěvy - je potřeba nahlásit změnu také příslušným lékařům.

Proč?

Podle ministerstva zdravotnictví teď budou pojišťovny efektivněji plánovat čerpání prostředků. Budou totiž vědět, že u nich pojištěnec zůstane minimálně rok.

Právo na výběr poskytovale zdravotního pojištění, které zmiňovaný zákon garantuje, bude nicméně značně zmrzačeno. Když se pacient kvůli svému zdravotnímu stavu a finanční situaci rozhodne ke změně, bude pro něj vynucená prodleva značným diskomfortem a jeho práva budou vlastně "odročena o rok". Nemluvě o výrazném omezení konkurence, které z toho pramení.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Poslanci schválili návrh státního rozpočtu v prvním čtení

Sněmovna hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Pro návrh hlasovalo sto přítomných poslanců. Schodek má být stejně jako letos 40 miliard korun.

Připravujeme podrobnosti.

před 1 hodinou

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy