Na českém trhu si nyní snaží konkurovat osm zdravotních pojišťoven, jsou však při tom výrazně omezeny státní regulací.
V tom zásadním - tedy kolik zaplatí klienti na povinném pojištění - si konkurovat nemohou, pojistné je vždy stejně vysoké.
Nabídka se liší například v různých výhodách či bonusových balíčcích, v šíři a dostupnosti poboček nebo v síti smluvních lékařů. Některé pojišťovny hradí i úkony, za které byste si jinde museli připlatit. Časté jsou balíčky pro nastávající maminky i nejrůznější dárky pro nové pojištěnce.
Podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) i ministerstva zdravotnictví však přestupy pojištěnců během roku systém zatěžují.
Od 1. prosince 2011 proto zpřísňují pravidla pro změnu pojišťovny.
Dosud bylo možné změnit pojišťovnu pouze jednou ročně, ale termíny přestupu byly čtyři - vždy na začátku následujícího čtvrtletí. Nově to půjde jen k jedinému termínu - vždy k 1. lednu.
Až do účinnosti nového zákona se nic nemění. Podle dosavadních, volnějších pravidel, lze tedy požádat o změnu pojišťovny ještě do konce listopadu 2011. Přestup pak proběhne už k 1. lednu 2012.
Od 1. prosince 2011 přichází i další zpřísnění: Zájemce se bude muset přihlásit k nové pojišťovně nejpozději šest měsíců před plánovanou změnou.
Kdo tedy požádá o změnu mezi 1. prosincem 2011 a 30. červnem 2012, přestoupí k nové pojišťovně k 1. lednu 2013. Kdo to nestihne a požádá až v červenci 2012, bude si muset počkat na 1. leden 2014.
Stejná pravidla pro změnu platí také u novorozenců. Jejich první pojišťovnou se přitom automaticky stává ta, u níž je pojištěna matka.
Samotné odhlášení klienta u dosavadní pojišťovny a jeho převedení k uvedenému datu zajišťuje přímo nová pojišťovna na základě takzvané předregistrace, tedy žádosti. Tu můžete podat i elektronicky přes internet.
K žádosti stačí doklad totožnosti, při přihlášení dítěte také jeho rodný list. Osoby samostatně výdělečně činné musejí doložit, jaké zálohy pojistného mají pojišťovně platit.
Co udělat po změně pojišťovny?
Po změně pojišťovny je potřeba splnit ještě dvě povinnosti: Do osmi dnů od účinnosti změny je nutné oznámit ji zaměstnavateli kvůli odvodům. Stejný termín platí i pro vrácení průkazu staré pojišťovně. Za obojí hrozí pokuty.
Nejpozději při první návštěvě - nebo před jiným plněním hrazeného z pojištění, pokud k němu dojde i bez návštěvy - je potřeba nahlásit změnu také příslušným lékařům.
Proč?
Podle ministerstva zdravotnictví teď budou pojišťovny efektivněji plánovat čerpání prostředků. Budou totiž vědět, že u nich pojištěnec zůstane minimálně rok.
Právo na výběr poskytovale zdravotního pojištění, které zmiňovaný zákon garantuje, bude nicméně značně zmrzačeno. Když se pacient kvůli svému zdravotnímu stavu a finanční situaci rozhodne ke změně, bude pro něj vynucená prodleva značným diskomfortem a jeho práva budou vlastně "odročena o rok". Nemluvě o výrazném omezení konkurence, které z toho pramení.