Mzdový výměr, snížení mzdy

5. 8. 2011 14:00
Podle zákoníku práce se "mzda sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Podle zákoníku práce se "mzda sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem".

Jestliže zaměstnanec v pracovní smlouvě předem souhlasil, že výše mzdy bude určena mzdovým výměrem, nechává firmě silnou zbraň: Kdykoliv mu totiž může mzdu změnit, souhlas pracovníka pak už není potřeba.

Při jednostranné změně mzdového výměru je firma omezena pouze hranicí minimální mzdy (respektive její úrovní pro jednotlivé druhy činností). Navíc stačí, když takovou změnu oznámí nejpozději v den, kdy nabývá účinnosti.

Mnohem více jistoty má ten, kdo má základní výši mzdy - nebo přesně stanovený způsob jejího výpočtu - stanovenou přímo v pracovní smlouvě. Firma totiž může snížit mzdu jen s jeho souhlasem, je k tomu potřeba změna nebo doplnění smlouvy. Kdo se snížením nesouhlasí, může sice v praxi dostat výpověď z organizačních důvodů, má však nárok na výpovědní dobu i odstupné.

Podrobnosti a praktický návod, jak se v některých případech bránit, najdete v tomto článku.

Vyzkoušejte také naši mzdovou kalkulačku 2011.

Zákoník práce 2013 - úpné znění
Zákoník práce - mzdový výměr

 

Právě se děje

před 33 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy