Vyhlazení Lidic

1. 6. 2012 20:36
Událost nazývaná také prostě jako Lidice byla aktem krvavé pomsty protektorátního režimu vůči českému obyvatelstvu za zabití Heydricha českými parašutisty.
Vyhlazení Lidic
Vyhlazení Lidic | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Událost nazývaná také prostě jako Lidice byla aktem krvavé pomsty protektorátního režimu vůči českému obyvatelstvu. Vyvraždění Lidic mělo být symbolem pevné ruky nacistických pohlavárů a odstrašujícím příkladem.

Lidice byly vesnicí v blízkosti Kladna. Do hledáčku vyšetřovatelů zabití zastupujícího říškého protektora, důstojníka SS, Reynharda Heydricha (27. května 1942 provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík) se dostaly poté, co majitel továrny na baterie ve Slaném oznámil četnictvu nález podezřelého dopisu. Šlo o milostný list, jehož pisatel byl z Lidic a některé formulace mohly být interpretovány tak, že se účastnil partyzánské činnosti. Za daných okolností se nabízela i spoluúčast na atentátu. Ve skutečnosti však šlo o snahu zapůsobit na ženu, které byl dopis určen.

I když gestapo záhy zjistilo, že obyvatelé Lidic nemají se zabitím Heydricha nic společného, rozhodlo se přidržet příběhu, který pro ně slibně začal a s lživým tvrzením, že se v Lidicích našly protistátní tiskoviny, skladiště zbraní a munice a illegální vysílačky, jej předložilo veřejnosti.

V noci z 9. na 10. června byla obec obklíčena jednotkami SS a prostor uzavřen. 173 mužů, chlapců a starců bylo zastřeleno na místě, dalších 26 mužů, ale i žen, bylo zastřeleno 16. června na střelnici v pražských Kobylisích. 196 žen bylo převezeno do koncentračního tábora Ravensbrück. 53 jich na pochodech smrti zemřelo. 81 dětí nechali nacisté usmrtit výfukovými plyny v koncentračním táboře v Kulmhofu (Chelmno). Některé děti byly umístěny do sirotčinců a německých rodin na převýchovu - arizaci.

V následujících dnech byla obec vypálena a zcela srovnána se zemí. Na vyhlazení Lidic osobně dohlížel státní tajemník Úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank, který také celou akci vymyslel a naplánoval. V roce 1946 byl za válečné zločiny popraven.

Deník Národní práce 12. června 1942 uvedl, že "byly zjištěny nezvratné poukazy, že obyvatelstvo obce Lidice u Kladna poskytovalo podporu a pomoc okruhu pachatelů, který přichází v úvahu. Protože se obyvatelé této vesnice svou činností a podporou vrahů SS-Obergruppenführera Heydricha co nejhrubším způsobem provinili proti vydaným zákonům, byli dospělí muži zastřeleni, ženy dopraveny do koncentračního tábora a děti dány na náležité vychování. Budovy v obci byly srovnány se zemí a jméno obce bylo vymazáno."

Podobný osud stihl o čtrnáct dní později (24. června 1942) i vesnici Ležáky ve východních Čechách.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 33 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy