Vladimír Kotrouš

28. 11. 2011 18:16
Vladimír Kotrouš je bývalý ředitel pražské městské policie. Byl postaven mimo službu po svém zatčení a obvinění z přijetí úplatku 25.11.2011.
Vladimír Kotrouš
Vladimír Kotrouš | Foto: Jan Langer

Vladimír Kotrouš je bývalý ředitel Městské policie hl.m. Prahy. Z funkce byl sesazen po svém zatčení policejním komandem 25.11. 2011. K akci došlo na podkladě udání informátora Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Kotrouš byl na konci roku 2012 odsouzen k 6 letům vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. U policie nesmí pracovat 10 let. Rozsudek zatím není pravomocný, Kotrouš se k trestu i případnému odvolání odmítl vyjádřit. Podle soudu Kotrouš přijal úplatky ve výši 350 tisíc korun a v budoucnosti se chtěl obohatit o více než půl milionu korun.

V listopadu 2011 byl policií zadržen s řádově statisícovým úplatkem. Následně byl postaven mimo službu, obviněn z přijetí úplatku a na návrh Městského státního zastupitelství v Praze vzat do vazby, z důvodu možného maření vyšetřování a ovlivňování svědků.

Úplatek se měl týkat zakázky na dodávku služeb pro pražskou městskou policii, pravděpodobně v souvislosti s jejím vozovým parkem. Hospodaření strážníků bylo již předmětem kritiky v období let 2008-2009. Velmi sporný a těžko odůvodnitelný je zejména nákup drahých terénních vozů Hummer, pořízených navíc bez výběrového řízení. Dalším výstřelkem byl tříkolový motocykl za půl milionu či vznášedlo za miliony dva.

Vladimír Kotrouš vstoupil do řad strážníku v roce 1992 a jejich ředitelem se stal v roce 2002. Do této funkce přešel z vedení Obvodního ředitelství městské policie Prahy 6. Po postavení mimo službu pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS), který byl jeho přímým nadřízeným, zaujal toto místo jeho dosavadní náměstek Ludvík Klema.

 

Právě se děje

před 30 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády předložit poslancům ke schválení dohodu o brexitu. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla.

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy