Tomáš Pitr

28. 7. 2010 17:10
Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.V letech 2007-2010 se schovával před zákonem v zahraničí, ale byl dopaden.

Po odpykání dvou let ve vazbě je Tomáš Pitr na svobodě. Nadále má tříletou podmínku. Amnestie prezidenta republiky z ledna 2013 pak zametla jeho vyšetřování kvůli daňovému deliktu.

Útěk a trest Tomáše Pitra

V roce 2006 byl odsouzen na pět let do vězení kvůli daňovým únikům, místo toho se však Pitr dal o rok později na útěku před českou justicí. Ze země uprchl, ale Pitra dopadla švýcarská policie v pondělí 26. července 2010.

Už jako uprchlého ho v roce 2010 pražský městský soud odsoudil na šest let do vězení za machinace s akciemi Setuzy. Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. V jiném řízení byl na pět let odsouzen za daňové úniky.

S návratem do republiky se obnovila řízení. Došlo ke snížení na tři roky, což už zahrnovalo i daňový delikt z devadesátých let. Dva roky strávil Tomáš Pitr v české vazbě. V září 2012 potvrdil soud pravomocně verdikt tříletého nepodmíněného trestu. Už v listopadu byl však soudem propuštěn s tříletou podmínkou, protože si polovinu trestu stihl odsedět ve vazbě.

V lednu 2013 se jeho případu týkala amnestie, a to daňového deliktu. Usiluje však o obnovení řízení daňového zločinu, protože se cítí nevinný. Žádný trest mu již nehrozí, soud pouze určí, kdo měl pravdu. Dosud však zůstává v podmínce za vyvedení akcií.

Pitr za hranicemi

Navzdory vydanému zatykači navíc Pitr dojížděl inkognito domů a navštěvoval své rodinné sídlo.

K většímu majetku přišel Tomáš Pitr už na počátku 90. let při obchodování s rumem prodávaným Tuzexem.

Pitr se narodil 25. února 1971.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Výpadek proudu zastavil část vlaků na koridoru z Prahy na Plzeň

Výpadek napájení zastavil vlaky na hlavní trati na Plzeň mezi pražským Smíchovem a Dobřichovicemi. Jak dlouho výluka potrvá, není zatím jasné. Osobní vlaky na lince S7 budou nahrazeny autobusy, rychlíky R17 budou přes stanici Praha-Radotín přetahovány motorovou lokomotivou, za místem proto vlaky mohou nabírat zpoždění.

Další zprávy