reklama
 
 

Tomáš Pitr

28. 7. 2010 17:10
Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.

Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.V letech 2007-2010 se schovával před zákonem v zahraničí, ale byl dopaden.

Po odpykání dvou let ve vazbě je Tomáš Pitr na svobodě. Nadále má tříletou podmínku. Amnestie prezidenta republiky z ledna 2013 pak zametla jeho vyšetřování kvůli daňovému deliktu.

Útěk a trest Tomáše Pitra

V roce 2006 byl odsouzen na pět let do vězení kvůli daňovým únikům, místo toho se však Pitr dal o rok později na útěku před českou justicí. Ze země uprchl, ale Pitra dopadla švýcarská policie v pondělí 26. července 2010.

Už jako uprchlého ho v roce 2010 pražský městský soud odsoudil na šest let do vězení za machinace s akciemi Setuzy. Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. V jiném řízení byl na pět let odsouzen za daňové úniky.

S návratem do republiky se obnovila řízení. Došlo ke snížení na tři roky, což už zahrnovalo i daňový delikt z devadesátých let. Dva roky strávil Tomáš Pitr v české vazbě. V září 2012 potvrdil soud pravomocně verdikt tříletého nepodmíněného trestu. Už v listopadu byl však soudem propuštěn s tříletou podmínkou, protože si polovinu trestu stihl odsedět ve vazbě.

V lednu 2013 se jeho případu týkala amnestie, a to daňového deliktu. Usiluje však o obnovení řízení daňového zločinu, protože se cítí nevinný. Žádný trest mu již nehrozí, soud pouze určí, kdo měl pravdu. Dosud však zůstává v podmínce za vyvedení akcií.

Pitr za hranicemi

Navzdory vydanému zatykači navíc Pitr dojížděl inkognito domů a navštěvoval své rodinné sídlo.

K většímu majetku přišel Tomáš Pitr už na počátku 90. let při obchodování s rumem prodávaným Tuzexem.

Pitr se narodil 25. února 1971.

28. 7. 2010 17:10

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama