Tomáš Pitr

28. 7. 2010 17:10
Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.V letech 2007-2010 se schovával před zákonem v zahraničí, ale byl dopaden.

Po odpykání dvou let ve vazbě je Tomáš Pitr na svobodě. Nadále má tříletou podmínku. Amnestie prezidenta republiky z ledna 2013 pak zametla jeho vyšetřování kvůli daňovému deliktu.

Útěk a trest Tomáše Pitra

V roce 2006 byl odsouzen na pět let do vězení kvůli daňovým únikům, místo toho se však Pitr dal o rok později na útěku před českou justicí. Ze země uprchl, ale Pitra dopadla švýcarská policie v pondělí 26. července 2010.

Už jako uprchlého ho v roce 2010 pražský městský soud odsoudil na šest let do vězení za machinace s akciemi Setuzy. Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. V jiném řízení byl na pět let odsouzen za daňové úniky.

S návratem do republiky se obnovila řízení. Došlo ke snížení na tři roky, což už zahrnovalo i daňový delikt z devadesátých let. Dva roky strávil Tomáš Pitr v české vazbě. V září 2012 potvrdil soud pravomocně verdikt tříletého nepodmíněného trestu. Už v listopadu byl však soudem propuštěn s tříletou podmínkou, protože si polovinu trestu stihl odsedět ve vazbě.

V lednu 2013 se jeho případu týkala amnestie, a to daňového deliktu. Usiluje však o obnovení řízení daňového zločinu, protože se cítí nevinný. Žádný trest mu již nehrozí, soud pouze určí, kdo měl pravdu. Dosud však zůstává v podmínce za vyvedení akcií.

Pitr za hranicemi

Navzdory vydanému zatykači navíc Pitr dojížděl inkognito domů a navštěvoval své rodinné sídlo.

K většímu majetku přišel Tomáš Pitr už na počátku 90. let při obchodování s rumem prodávaným Tuzexem.

Pitr se narodil 25. února 1971.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy