Tomáš Pitr

28. 7. 2010 17:10
Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.V letech 2007-2010 se schovával před zákonem v zahraničí, ale byl dopaden.

Po odpykání dvou let ve vazbě je Tomáš Pitr na svobodě. Nadále má tříletou podmínku. Amnestie prezidenta republiky z ledna 2013 pak zametla jeho vyšetřování kvůli daňovému deliktu.

Útěk a trest Tomáše Pitra

V roce 2006 byl odsouzen na pět let do vězení kvůli daňovým únikům, místo toho se však Pitr dal o rok později na útěku před českou justicí. Ze země uprchl, ale Pitra dopadla švýcarská policie v pondělí 26. července 2010.

Už jako uprchlého ho v roce 2010 pražský městský soud odsoudil na šest let do vězení za machinace s akciemi Setuzy. Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. V jiném řízení byl na pět let odsouzen za daňové úniky.

S návratem do republiky se obnovila řízení. Došlo ke snížení na tři roky, což už zahrnovalo i daňový delikt z devadesátých let. Dva roky strávil Tomáš Pitr v české vazbě. V září 2012 potvrdil soud pravomocně verdikt tříletého nepodmíněného trestu. Už v listopadu byl však soudem propuštěn s tříletou podmínkou, protože si polovinu trestu stihl odsedět ve vazbě.

V lednu 2013 se jeho případu týkala amnestie, a to daňového deliktu. Usiluje však o obnovení řízení daňového zločinu, protože se cítí nevinný. Žádný trest mu již nehrozí, soud pouze určí, kdo měl pravdu. Dosud však zůstává v podmínce za vyvedení akcií.

Pitr za hranicemi

Navzdory vydanému zatykači navíc Pitr dojížděl inkognito domů a navštěvoval své rodinné sídlo.

K většímu majetku přišel Tomáš Pitr už na počátku 90. let při obchodování s rumem prodávaným Tuzexem.

Pitr se narodil 25. února 1971.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy