Tomáš Pitr

28. 7. 2010 17:10
Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tomáš Pitr je český podnikatel, který na konci 90. let ovládl se společníky tuzemské potravinářství prostřednictvím skupiny firem kolem Setuzy.V letech 2007-2010 se schovával před zákonem v zahraničí, ale byl dopaden.

Po odpykání dvou let ve vazbě je Tomáš Pitr na svobodě. Nadále má tříletou podmínku. Amnestie prezidenta republiky z ledna 2013 pak zametla jeho vyšetřování kvůli daňovému deliktu.

Útěk a trest Tomáše Pitra

V roce 2006 byl odsouzen na pět let do vězení kvůli daňovým únikům, místo toho se však Pitr dal o rok později na útěku před českou justicí. Ze země uprchl, ale Pitra dopadla švýcarská policie v pondělí 26. července 2010.

Už jako uprchlého ho v roce 2010 pražský městský soud odsoudil na šest let do vězení za machinace s akciemi Setuzy. Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. V jiném řízení byl na pět let odsouzen za daňové úniky.

S návratem do republiky se obnovila řízení. Došlo ke snížení na tři roky, což už zahrnovalo i daňový delikt z devadesátých let. Dva roky strávil Tomáš Pitr v české vazbě. V září 2012 potvrdil soud pravomocně verdikt tříletého nepodmíněného trestu. Už v listopadu byl však soudem propuštěn s tříletou podmínkou, protože si polovinu trestu stihl odsedět ve vazbě.

V lednu 2013 se jeho případu týkala amnestie, a to daňového deliktu. Usiluje však o obnovení řízení daňového zločinu, protože se cítí nevinný. Žádný trest mu již nehrozí, soud pouze určí, kdo měl pravdu. Dosud však zůstává v podmínce za vyvedení akcií.

Pitr za hranicemi

Navzdory vydanému zatykači navíc Pitr dojížděl inkognito domů a navštěvoval své rodinné sídlo.

K většímu majetku přišel Tomáš Pitr už na počátku 90. let při obchodování s rumem prodávaným Tuzexem.

Pitr se narodil 25. února 1971.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy