Soud s Bártou

7. 3. 2012 13:28
V pondělí 5. března začal soudní proces s politikem Vítem Bártou. Čelí obvinění z pokusu o uplácení bývalých stranických kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

V pondělí 5. března 2012 začal soudní proces s politikem Vítem Bártou. Ten čelí obvinění z pokusu o uplácení bývalých stranických kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Před soudem stane i Škárka, za přijetí úplatku mu hrozí trest ve výši až tří let nebo zákaz činnosti. V případě, že se prokáže vina Víta Bárty, může politik se vězení strávit až šest let.

Jádrem celé kauzy jsou dvě obálky se značným finančním obnosem, které expremiér věcí veřejných Vít Bárta loni na jaře předal Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Zatímco Kočí půlmilionovou částku téměř záhy nahlásila a označila ji jako úplatek za stranickou loajalitu, Škárka se s Bártovým obviněním přidal až později a část peněz navíc utratil. Vít Bárta ovšem trvá na vysvětlení, že obnos sloužil pouze jako přátelská půjčka.

Na podzim roku 2011 policie obvinila Víta Bártu z korupce a Jaroslava Škárku z přijetí úplatku. Koncem ledna potom státní zastupitelství předalo soudu obžalobu, v téže době se však na veřejnosti objevila nová nahrávka, která zaznamenala rozhovor mezi Škárkou a Bártovým spolupracovníkem. Nový důkaz pochází z loňského září a Škárka v něm s Bártovým kolegou řeší, jestli by byl ochoten svědčit proti lídrovi Věcí veřejných. Z nahrávky také vyplývá, že Škárka byl za případnou spolupráci ochoten nabídnout i finanční odměnu. Na nově nalezeném materiálu se Škárka také přiznává, že od útoku na Bártu si sliboval nárůst vlivu na sestavení vlády.

V den zahájení soudu, tedy 5. března, vypovídal Jaroslav Škárka a Vít Bárta. Ti popisovali fungování toku peněz ve VV, které Vít Bárta označil za půjčky z vlastní kapsy, Škárka potom za plánované uplácení. Během druhého dne svědčila exšéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Během třetího dne procesu Jaroslav Škárka oznámil, že soudu předá další dosud nezveřejněnou nahrávku. Ta by měla zachycovat schůzku s Vítem Bártou a samotný proces předání obálky s penězi. Škárka záznam údajně pořídil jako pojistku pro případ, že by ho chtěl Vít Bárta vydírat. Během dne Škárka prohlásil, že zmíněná nahrávka zpochybňuje také výpověď Michala Babáka. Ten uvedl, že se se Škárkou potkal v Bártově bytě před samotným předáním peněz.

Čtvrtý den sledovaného procesu Jaroslav Škárka předal soudci USB disk, na kterém by se měla nacházet jak nahrávka z předání peněz, tak i náborová dokumentace Radima Vysloužila či emaily od Karolíny Peake, která během čtvrtého dne svědčila. Jako svědci jsou předvoláni také Lenka Andrýsová, bratr exministra Matěj Bárta nebo Josef Dobeš.

ODS a TOP 09 kvůli posunu v aféře zatím žádné konkrétní kroky uvnitř vládní trojkoalice nezvažují.

V rámci kauzy o možném podplácení ze strany exministra Víta Bárty se znovu objevily pochyby o tom, jak byl vybírán kandidát na post šéfa plzeňského Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 29 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy