Soud s Bártou

7. 3. 2012 13:28
V pondělí 5. března začal soudní proces s politikem Vítem Bártou. Čelí obvinění z pokusu o uplácení bývalých stranických kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

V pondělí 5. března 2012 začal soudní proces s politikem Vítem Bártou. Ten čelí obvinění z pokusu o uplácení bývalých stranických kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Před soudem stane i Škárka, za přijetí úplatku mu hrozí trest ve výši až tří let nebo zákaz činnosti. V případě, že se prokáže vina Víta Bárty, může politik se vězení strávit až šest let.

Jádrem celé kauzy jsou dvě obálky se značným finančním obnosem, které expremiér věcí veřejných Vít Bárta loni na jaře předal Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Zatímco Kočí půlmilionovou částku téměř záhy nahlásila a označila ji jako úplatek za stranickou loajalitu, Škárka se s Bártovým obviněním přidal až později a část peněz navíc utratil. Vít Bárta ovšem trvá na vysvětlení, že obnos sloužil pouze jako přátelská půjčka.

Na podzim roku 2011 policie obvinila Víta Bártu z korupce a Jaroslava Škárku z přijetí úplatku. Koncem ledna potom státní zastupitelství předalo soudu obžalobu, v téže době se však na veřejnosti objevila nová nahrávka, která zaznamenala rozhovor mezi Škárkou a Bártovým spolupracovníkem. Nový důkaz pochází z loňského září a Škárka v něm s Bártovým kolegou řeší, jestli by byl ochoten svědčit proti lídrovi Věcí veřejných. Z nahrávky také vyplývá, že Škárka byl za případnou spolupráci ochoten nabídnout i finanční odměnu. Na nově nalezeném materiálu se Škárka také přiznává, že od útoku na Bártu si sliboval nárůst vlivu na sestavení vlády.

V den zahájení soudu, tedy 5. března, vypovídal Jaroslav Škárka a Vít Bárta. Ti popisovali fungování toku peněz ve VV, které Vít Bárta označil za půjčky z vlastní kapsy, Škárka potom za plánované uplácení. Během druhého dne svědčila exšéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Během třetího dne procesu Jaroslav Škárka oznámil, že soudu předá další dosud nezveřejněnou nahrávku. Ta by měla zachycovat schůzku s Vítem Bártou a samotný proces předání obálky s penězi. Škárka záznam údajně pořídil jako pojistku pro případ, že by ho chtěl Vít Bárta vydírat. Během dne Škárka prohlásil, že zmíněná nahrávka zpochybňuje také výpověď Michala Babáka. Ten uvedl, že se se Škárkou potkal v Bártově bytě před samotným předáním peněz.

Čtvrtý den sledovaného procesu Jaroslav Škárka předal soudci USB disk, na kterém by se měla nacházet jak nahrávka z předání peněz, tak i náborová dokumentace Radima Vysloužila či emaily od Karolíny Peake, která během čtvrtého dne svědčila. Jako svědci jsou předvoláni také Lenka Andrýsová, bratr exministra Matěj Bárta nebo Josef Dobeš.

ODS a TOP 09 kvůli posunu v aféře zatím žádné konkrétní kroky uvnitř vládní trojkoalice nezvažují.

V rámci kauzy o možném podplácení ze strany exministra Víta Bárty se znovu objevily pochyby o tom, jak byl vybírán kandidát na post šéfa plzeňského Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy