Roman Smetana

14. 11. 2012 23:10
Roman Smetana je bývalý řidič olomoucké MHD, který se proslavil tzv. tykadlovou aférou. Kvůli pozdnímu nástupu do vězení mu soud uložil další tři měsíce v podmínce.
Roman Smetana
Roman Smetana | Foto: Tomáš Netočný

Roman Smetana je bývalý řidič olomoucké MHD, který se proslavil tzv. tykadlovou aférou. Soud mu určil zaplatit finanční náhradu a vykonat veřejně prospěšné práce. Jejich vykonání však odmítl, a tak by soudem poslán na sto dní do vězení. Nastoupil se zpožděním v dubnu 2012, pak byl jeho trest přerušen kvůli stížnosti ministra spravedlnosti. Ta se nepotvrdila a Smetana se měl v říjnu vrátit do vězení, ale opět tak učinil s prodlevou, a tak se jeho případ znovu dostal k soudu. Olomoucký krajský soud nakonec v lednu potvrdil, že za vyhýbání se nástupu dostane tři měsíce podmíněně s odkladem 14 měsíců. Svých sto dní ve vězení už si odpykal a vrátil by se tam v případě, pokud by porušil zákon v příštích měsících.

Tykadla politikům

Když se konaly v roce 2010 volby do Poslanecké sněmovny, pomaloval Roman Smetana předvolební reklamní poutače, které byly umístěny na autobusech. Mimo čar a nápisů přimaloval politikům také tykadla. Dopravní podnik města Olomouce podal trestní oznámení na neznámého pachatele a na základě svědectví jednoho z jeho kolegů bylo následně zahájeno trestní stíhání. ODS, která měla nejvíce poškozených plakátů, žádala v rámci trestního řízení jako jediná strana náhradu škody.

První rozsudek Romana Smetany

Roman Smetana byl odsouzen za přečin poškození cizí věci k 100 hodinám obecně prospěšných prací, dále měl Občanské demokratické straně zaplatit 15 667 Kč jako náhradu škody. Případ vedla soudkyně Markéta Langerová, manželka Ivana Langera, který byl jedničkou kandidátky ODS v Olomouckém kraji. Na své spojení s politikem sama tehdy před začátkem jednání upozornila s tím, že se ale podjatá necítí. Smetana tehdy také uvedl, že ji za podjatou nepovažuje, stejně tak reagoval i státní zástupce. Roman Smetana se proti rozsudku neodvolal a náhradu škody uhradil.

Druhý rozsudek a trest vězení

Odmítl však nastoupit na obecně prospěšné práce. V souladu s novým trestním zákoníkem mu byl trest obecně prospěšných prací následně přeměněn na 100 dní trestu odnětí svobody nepodmíněně. Do vězení měl nastoupit 26. března 2012, což Smetana neučinil. V té době dal také v dopravním podniku výpověď. Policii se sám přihlásil až 21. dubna 2012 na pražské demonstraci odborářů. Poté nastoupil do vězení.

V květnu 2012 podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v této kauze stížnost pro porušení zákona. Učinil tak proto, aby se Nejvyšší soud zabýval dvěma otázkami, a to zájmem na ochranu majetku a veřejným zájmem vyjadřovat politické názory. Nejvyšší soud měl do budoucna říct, zda podobné případy, jako je ten Smetanův, jsou trestným činem a je nutné, aby za ně byli lidé odsouzeni k trestu vězení. Nejvyšší soud nejprve rozhodl o přerušení výkonu trestu do doby, než o stížnosti pro porušení zákona senát trestního kolegia rozhodne. Ministrova stížnost však byla v srpnu 2012 zamítnuta, a soud tak potvrdil platnost trestu.

Smetana pak opět odmítl do vězení nastoupit. Během krajských a senátních voleb, které se konaly na podzim roku 2012, pronikl v přestrojení do volebního štábu ODS, kde hovořil s premiérem Petrem Nečasem, kterého se zeptal na to, zda podle jeho názoru patří do vězení. Krátce nato se Smetana vydal dobrovolně policii a byl převezen do věznice. Vzhledem k tomu, že se měl do výkonu trestu vrátit nejpozději 8. října, bylo zahájeno jeho další trestní stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Roman Smetana se narodil 6. ledna 1982 v Olomouci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy