Roman Smetana

14. 11. 2012 23:10
Roman Smetana je bývalý řidič olomoucké MHD, který se proslavil tzv. tykadlovou aférou. Kvůli pozdnímu nástupu do vězení mu soud uložil další tři měsíce v podmínce.
Roman Smetana
Roman Smetana | Foto: Tomáš Netočný

Roman Smetana je bývalý řidič olomoucké MHD, který se proslavil tzv. tykadlovou aférou. Soud mu určil zaplatit finanční náhradu a vykonat veřejně prospěšné práce. Jejich vykonání však odmítl, a tak by soudem poslán na sto dní do vězení. Nastoupil se zpožděním v dubnu 2012, pak byl jeho trest přerušen kvůli stížnosti ministra spravedlnosti. Ta se nepotvrdila a Smetana se měl v říjnu vrátit do vězení, ale opět tak učinil s prodlevou, a tak se jeho případ znovu dostal k soudu. Olomoucký krajský soud nakonec v lednu potvrdil, že za vyhýbání se nástupu dostane tři měsíce podmíněně s odkladem 14 měsíců. Svých sto dní ve vězení už si odpykal a vrátil by se tam v případě, pokud by porušil zákon v příštích měsících.

Tykadla politikům

Když se konaly v roce 2010 volby do Poslanecké sněmovny, pomaloval Roman Smetana předvolební reklamní poutače, které byly umístěny na autobusech. Mimo čar a nápisů přimaloval politikům také tykadla. Dopravní podnik města Olomouce podal trestní oznámení na neznámého pachatele a na základě svědectví jednoho z jeho kolegů bylo následně zahájeno trestní stíhání. ODS, která měla nejvíce poškozených plakátů, žádala v rámci trestního řízení jako jediná strana náhradu škody.

První rozsudek Romana Smetany

Roman Smetana byl odsouzen za přečin poškození cizí věci k 100 hodinám obecně prospěšných prací, dále měl Občanské demokratické straně zaplatit 15 667 Kč jako náhradu škody. Případ vedla soudkyně Markéta Langerová, manželka Ivana Langera, který byl jedničkou kandidátky ODS v Olomouckém kraji. Na své spojení s politikem sama tehdy před začátkem jednání upozornila s tím, že se ale podjatá necítí. Smetana tehdy také uvedl, že ji za podjatou nepovažuje, stejně tak reagoval i státní zástupce. Roman Smetana se proti rozsudku neodvolal a náhradu škody uhradil.

Druhý rozsudek a trest vězení

Odmítl však nastoupit na obecně prospěšné práce. V souladu s novým trestním zákoníkem mu byl trest obecně prospěšných prací následně přeměněn na 100 dní trestu odnětí svobody nepodmíněně. Do vězení měl nastoupit 26. března 2012, což Smetana neučinil. V té době dal také v dopravním podniku výpověď. Policii se sám přihlásil až 21. dubna 2012 na pražské demonstraci odborářů. Poté nastoupil do vězení.

V květnu 2012 podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v této kauze stížnost pro porušení zákona. Učinil tak proto, aby se Nejvyšší soud zabýval dvěma otázkami, a to zájmem na ochranu majetku a veřejným zájmem vyjadřovat politické názory. Nejvyšší soud měl do budoucna říct, zda podobné případy, jako je ten Smetanův, jsou trestným činem a je nutné, aby za ně byli lidé odsouzeni k trestu vězení. Nejvyšší soud nejprve rozhodl o přerušení výkonu trestu do doby, než o stížnosti pro porušení zákona senát trestního kolegia rozhodne. Ministrova stížnost však byla v srpnu 2012 zamítnuta, a soud tak potvrdil platnost trestu.

Smetana pak opět odmítl do vězení nastoupit. Během krajských a senátních voleb, které se konaly na podzim roku 2012, pronikl v přestrojení do volebního štábu ODS, kde hovořil s premiérem Petrem Nečasem, kterého se zeptal na to, zda podle jeho názoru patří do vězení. Krátce nato se Smetana vydal dobrovolně policii a byl převezen do věznice. Vzhledem k tomu, že se měl do výkonu trestu vrátit nejpozději 8. října, bylo zahájeno jeho další trestní stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Roman Smetana se narodil 6. ledna 1982 v Olomouci.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezident Zeman premiérovi abolici neudělí, nevidí pro ni důvod

Miloš Zeman neudělí od středy znovu trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi abolici. Řekl to deníku Mladá fronta DNES. Přestože o plánu zastavit kauzu dříve hovořil, aktuálně prezident pro abolici nevidí důvod, protože případ má došetřit policie a nadále se jím bude zabývat dosavadní státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Zeman navíc v rozhovoru připomněl, že abolici nechce sám Babiš. "Abolice vyžaduje kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést. Ale já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod," uvedl. Potvrdil, že o záležitosti ve středu telefonicky s Babišem hovořil.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy