Změna času

Aktualizováno 29. 3. 2014 13:32
Letní čas byl zaveden z důvodu prodloužení světelné části dne a z toho plynoucích důsledků - ušetření nákladů na svícení, menší počet nehod nebo podpora sociálních a sportovních aktivit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

V neděli 30. března 2014 začíná další perioda letního času v České republice, ručičky hodin se ve dvě hodiny ráno posunou o hodinu dopředu.

Při návratu na středoevropský čas skončí letní čas 26. října 2014. Změna času se projeví tak, že ve tři hodiny ráno se ručičky hodin posunou o hodinu nazpět a v tuto neděli tak získáme o hodinu navíc.

Častou chybou je užívání pojmu "zimní čas" - ten v Česku platil pouze chvíli, na přelomu let 1946 a 1947. Oproti "normálnímu" středoevropskému času byl posunutý o hodinu zpět.

Změny času v letech 2011 - 2015

Obecně platí, že se na letní čas přechází poslední březnovou neděli a zpět na běžný čas zase poslední neděli v říjnu.

2011 - 27. března --> 30. října
2012 - 25. března --> 28. října
2013 - 31. března --> 27. října
2014 - 30. března --> 26. října
2015 - 29. března --> 25. října

Historie

V českých zemích (které byly tehdy součástí Rakouska - Uherska) byl letní čas poprvé zaveden během první světové války - v roce 1916. O rok později se změna času ustálila na druhé a třetí hodině ranní, tedy na době, kdy bývá nejmenší provoz.

Po válce se většina zemí vrátila k původnímu času - včetně tehdejšího Československa. Změna přišla znovu až s válkou. Ke zrušení letního času potom došlo opět v roce 1950. Nepřetržitě začal letní čas znovu platit až od roku 1979.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy