Evangelická církev

23. 11. 2014 11:59
V některých případech je označována jako protestantská církev, což je chápáno spíše jako nadřazený pojem k církvi evangelické.
Evangelická církev augsburského vyznání vychází z učení Martina Luthera.
Evangelická církev augsburského vyznání vychází z učení Martina Luthera. | Foto: Aktuálně.cz

Poslání

Ústředním posláním je šíření evangelia Ježíše Krista a umocňování víry v Trojjediného Boha, uchovávání náboženské víry, která je upevňována pastorální péčí. Snaží se oslovit mladé lidi, kteří by se do církve zapojili. Podstata evangelia spočívá v učení spásy skrze víru v Ježíše Krista. Slovo evangelion pochází z řečtiny a v překladu znamená “dobrá zpráva”.

Zajímavosti

  • Registrace v České republice: 1. 9. 1991
  • Počet členů v České republice: 60 098
  • Počet členů na svět: 90-100 milionů
  • Augsburská církev vychází mimo jiné z učení Dr. Martina Luthera.

Historie

Kořeny nejstarší církve v České republice (Evangelické církve augsburského vyznání) sahají do 15. století. V roce 1781 byl vydán toleranční patent, který zamezil pronásledování evangelíků a bylo umožněno volně vyznávat evangelickou církev augsburského a evangelickou církev helvetského vyznání. První Československá republika oddělila v rámci církví české země a Slovensko, a za dob nacistického režimu nebylo evangelíkům přáno. Stejně jako tomu bylo mezi obdobím 1948-1989. Evangelické církve se svobodně v České republice mohly rozvíjet až po roce 1989. Celosvětově se evangelické hnutí se rozšířilo zejména v 18. a 19. století, kdy se dostalo z Británie do Spojených států amerických.

Nauka

Ústředním posláním je šíření evangelia Ježíše Krista, vyznává víru v Trojjediného Boha. Snaží se svou vírou oslovit zejména mladou generaci. Za evangelickou církev jsou označovány kalvínské, luterské a metodistické církve. V České republice je zastoupena Českobratrskou církví evangelickou či Slezskou církví evangelickou augsburského vyznání. Službou boží je přisluhování Slovem a svátostmi.

Organizační struktura

Církve působí jako nezávislé samosprávní jednotky, které naplňují své poslání na daném území či státu. Evangelické církve spolu v rámci luterských či kalvínských organizací spolupracují. V evangelické církvi tvoří základní jednotku sbor, v čele s představenstvem a farářem. Konvent je nejvyšším orgánem evangelické církve. Presbyterstvo řídí sbor, tzv. sborové presbyterstvo, které je tvořeno sborovým farářem, kurátorem, dozorcem a volenými presbytery. Synod je nejvyšší orgán církve.

Vedení církve a adresa

  • Česká republika: : Na Nivách 259/7, 73701 Český Těšín
  • Současný patriarcha: Mgr. Jan Wacławek (EC Augsburského vyznání)
  • Web: www.e-cirkev.cz, www.umc.cz

Současné působení

Různé typy evangelického vyznání jsou rozšířeny po celém světě. Početně je zastoupeno britské konzervativní evangelické vyznání, centristické evangelické vyznání a post-evangelické, které nese označení jako moderní evangelické vyznání.  Moderní evangelíci se vyznačují slabou návštěvou kostela a rozmanitostí své víry.

Dále jsou tato vyznání rozdělena na příslušné evangelické církve daných států. Nejvíce evangelíků žije ve Spojených státech amerických, kde jich je evidováno 94,38 milionů a následně v Brazílii, kde jich je evidováno 51,33 milionů.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Ústředním motivem je náboženská výchova. Církve spolupracují s Univerzitou Karlovou v Praze na Evangelické teologické fakultě nebo s univerzitou Komenského v Bratislavě na Evangelické bohoslovecké fakultě. Věřícím vydává časopis a publikuje aktuální dění na webových stránkách církve. Součástí církve jsou také diakonie.

V každém státě Evropské unie stejně tak v USA je možné dosáhnout na vybraných univerzitách odpovídajícího vzdělání.

 

Právě se děje

před 5 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 15 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 41 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy