Ekologická superzakázka

Aktualizováno 30. 11. 2010 21:50
V roce 2008 se česká vláda rozhodla řešit část svých závazků na odstranění ekologických škod vypsáním komplexní ekologické superzakázky v hodnotě přes 100 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Extenzivní socialistické hospodářství zanechalo v krajině mnoho ekologických zátěží a škod. Ty, způsobené bývalými státními firmami v letech 1947 až 1992, se stát při prodeji těchto podniků zavázal odstranit. V případě nesplnění tohoto závazku hrozí České republice riziko arbitráží.

Společnost A.T.Kearney předložila vládě analýzu možných variant řešení. Podle této zprávy se v listopadu 2008 vláda rozhodla vyřešit své závazky formou jedné "superzakázky". Odhadovaná cena této ekologické superzakázky se pohybuje kolem 115 miliard korun (částka představující sumu garancí), i když je odhadováno, že cena může být mnohem nižší.

Podle informací poskytnutých ministerstvem financí je celková výše všech ekologických závazků 209,5 miliard korun, z čehož má řešený ekologický supertendr vyřešit jen asi polovinu (107,8 miliard korun).

Smlouva o ekologické superzakázce rozděluje poškozené lokality do tří kategorií, podle toho, do kdy mají být škody odstraněny (3,5; 6; 7,5 let). Kontrolu zakázky budou provádět ministerstva financí a životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a nezávislý supervizor. Na dodavatele se přenáší rizika spojená s možným větším rozsahem škod, případně rozšířením jejich současného stavu, stejně jako cen sanačních prací či změn v kurzu. Potvrzení o odstranění škod vydá ČIŽP.

Dodavatel ekologické superzakázky musí souhlasit s nabídkou a složit jistinu ve výši 1 miliardy korun. Do soutěže se přihlásilo celkem šest subjektů - GEOSAN GROUP a.s.; Marius Pedersen Engineering a.s.; sdružení firem PPF Advisory (CR) a.s., ECOSOIL SUD Gmb, HAVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., DEKONTA, a.s.; konsorcium Deme Environmental Contractors NV a Dredging International NV; KAROB, a.s.; sdružení firem "PD-Gruppe - Stavoprogres": P-D Industriegesellschaft mbH a STAVOPROGRES BRNO, spol. s r.o.

Do dalšího kola postoupily firmy GEOSAN GROUP a.s., Marius Pedersen Engineering a.s. a Environmental services, a.s. (dříve KAROB, a.s.). Tento výsledek napadla PPF, která byla z výběrového řízení opakovaně vyřazena. Kvůli šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se také naneurčito odsunul termín pro podání finančních nabídek jednotlivých společností.

Odstranění škod je plánováno k roku 2015, ovšem nezávazně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy