Ekologická superzakázka

Aktualizováno 30. 11. 2010 21:50
V roce 2008 se česká vláda rozhodla řešit část svých závazků na odstranění ekologických škod vypsáním komplexní ekologické superzakázky v hodnotě přes 100 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Extenzivní socialistické hospodářství zanechalo v krajině mnoho ekologických zátěží a škod. Ty, způsobené bývalými státními firmami v letech 1947 až 1992, se stát při prodeji těchto podniků zavázal odstranit. V případě nesplnění tohoto závazku hrozí České republice riziko arbitráží.

Společnost A.T.Kearney předložila vládě analýzu možných variant řešení. Podle této zprávy se v listopadu 2008 vláda rozhodla vyřešit své závazky formou jedné "superzakázky". Odhadovaná cena této ekologické superzakázky se pohybuje kolem 115 miliard korun (částka představující sumu garancí), i když je odhadováno, že cena může být mnohem nižší.

Podle informací poskytnutých ministerstvem financí je celková výše všech ekologických závazků 209,5 miliard korun, z čehož má řešený ekologický supertendr vyřešit jen asi polovinu (107,8 miliard korun).

Smlouva o ekologické superzakázce rozděluje poškozené lokality do tří kategorií, podle toho, do kdy mají být škody odstraněny (3,5; 6; 7,5 let). Kontrolu zakázky budou provádět ministerstva financí a životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a nezávislý supervizor. Na dodavatele se přenáší rizika spojená s možným větším rozsahem škod, případně rozšířením jejich současného stavu, stejně jako cen sanačních prací či změn v kurzu. Potvrzení o odstranění škod vydá ČIŽP.

Dodavatel ekologické superzakázky musí souhlasit s nabídkou a složit jistinu ve výši 1 miliardy korun. Do soutěže se přihlásilo celkem šest subjektů - GEOSAN GROUP a.s.; Marius Pedersen Engineering a.s.; sdružení firem PPF Advisory (CR) a.s., ECOSOIL SUD Gmb, HAVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., DEKONTA, a.s.; konsorcium Deme Environmental Contractors NV a Dredging International NV; KAROB, a.s.; sdružení firem "PD-Gruppe - Stavoprogres": P-D Industriegesellschaft mbH a STAVOPROGRES BRNO, spol. s r.o.

Do dalšího kola postoupily firmy GEOSAN GROUP a.s., Marius Pedersen Engineering a.s. a Environmental services, a.s. (dříve KAROB, a.s.). Tento výsledek napadla PPF, která byla z výběrového řízení opakovaně vyřazena. Kvůli šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se také naneurčito odsunul termín pro podání finančních nabídek jednotlivých společností.

Odstranění škod je plánováno k roku 2015, ovšem nezávazně.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 53 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy