Domácí vězení

18. 8. 2010 15:30
Jedná se o výkon trestu v domácím prostředí odsouzeného.
Náramek na kotník pro domácího vězně.
Náramek na kotník pro domácího vězně. | Foto: Jan Langer

Jedná se o výkon trestu v domácím prostředí odsouzeného. Nejčastěji ho soudy udělují za maření úředního výkonu. To například mohou být případy, kdy člověk řídí auto, přestože mu bylo řízení zakázáno. Do domácího vězení ale míří i odsouzení za ohrožování pod vlivem návykové látky, výtržnictví, krádež nebo ohrožování výchovy dítěte, výjimečně i za ublížení na zdraví.

Počet odsouzených, které české soudy poslaly místo věznic do domácího vězení, se v srpnu 2010 vyšplhal na 42. Odsouzené hlídají zatím jen probační úředníci, a to mnoha soudcům přijde málo. Říkají: buď náramek, nebo trest dávat nebudeme.

Elektronický náramek, který otestovala i redakce Aktuálně.cz, je jednou z možností, jak domácí vězně. Funguje na principu GPS, tedy podobně jako například navigační přístroje v automobilech. Dozorcům umožňuje sledovat pohyb vězně minutu po minutě. Mohou také vytyčit zóny, ze kterých vězeň nesmí vyjít, nebo naopak oblasti, do kterých má vstup zakázán.

Tento způsob monitorování však naráží na kritiku v souvislosti s ochranou osobních údajů vězňů. Byl to jeden z hlavních důvodů zrušení prvního tendru na elektronické náramky.
Stát si od domácího vězení, které mohou soudy ukládat za drobnější přečiny, slibuje, že uleví přetíženým věznicím. Roli ale hrají i úspory. Každý vězeň nyní stojí stát přes 900 korun denně, u domácího vězení by to bylo jen 200 až 300 korun.

Původní, dvoumiliardový tendr, vypsala úřednická ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Její nástupce ve funkci Jiří Pospíšil ho ale zrušil s tím, že je nevýhodný pro stát. Chystá se tak nová soutěž.
Elektronicky hlídaní vězni by tak mohli začít českými městy chodit v druhé polovině příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy