Domácí vězení

18. 8. 2010 15:30
Jedná se o výkon trestu v domácím prostředí odsouzeného.
Náramek na kotník pro domácího vězně.
Náramek na kotník pro domácího vězně. | Foto: Jan Langer

Jedná se o výkon trestu v domácím prostředí odsouzeného. Nejčastěji ho soudy udělují za maření úředního výkonu. To například mohou být případy, kdy člověk řídí auto, přestože mu bylo řízení zakázáno. Do domácího vězení ale míří i odsouzení za ohrožování pod vlivem návykové látky, výtržnictví, krádež nebo ohrožování výchovy dítěte, výjimečně i za ublížení na zdraví.

Počet odsouzených, které české soudy poslaly místo věznic do domácího vězení, se v srpnu 2010 vyšplhal na 42. Odsouzené hlídají zatím jen probační úředníci, a to mnoha soudcům přijde málo. Říkají: buď náramek, nebo trest dávat nebudeme.

Elektronický náramek, který otestovala i redakce Aktuálně.cz, je jednou z možností, jak domácí vězně. Funguje na principu GPS, tedy podobně jako například navigační přístroje v automobilech. Dozorcům umožňuje sledovat pohyb vězně minutu po minutě. Mohou také vytyčit zóny, ze kterých vězeň nesmí vyjít, nebo naopak oblasti, do kterých má vstup zakázán.

Tento způsob monitorování však naráží na kritiku v souvislosti s ochranou osobních údajů vězňů. Byl to jeden z hlavních důvodů zrušení prvního tendru na elektronické náramky.
Stát si od domácího vězení, které mohou soudy ukládat za drobnější přečiny, slibuje, že uleví přetíženým věznicím. Roli ale hrají i úspory. Každý vězeň nyní stojí stát přes 900 korun denně, u domácího vězení by to bylo jen 200 až 300 korun.

Původní, dvoumiliardový tendr, vypsala úřednická ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Její nástupce ve funkci Jiří Pospíšil ho ale zrušil s tím, že je nevýhodný pro stát. Chystá se tak nová soutěž.
Elektronicky hlídaní vězni by tak mohli začít českými městy chodit v druhé polovině příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy