Berdychův gang

9. 6. 2011 22:37
Spojením Berdychův gang je označována skupina čtyřech desítek zločinců, kteří ve spolupráci s policisty prováděli v letech 1995 - 2004 rozsáhlou trestnou činnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Spojením Berdychův gang je označována skupina čtyřech desítek zločinců, kteří ve spolupráci s policisty prováděli v letech 1995 - 2004 rozsáhlou trestnou činnost formou loupeží, vydírání podnikatelů a vražd. Pojmenována je po ústřední postavě skupiny, Davidu Berdychovi, sedmatřicetiletém vyhazovači z Discolandu Sylvie podnikatele Ivana Jonáka, později odsouzeného za objednávku vraždy své ženy.

Činnost gangu lze rozdělit do dvou časových období. První, sahající do druhé poloviny devadesátých let, je charakteristická trestnou činností členů skupiny, která se odehrávala ještě bez asistence policistů, ve druhé po roce 2000 již byli do zločineckých aktivit zapojeni i policisté. Skupina byla odhalena v roce 2004.

První období činnosti gangu je charakteristické únosy, loupežemi a vraždami podnikatelů. Nejvýznamějším činem byla vražda zlatníka Václava Tomana v roce 1996.

Počátkem nového tisíciletí navázali členové gangu spolupráci s vysoce postavenými detektivy Odboru boje s organizovaným zločinem Policie ČR (OBOZ) Josefem Opavou, Františkem Brázdilem a Petrem Koňaříkem. Ti jim vytipovávali "vhodné" podnikatele, které pak členové gangu pod záminkou silničních kontrol nebo domovních prohlídek okrádali. Policisté jejich činy kryli, informovali je o průběhu vyšetřování a když bylo třeba, vykázali prostřednictvím zadržení méně důležitého člena úspěšnou činnost. Ve skutečnosti to však byla jen záminka pro krytí skutečných aktivit skupiny.

Nejvýznamnějším činem druhého období bylo přepadení dodávky společnosti Citibank na pražské Evropské třídě, při němž tři zločinci v převleku za policisty ukradli hotovost ve výši 153 milionů korun. Kauza byla ve své době nazývána loupeží století a dodnes je po krádeži 564 milionů korun v prosinci 2007, kterou provedl zaměstnanec společnosti Group 4S František Procházka, druhou největší bankovní loupeží v české historii.

Skupina kolem Davida Berdycha byla odhalena v roce 2004 za pomoci Heleny Kahnové a Tomáše Gregora, detektivů OBOZ, kteří upozornili na podivné praktiky svých nadřízených. Později byli za svoje odhalení vyznamenáni prezidentem republiky a získali hodnost majora.

Hlavní postavy gangu

V procesu s Berdchovým gangem bylo obžalováno 36 lidí a vyslechnuto více než 200 svědků. Soud kvůli rozsáhlosti kauzy rozdělil proces na dvě části - první zkoumal trestné činy ještě před tím, než byli do činnosti gangu zapojeni policisté, druhý poté, co se policisté začali na práci skupiny podílet.

Nejvyšší trest obdržel hlavní organizátor skupiny David Berdych, který byl za osmnáct loupežných přepadení, únosů, fiktivních domovních prohlídkách nebo falešných silničních kontrol odsouzen k trestu odnětí svobody 9 let a devět dní, spolu s dalšími trestnými činy dosáhl jeho trest výše 15 let.

Druhý nejvyšší trest obdržel Jaromír Prokop, který působil v gangu v počátcích jeho činnosti a který byl za tři loupežná přepadení a únos odsouzen původně ke 14 letům vězení. Později mu byl trest zmírněn na 13,5 let vězení.

Původně třináctileté tresty obdrželi Radek Trumpeš (později trest zvýšen na 14 let) a Michal Puchar (tomu byl Vrchním soudem trest snížen na 12,5 roku) za loupežná přepadení, únosy, nedovolené ozborojování a vraždu podnikatele Václava Tomana. Další takřka tři desítky osob obdržely tresty ve výši 6 až 13 let vězení.

Byli mezi nimi i vysoce postavení příslušníci policie Josef Opava (13 let vězení), Petr Koňařík (10 let vězení) a Jiří Kaňka, poslední obviněný, František Brázdil, byl obvinění zproštěn. Policisté obvykle brali 30 procentní odměny z lupu za to, že trestnou činnost kryli a dodávali lupičům informace z vyšetřování. Mezi odsouzenými byli také Tomáš Půta a Maroš Šulej, kteří museli být k trestu vydáni z Irska. Podle obžaloby jsou to právě oni, kteří jsou podezřelí z loupeže století v roce 2002. Půta byl kromě toho v jiném procesu odsouzen na rok za napadení zdravotníka záchranné služby. Další odsouzený člen gangu, Jan Zelený, se v roce 2009 oběsil ve vězení.

Všechny rozsudky, které v letech 2006 a 2007 vynesl středočeský krajský soud, potvrdil Vrchní soud v Praze a případ definitivně uzavřel Nejvyšší soud v roce 2009, když odmítl dovolání některých členů gangu.

Případ Berdychova gangu je považován za největší odhalený případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky, a to především kvůli propojení zločinců s elitními detektivy. Příslušníci skupiny údajně plánovali loupeže i ve Spojených státech a jejich rozsáhlá činnost dokonce podnítila Radka Bajgara a Petra Erbena k natočení seriálu.

 

Právě se děje

Další zprávy