Rolls-Royce

9. 10. 2011 10:55
Rolls-Royce je britská automobilka, která vznikla v roce 1906. Dnes je součástí německého automobilového koncernu BMW.
Logo Rolls-Royce.
Logo Rolls-Royce. | Foto: Aktuálně.cz

Rolls-Royce je britská automobilka, která vznikla v roce 1906. Dnes je součástí německého automobilového koncernu BMW.

Prvním modelem automobilky byl Silver Ghost, který se vyráběl v letech 1906 – 1925. Během obou světových válek se firma se soškou Spirit of Ecstasy výrazně zapojila do zbrojního průmyslu. Od roku 1914 vyráběl Rolls-Royce letecké motory, které využívaly jak letouny v letech 1914-1918, kdy dodávala firma také obrněná vozidla, tak také 1939-1945, zejména letadel Merlin. Po převzetí společnosti Bristol Siddeley v roce 1966 měl Rolls-Royce nejrozsáhlejší výrobní program v oboru na světě.

Britský výrobce však nerezignoval ani na vývoj v oblasti automobilového průmyslu. Po první světové válce vyvinula menší model 20hp, tzv. „baby Rolls“, v roce 1925 přišel na trh nový Phantom, označovaný jako Phantom I (do války vyrobil Rolls-Royce ještě dvě pokračování tohoto modelu). V roce 1931 se pak automobilka dostala i do segmentu sportovních vozů, když převzala společnost Bentley Motors.

Po válce nový majitel automobilky zavedl pásovou výrobu a prvním automobilem vyrobeným tímto způsobem byl Silver Dawn, jehož karoserie byla poprvé vyrobena výhradně z oceli, uvedený na trh v roce 1949. Souběžně s ním byl produkován také model Silver Wraith. Na Silver Dawn v letech 1955-1959 navázal Silver Cloud I, který byl vyroben také ve verzích II a III. Vedle něj pokračovala výroba modelů Phantom, a to ve variantách IV, V a VI.

Silver Shadow a přechod pod BMW

Jako další revoluční model po Silver Ghost automobilka označuje Rolls-Royce Silver Shadow. Byl to první Rolls se samonosnou karosérií, který zvolil jiné tvary karoserie, odlišné od poválečných vozů. Technicky prošel vůz také výraznými změnami - konstantní světlou výšku udržoval hydraulický systém, okna, nastavení sedadel i víčko nádrže ovládaly elektromotory. Součástí vozu byla také klimatizace. Osmiválcový motor měl výkon přibližně 160 kW a maximální rychlost 185 km/h. Výroba tohoto modelu byla nejúspěšnější v historii automobilky a z pásů sjelo celkem 34 611 kusů.

Na Silver Shadow navazovaly i další modely. Rolls-Royce Silver Spirit, resp. Silver Spur využívaly podvozek ze Silver Shadow, a měly upravenou zadní nápravou, představenou v kupé Corniche a Camargue, z nichž první z nich je kupé verzí Silver Shadow. V 90. letech byla dvojice Silver Spirit a Silver Spur dvakrát modernizována a označeny jako verze II (Silver Spirit II, Silver Spur II) a III (Silver Spirit III a Silver Spur III, před začátkem nového tisíciletí byly představeny ještě verze Silver Seraph, vybavený dvanáctiválcovým motorem od BMW a v roce 1999 Corniche s typickým osmiválcem.

Od roku 2003 je Rolls-Royce součástí německého koncernu BMW, její „sestřička“ Bentley přešla pod Volkswagen. Prvním modelem pod hlavičkou BMW se stal další Phantom, sedan představený v roce 2003. Na něj navázaly ještě kabriolet (2007) a kupé (2008), zatím posledním modelem je Ghost, představený v roce 2009.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy