Rolls-Royce

9. 10. 2011 10:55
Rolls-Royce je britská automobilka, která vznikla v roce 1906. Dnes je součástí německého automobilového koncernu BMW.
Logo Rolls-Royce.
Logo Rolls-Royce. | Foto: Aktuálně.cz

Rolls-Royce je britská automobilka, která vznikla v roce 1906. Dnes je součástí německého automobilového koncernu BMW.

Prvním modelem automobilky byl Silver Ghost, který se vyráběl v letech 1906 – 1925. Během obou světových válek se firma se soškou Spirit of Ecstasy výrazně zapojila do zbrojního průmyslu. Od roku 1914 vyráběl Rolls-Royce letecké motory, které využívaly jak letouny v letech 1914-1918, kdy dodávala firma také obrněná vozidla, tak také 1939-1945, zejména letadel Merlin. Po převzetí společnosti Bristol Siddeley v roce 1966 měl Rolls-Royce nejrozsáhlejší výrobní program v oboru na světě.

Britský výrobce však nerezignoval ani na vývoj v oblasti automobilového průmyslu. Po první světové válce vyvinula menší model 20hp, tzv. „baby Rolls“, v roce 1925 přišel na trh nový Phantom, označovaný jako Phantom I (do války vyrobil Rolls-Royce ještě dvě pokračování tohoto modelu). V roce 1931 se pak automobilka dostala i do segmentu sportovních vozů, když převzala společnost Bentley Motors.

Po válce nový majitel automobilky zavedl pásovou výrobu a prvním automobilem vyrobeným tímto způsobem byl Silver Dawn, jehož karoserie byla poprvé vyrobena výhradně z oceli, uvedený na trh v roce 1949. Souběžně s ním byl produkován také model Silver Wraith. Na Silver Dawn v letech 1955-1959 navázal Silver Cloud I, který byl vyroben také ve verzích II a III. Vedle něj pokračovala výroba modelů Phantom, a to ve variantách IV, V a VI.

Silver Shadow a přechod pod BMW

Jako další revoluční model po Silver Ghost automobilka označuje Rolls-Royce Silver Shadow. Byl to první Rolls se samonosnou karosérií, který zvolil jiné tvary karoserie, odlišné od poválečných vozů. Technicky prošel vůz také výraznými změnami - konstantní světlou výšku udržoval hydraulický systém, okna, nastavení sedadel i víčko nádrže ovládaly elektromotory. Součástí vozu byla také klimatizace. Osmiválcový motor měl výkon přibližně 160 kW a maximální rychlost 185 km/h. Výroba tohoto modelu byla nejúspěšnější v historii automobilky a z pásů sjelo celkem 34 611 kusů.

Na Silver Shadow navazovaly i další modely. Rolls-Royce Silver Spirit, resp. Silver Spur využívaly podvozek ze Silver Shadow, a měly upravenou zadní nápravou, představenou v kupé Corniche a Camargue, z nichž první z nich je kupé verzí Silver Shadow. V 90. letech byla dvojice Silver Spirit a Silver Spur dvakrát modernizována a označeny jako verze II (Silver Spirit II, Silver Spur II) a III (Silver Spirit III a Silver Spur III, před začátkem nového tisíciletí byly představeny ještě verze Silver Seraph, vybavený dvanáctiválcovým motorem od BMW a v roce 1999 Corniche s typickým osmiválcem.

Od roku 2003 je Rolls-Royce součástí německého koncernu BMW, její „sestřička“ Bentley přešla pod Volkswagen. Prvním modelem pod hlavičkou BMW se stal další Phantom, sedan představený v roce 2003. Na něj navázaly ještě kabriolet (2007) a kupé (2008), zatím posledním modelem je Ghost, představený v roce 2009.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy