Rolls-Royce

9. 10. 2011 10:55
Rolls-Royce je britská automobilka, která vznikla v roce 1906. Dnes je součástí německého automobilového koncernu BMW.
Logo Rolls-Royce.
Logo Rolls-Royce. | Foto: Aktuálně.cz

Rolls-Royce je britská automobilka, která vznikla v roce 1906. Dnes je součástí německého automobilového koncernu BMW.

Prvním modelem automobilky byl Silver Ghost, který se vyráběl v letech 1906 – 1925. Během obou světových válek se firma se soškou Spirit of Ecstasy výrazně zapojila do zbrojního průmyslu. Od roku 1914 vyráběl Rolls-Royce letecké motory, které využívaly jak letouny v letech 1914-1918, kdy dodávala firma také obrněná vozidla, tak také 1939-1945, zejména letadel Merlin. Po převzetí společnosti Bristol Siddeley v roce 1966 měl Rolls-Royce nejrozsáhlejší výrobní program v oboru na světě.

Britský výrobce však nerezignoval ani na vývoj v oblasti automobilového průmyslu. Po první světové válce vyvinula menší model 20hp, tzv. „baby Rolls“, v roce 1925 přišel na trh nový Phantom, označovaný jako Phantom I (do války vyrobil Rolls-Royce ještě dvě pokračování tohoto modelu). V roce 1931 se pak automobilka dostala i do segmentu sportovních vozů, když převzala společnost Bentley Motors.

Po válce nový majitel automobilky zavedl pásovou výrobu a prvním automobilem vyrobeným tímto způsobem byl Silver Dawn, jehož karoserie byla poprvé vyrobena výhradně z oceli, uvedený na trh v roce 1949. Souběžně s ním byl produkován také model Silver Wraith. Na Silver Dawn v letech 1955-1959 navázal Silver Cloud I, který byl vyroben také ve verzích II a III. Vedle něj pokračovala výroba modelů Phantom, a to ve variantách IV, V a VI.

Silver Shadow a přechod pod BMW

Jako další revoluční model po Silver Ghost automobilka označuje Rolls-Royce Silver Shadow. Byl to první Rolls se samonosnou karosérií, který zvolil jiné tvary karoserie, odlišné od poválečných vozů. Technicky prošel vůz také výraznými změnami - konstantní světlou výšku udržoval hydraulický systém, okna, nastavení sedadel i víčko nádrže ovládaly elektromotory. Součástí vozu byla také klimatizace. Osmiválcový motor měl výkon přibližně 160 kW a maximální rychlost 185 km/h. Výroba tohoto modelu byla nejúspěšnější v historii automobilky a z pásů sjelo celkem 34 611 kusů.

Na Silver Shadow navazovaly i další modely. Rolls-Royce Silver Spirit, resp. Silver Spur využívaly podvozek ze Silver Shadow, a měly upravenou zadní nápravou, představenou v kupé Corniche a Camargue, z nichž první z nich je kupé verzí Silver Shadow. V 90. letech byla dvojice Silver Spirit a Silver Spur dvakrát modernizována a označeny jako verze II (Silver Spirit II, Silver Spur II) a III (Silver Spirit III a Silver Spur III, před začátkem nového tisíciletí byly představeny ještě verze Silver Seraph, vybavený dvanáctiválcovým motorem od BMW a v roce 1999 Corniche s typickým osmiválcem.

Od roku 2003 je Rolls-Royce součástí německého koncernu BMW, její „sestřička“ Bentley přešla pod Volkswagen. Prvním modelem pod hlavičkou BMW se stal další Phantom, sedan představený v roce 2003. Na něj navázaly ještě kabriolet (2007) a kupé (2008), zatím posledním modelem je Ghost, představený v roce 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy