Bodový systém

30. 4. 2010 16:36
Bodový systém byl zaveden v roce 2006, přidává do rejstříku trestů za porušení silničního zákona body. Po nashromáždění 12 přichází řidič o řidičský průkaz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Bodový systém z roku 2006 prokazatelně přispěl k nižšímu počtu dopravních nehod. Statistika, v níž Česká republika dlouhodobě patřila na přední místa v Evropě, přináší v poslední době stále nižší čísla.

Politici se za poslední roky pokusili změnit bodový systém mnohokrát, ale ani jednou se to v parlamentu nepovedlo. Snaha revidovat systém dvanácti bodů nekončí, nejnověji od šéfa dopravní policie, který by chtěl např. přenést proces bodování z úřadů na vykonávající policisty.

Jednotlivé bodové tresty

7 bodů:
- řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, nad 0,3 promile
- řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost
- odmítnutí vyšetření, jestli řidič požil alkohol či jinou návykovou látku
- řízení vozidla i po zadržení řidičského průkazu
- předjiždění vozidla, kdy je to zakázáno
- vjíždění na železniční přejezd, když je to zakázáno
- otáčení se nebo jízda v protisměru nebo couvání v místě, kde to není dovoleno podle zvláštního právního předpisu
- způsobení dopravní nehody, během níž došlo k usmrcení nebo těžkému zranění jiné osoby
- neprodlené nezastavení vozidla po dopravní nehodě
- opuštění místa nehody po poskytnutí pomoci a nahlášení nehody
- neposkytnutí první pomoci a přivolání záchranné složky při nehodě ohrožující zdraví nebo život, i když není účastníkem nehody

5 bodů:
- řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu
- překročení povolené rychlosti o 40 km/h či více a mimo obec o 50 km/h či více
- nezastavení vozidla na příkaz oprávněnou osobou
- ohrožení chodce při vyjíždění z komunikace a na komunikaci, couvání a otáčení
- ohrožení jiného řidiče při přejíždění z pruhu do pruhu

4 body:
- řízení vozidla bez řidičského oprávnění
- neumožnění chodci nerušené a bezpečné přejití přechodu pro chodce
- nedání přednosti jízdě v příslušných místech
- nepoužití dětské autosedačky nebo bezpečnostních pásů při přepravě dětí
- překročení nejdelší přípustné doby řízení nebo vynechání bezpečnostní přestávky

3 body:
- řízení vozidla bez platného průkazu profesní způsobilosti
- překročení povolené rychlosti o 20 km/h či více a mimo obec o 30 km/h či více
- nezastavení vozidla před přechodem pro chodce v případech, kdy je řidič povinen
- porušení povinnosti být během jízdy připoután nebo užít ochrannou přilbu
- překročení povolených hodnot při vážení vozidla

2 body
- držení telefonního, hovorového či záznamového zařízení během řízení
- překročení povolené rychlosti do 20 km/h či méně a mimo obec do 30 km/h a méně
- neoznačení překážky na komunikaci, kterou způsobil řidič

Volby 2010 a postoj k bodovému hodnocení

ODS: Téma ve svém programu konkrétně neřešila. Slibovala přísnější metr na "piráty silnic" změnou zákona o pozemních komunikacích, v kterém je bodový systém uzákoněn.

ČSSD: K bodovému systému se vyjadřovala jen v obecné rovině. Z náznaku se dalo ale vyčíst, že se na jeho revizi chystala. "Zvýšíme prevenci a postih nebezpečných porušení dopravních předpisů a omezíme šikanu účastníků dopravního provozu za banální přestupky," proklamovala ve svém programu.

VV: Současnou legislativu považovali za nekvalitní. Hodlali zrušit bodové hodnocení některých drobných přestupků, jenž podle VV zbytečně zatěžují celý systém a vybízí ke korupci. Které to jsou, ale v programu neuvedli.

SZ: Připouštěli drobné korekce bodového systému, jaké konkrétně, ale neuváděli. Rušit jej ale nechtěli a považovali jej za z "principu správný". Z kontextu lze usuzovat, že zjemňovat ho nehodlají. "Budeme prosazovat přísnější sankce vůči agresivním a bezohledným řidičům," deklarovali zelení. Zdůrazňovali také, že jsou proti zvyšování povolené rychlosti nad 130 km/hod.

KDU-ČSL: Lidovci by rádi zpřísnili podmínky pro navrácení řidičského oprávnění kvůli překroční stanoveného počtu bodů. Nově chěli i psychologický pohovor.

TOP 09: Téma ve svém programu přímo neřešila. Podle TOP 09 patří Česká republika co do počtu nehod k nejhorším v Evropě. Chystala tedy podporu výchovy, prevenci i represe vůči neukázněným.

KSČM: Téma ve svém programu neřešila.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy