Bodový systém

30. 4. 2010 16:36
Bodový systém byl zaveden v roce 2006, přidává do rejstříku trestů za porušení silničního zákona body. Po nashromáždění 12 přichází řidič o řidičský průkaz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Bodový systém z roku 2006 prokazatelně přispěl k nižšímu počtu dopravních nehod. Statistika, v níž Česká republika dlouhodobě patřila na přední místa v Evropě, přináší v poslední době stále nižší čísla.

Politici se za poslední roky pokusili změnit bodový systém mnohokrát, ale ani jednou se to v parlamentu nepovedlo. Snaha revidovat systém dvanácti bodů nekončí, nejnověji od šéfa dopravní policie, který by chtěl např. přenést proces bodování z úřadů na vykonávající policisty.

Jednotlivé bodové tresty

7 bodů:
- řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, nad 0,3 promile
- řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost
- odmítnutí vyšetření, jestli řidič požil alkohol či jinou návykovou látku
- řízení vozidla i po zadržení řidičského průkazu
- předjiždění vozidla, kdy je to zakázáno
- vjíždění na železniční přejezd, když je to zakázáno
- otáčení se nebo jízda v protisměru nebo couvání v místě, kde to není dovoleno podle zvláštního právního předpisu
- způsobení dopravní nehody, během níž došlo k usmrcení nebo těžkému zranění jiné osoby
- neprodlené nezastavení vozidla po dopravní nehodě
- opuštění místa nehody po poskytnutí pomoci a nahlášení nehody
- neposkytnutí první pomoci a přivolání záchranné složky při nehodě ohrožující zdraví nebo život, i když není účastníkem nehody

5 bodů:
- řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu
- překročení povolené rychlosti o 40 km/h či více a mimo obec o 50 km/h či více
- nezastavení vozidla na příkaz oprávněnou osobou
- ohrožení chodce při vyjíždění z komunikace a na komunikaci, couvání a otáčení
- ohrožení jiného řidiče při přejíždění z pruhu do pruhu

4 body:
- řízení vozidla bez řidičského oprávnění
- neumožnění chodci nerušené a bezpečné přejití přechodu pro chodce
- nedání přednosti jízdě v příslušných místech
- nepoužití dětské autosedačky nebo bezpečnostních pásů při přepravě dětí
- překročení nejdelší přípustné doby řízení nebo vynechání bezpečnostní přestávky

3 body:
- řízení vozidla bez platného průkazu profesní způsobilosti
- překročení povolené rychlosti o 20 km/h či více a mimo obec o 30 km/h či více
- nezastavení vozidla před přechodem pro chodce v případech, kdy je řidič povinen
- porušení povinnosti být během jízdy připoután nebo užít ochrannou přilbu
- překročení povolených hodnot při vážení vozidla

2 body
- držení telefonního, hovorového či záznamového zařízení během řízení
- překročení povolené rychlosti do 20 km/h či méně a mimo obec do 30 km/h a méně
- neoznačení překážky na komunikaci, kterou způsobil řidič

Volby 2010 a postoj k bodovému hodnocení

ODS: Téma ve svém programu konkrétně neřešila. Slibovala přísnější metr na "piráty silnic" změnou zákona o pozemních komunikacích, v kterém je bodový systém uzákoněn.

ČSSD: K bodovému systému se vyjadřovala jen v obecné rovině. Z náznaku se dalo ale vyčíst, že se na jeho revizi chystala. "Zvýšíme prevenci a postih nebezpečných porušení dopravních předpisů a omezíme šikanu účastníků dopravního provozu za banální přestupky," proklamovala ve svém programu.

VV: Současnou legislativu považovali za nekvalitní. Hodlali zrušit bodové hodnocení některých drobných přestupků, jenž podle VV zbytečně zatěžují celý systém a vybízí ke korupci. Které to jsou, ale v programu neuvedli.

SZ: Připouštěli drobné korekce bodového systému, jaké konkrétně, ale neuváděli. Rušit jej ale nechtěli a považovali jej za z "principu správný". Z kontextu lze usuzovat, že zjemňovat ho nehodlají. "Budeme prosazovat přísnější sankce vůči agresivním a bezohledným řidičům," deklarovali zelení. Zdůrazňovali také, že jsou proti zvyšování povolené rychlosti nad 130 km/hod.

KDU-ČSL: Lidovci by rádi zpřísnili podmínky pro navrácení řidičského oprávnění kvůli překroční stanoveného počtu bodů. Nově chěli i psychologický pohovor.

TOP 09: Téma ve svém programu přímo neřešila. Podle TOP 09 patří Česká republika co do počtu nehod k nejhorším v Evropě. Chystala tedy podporu výchovy, prevenci i represe vůči neukázněným.

KSČM: Téma ve svém programu neřešila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž z Přerova zavraždil nožem známého, kriminalisté ho obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Tragédii předcházela podle policie hádka mezi dvěma opilými muži, starší z nich poté vytáhl nůž a známého bodl. Oběť zemřela na místě.

Útočník z místa utekl, po několika desítkách minut se přišel nakonec sám na policii udat. Podezřelému s trestní minulostí hrozí až 20 let vězení, uvedl na twitteru policie krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

Vražda se stala v pátek před 23:00 na parkovišti na třídě Generála Janouška v Přerově, muž je kromě vraždy obviněn také z výtržnictví. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že mezi dvěma muži posilněnými alkoholem došlo k hádce, která přerostla ve fyzický útok. Jeden z nich přitom vytáhl nůž a způsobil druhému muži bodnořezné poranění. Útočník se poté dal ihned na útěk," popsal policejní mluvčí.

Zraněný muž i přes rychle poskytnutou první pomoc na místě zemřel. Policisté okamžitě po útočníkovi rozjeli pátrání, případ si převzala krajská kriminálka. "Policistům se během pátrání podařilo zjistit totožnost osmatřicetileté oběti i útočníka. Ten se nakonec po pár desítkách minut sám dostavil na zdejší obvodní oddělení, kde byl zadržen. Motivem činu zřejmě byla banální opilecká hádka. Oba muži byli z Přerova a znali se," doplnil policejní mluvčí.

Další zprávy