Šílení střelci

Aktualizováno 10. 11. 2011 16:12
Šílení střelci - lidé, kteří bez nějakých výraznějších pohnutek spáchají v jednom časovém úseku a na jednom místě masovou vraždu - obvykle za pomoci střelné zbraně, nebo výbušniny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Šílenými střelci jsou nazýváni lidé, kteří bez výraznějších pohnutek spáchají v jednom časovém úseku a na jednom místě masovou vraždu, obvykle za pomoci střelné zbraně nebo výbušniny.

Obětí útoku jsou většinou náhodní lidé, neboť ten je veden všesměrně. Relativně časté jsou útoky na školy - na jednom místě je tu pohromadě mnoho bezbranných lidí s omezenými možnostmi útěku. Často je to také místo, kde se útočníkům dříve stalo nějaké příkoří (šikana, vyloučení ze školy a podobně).

O nich samotných, především o konkrétních motivech, se ví obvykle poměrně málo. Jedním z hlavních důvodů je, že jsou ve většině případů buď zastřeleni policií při zásahu, nebo nakonec obrátí svou zbraň proti sobě.

Obecně se jedná obvykle o muže, kteří se navíc na svůj čin dobře přichystají - od shánění zbraně (které je velmi usnadněno v zemích s liberální zbrojní politikou) přes výběr místa a okolnosti, za kterých k činu dojde. K činu samozřejmě může dojít i v amoku, nebo v důsledku duševní choroby.

Jedním z nejčastějších motivů je frustrace (ze ztráty zaměstnání, přítele/kyně), pocit vyděděnosti - a zejména na školách outsiderství a šikana. Agrese se navenek většinou nijak neprojevuje - pokud ano, tak skrytě, třeba pácháním násilí na zvířatech - a v daném člověku kumuluje.

Co se týče střelby ve školách, útočníci jsou obvykle právě obětmi šikany, popřípadě outsideři se sklonem a zálibou v násilí a agresi.

Dlouho se problém "školních střelců" týkal hlavně USA (za všechny útok Čo Sung-hua na Virgina Tech v roce 2007 - 33 mrtvých, včetně pachatele), v posledních letech ale přibývá podobných útoků i v jiných částech světa, zejména v Evropě - například útoky ve Finsku (země, která je právě ve vztahu ke zbraním velmi liberální) v roce 2007 (osm mrtvých na střední škole Jokela - video avizující útok dokonce umístil útočník na server YouTube) či jedenáct obětí o rok později.

V reakci na první ze zmiňovaných útoků odsouhlasil Evropský parlament legislativu, podle které si od roku 2010 zbraň (a to i sportovní a loveckou) v Evropě pořídí pouze ta osoba starší 18 let, která bude zaregistrována v národních databázích držitelů zbraní.

Diskutabilní také je, do jaké míry bylo možné daným útokům předejít - jejich pachatelé jsou sice nenápadní a bez výraznějších sociálních vazeb, ale mnohdy procházejí, z různých důvodů, rukama školních psychologů a výchovných poradců či dokonce přímo policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy