Šílení střelci

Aktualizováno 10. 11. 2011 16:12
Šílení střelci - lidé, kteří bez nějakých výraznějších pohnutek spáchají v jednom časovém úseku a na jednom místě masovou vraždu - obvykle za pomoci střelné zbraně, nebo výbušniny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Šílenými střelci jsou nazýváni lidé, kteří bez výraznějších pohnutek spáchají v jednom časovém úseku a na jednom místě masovou vraždu, obvykle za pomoci střelné zbraně nebo výbušniny.

Obětí útoku jsou většinou náhodní lidé, neboť ten je veden všesměrně. Relativně časté jsou útoky na školy - na jednom místě je tu pohromadě mnoho bezbranných lidí s omezenými možnostmi útěku. Často je to také místo, kde se útočníkům dříve stalo nějaké příkoří (šikana, vyloučení ze školy a podobně).

O nich samotných, především o konkrétních motivech, se ví obvykle poměrně málo. Jedním z hlavních důvodů je, že jsou ve většině případů buď zastřeleni policií při zásahu, nebo nakonec obrátí svou zbraň proti sobě.

Obecně se jedná obvykle o muže, kteří se navíc na svůj čin dobře přichystají - od shánění zbraně (které je velmi usnadněno v zemích s liberální zbrojní politikou) přes výběr místa a okolnosti, za kterých k činu dojde. K činu samozřejmě může dojít i v amoku, nebo v důsledku duševní choroby.

Jedním z nejčastějších motivů je frustrace (ze ztráty zaměstnání, přítele/kyně), pocit vyděděnosti - a zejména na školách outsiderství a šikana. Agrese se navenek většinou nijak neprojevuje - pokud ano, tak skrytě, třeba pácháním násilí na zvířatech - a v daném člověku kumuluje.

Co se týče střelby ve školách, útočníci jsou obvykle právě obětmi šikany, popřípadě outsideři se sklonem a zálibou v násilí a agresi.

Dlouho se problém "školních střelců" týkal hlavně USA (za všechny útok Čo Sung-hua na Virgina Tech v roce 2007 - 33 mrtvých, včetně pachatele), v posledních letech ale přibývá podobných útoků i v jiných částech světa, zejména v Evropě - například útoky ve Finsku (země, která je právě ve vztahu ke zbraním velmi liberální) v roce 2007 (osm mrtvých na střední škole Jokela - video avizující útok dokonce umístil útočník na server YouTube) či jedenáct obětí o rok později.

V reakci na první ze zmiňovaných útoků odsouhlasil Evropský parlament legislativu, podle které si od roku 2010 zbraň (a to i sportovní a loveckou) v Evropě pořídí pouze ta osoba starší 18 let, která bude zaregistrována v národních databázích držitelů zbraní.

Diskutabilní také je, do jaké míry bylo možné daným útokům předejít - jejich pachatelé jsou sice nenápadní a bez výraznějších sociálních vazeb, ale mnohdy procházejí, z různých důvodů, rukama školních psychologů a výchovných poradců či dokonce přímo policie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy