Okupujte Wall Street

14. 1. 2012 20:54
Occupy Wall Street (OWS) - protestní hnutí zformované 17. září 2011 při protestech proti plutokracii v newyorské finančnické čtvrti Wall Street.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Occupy Wall Street (OWS) - protestní hnutí zformované 17. září 2011 v Zuccotti parku newyorské finančnické čtvrti Wall Street. Zárodečnou skupinou se stali aktivisté Abdusters, což je kanadská organizace vystupující proti konzumnímu stylu života a vydávající stejnojmenný mezinárodní časopis.

Hlavní heslo protestujících, Nás je 99%, vyjadřuje skutečnost, že z ekonomického úpadku, který postihuje 99% populace, profituje jedno procento velmi bohatých finančníků. Hnutí nezformulovalo žádné oficiální a jednotné stanovisko a jeho členové nemají politické ambice. Protesty do jisté míry navazují na květnové demonstrace ve Španělsku.

Protest je namířen obecně proti řízení vlády lobistickými skupinami a beztrestnosti bankéřů, kteří svou obchodní strategií a nemorálními praktikami odstartovali krizi v roce 2008, jež poslala zemi do ekonomické recese.

Protesty byly spojeny s rozsáhlým zatýkáním a diskutabilními násilnými akcemi policie, která demonstranty z hlavního tábořiště vytlačovala. Jeden z incidentů se odehrál přímo v pobočce Citibank, v níž policie zatýkala aktivisty, jenž údajně demonstrativně požadovali uzavření svých účtů. Verze zástupců pobočky a demonstrantů se však rozcházejí.

Nepokoje později pokračovaly na jiných místech v okolí Wall Streetu a rozšířily se po celých Spojených státech.

Podporu mu kromě celebrit - členové kapely Radiohead, herečka Susan Sarandonová, kontroverzní filmař Michael Moore nebo písničkář Pete Seger - vyjádřili i někteří z těch, proti kterým protesty v podstatě směřují. Mezi jinými Farhad Ebrahimi a Leah Huntová (vnučka naftového magnáta), oba dědicové "velkých peněz". Podporovatelé z této skupiny lidí se shodovali na ochotě nechat své nadprůměrné příjmy danit zvláštní daní.

OWS zaznamenalo ohlas ve světě a na jeho akce reagovaly podobně smýšlející komunity. 15. října 2011 se sešli stoupenci hnutí v 900 městech po celém světě. Své náklady hnutí hradí z peněz od dárců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Za jeden den se pokusilo překročit hranici z Běloruska přes 200 migrantů, uvedla polská stráž

Skupina asi 100 migrantů se v uplynulém dni pokusila násilně překonat bělorusko-polskou hranici u hraničního přechodu Bělověž (Bialowieža), oznámila v sobotu polská pohraniční stráž. Za celý pátek ostraha hranic zaznamenala 206 lidí, kteří se pokusili o překročení hranice z běloruské strany, informoval dnes ráno server Polsatnews. Bezpečnostní složky jim v tom prý zabránily.

"V úseku chráněném pohraniční stráží v Bělověži útvary odrazily útok na hranici skupiny čítající 100 osob," napsala polská pohraniční stráž na Twitteru. Z jejího prohlášení vyplývá, že se tento pokus odehrál v pátek.

Polské bezpečnostní složky zadržely sedm cizinců, šest Rusů a jednoho Gruzínce, za napomáhání k nelegálnímu vstupu do země, poznamenal server Polsatnews. Od začátku roku podle něj polská ostraha hranic eviduje přes 37 000 pokusů o nelegální překročení hranice z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy