Okupujte Wall Street

14. 1. 2012 20:54
Occupy Wall Street (OWS) - protestní hnutí zformované 17. září 2011 při protestech proti plutokracii v newyorské finančnické čtvrti Wall Street.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Occupy Wall Street (OWS) - protestní hnutí zformované 17. září 2011 v Zuccotti parku newyorské finančnické čtvrti Wall Street. Zárodečnou skupinou se stali aktivisté Abdusters, což je kanadská organizace vystupující proti konzumnímu stylu života a vydávající stejnojmenný mezinárodní časopis.

Hlavní heslo protestujících, Nás je 99%, vyjadřuje skutečnost, že z ekonomického úpadku, který postihuje 99% populace, profituje jedno procento velmi bohatých finančníků. Hnutí nezformulovalo žádné oficiální a jednotné stanovisko a jeho členové nemají politické ambice. Protesty do jisté míry navazují na květnové demonstrace ve Španělsku.

Protest je namířen obecně proti řízení vlády lobistickými skupinami a beztrestnosti bankéřů, kteří svou obchodní strategií a nemorálními praktikami odstartovali krizi v roce 2008, jež poslala zemi do ekonomické recese.

Protesty byly spojeny s rozsáhlým zatýkáním a diskutabilními násilnými akcemi policie, která demonstranty z hlavního tábořiště vytlačovala. Jeden z incidentů se odehrál přímo v pobočce Citibank, v níž policie zatýkala aktivisty, jenž údajně demonstrativně požadovali uzavření svých účtů. Verze zástupců pobočky a demonstrantů se však rozcházejí.

Nepokoje později pokračovaly na jiných místech v okolí Wall Streetu a rozšířily se po celých Spojených státech.

Podporu mu kromě celebrit - členové kapely Radiohead, herečka Susan Sarandonová, kontroverzní filmař Michael Moore nebo písničkář Pete Seger - vyjádřili i někteří z těch, proti kterým protesty v podstatě směřují. Mezi jinými Farhad Ebrahimi a Leah Huntová (vnučka naftového magnáta), oba dědicové "velkých peněz". Podporovatelé z této skupiny lidí se shodovali na ochotě nechat své nadprůměrné příjmy danit zvláštní daní.

OWS zaznamenalo ohlas ve světě a na jeho akce reagovaly podobně smýšlející komunity. 15. října 2011 se sešli stoupenci hnutí v 900 městech po celém světě. Své náklady hnutí hradí z peněz od dárců.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy