Okupujte Wall Street

14. 1. 2012 20:54
Occupy Wall Street (OWS) - protestní hnutí zformované 17. září 2011 při protestech proti plutokracii v newyorské finančnické čtvrti Wall Street.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Occupy Wall Street (OWS) - protestní hnutí zformované 17. září 2011 v Zuccotti parku newyorské finančnické čtvrti Wall Street. Zárodečnou skupinou se stali aktivisté Abdusters, což je kanadská organizace vystupující proti konzumnímu stylu života a vydávající stejnojmenný mezinárodní časopis.

Hlavní heslo protestujících, Nás je 99%, vyjadřuje skutečnost, že z ekonomického úpadku, který postihuje 99% populace, profituje jedno procento velmi bohatých finančníků. Hnutí nezformulovalo žádné oficiální a jednotné stanovisko a jeho členové nemají politické ambice. Protesty do jisté míry navazují na květnové demonstrace ve Španělsku.

Protest je namířen obecně proti řízení vlády lobistickými skupinami a beztrestnosti bankéřů, kteří svou obchodní strategií a nemorálními praktikami odstartovali krizi v roce 2008, jež poslala zemi do ekonomické recese.

Protesty byly spojeny s rozsáhlým zatýkáním a diskutabilními násilnými akcemi policie, která demonstranty z hlavního tábořiště vytlačovala. Jeden z incidentů se odehrál přímo v pobočce Citibank, v níž policie zatýkala aktivisty, jenž údajně demonstrativně požadovali uzavření svých účtů. Verze zástupců pobočky a demonstrantů se však rozcházejí.

Nepokoje později pokračovaly na jiných místech v okolí Wall Streetu a rozšířily se po celých Spojených státech.

Podporu mu kromě celebrit - členové kapely Radiohead, herečka Susan Sarandonová, kontroverzní filmař Michael Moore nebo písničkář Pete Seger - vyjádřili i někteří z těch, proti kterým protesty v podstatě směřují. Mezi jinými Farhad Ebrahimi a Leah Huntová (vnučka naftového magnáta), oba dědicové "velkých peněz". Podporovatelé z této skupiny lidí se shodovali na ochotě nechat své nadprůměrné příjmy danit zvláštní daní.

OWS zaznamenalo ohlas ve světě a na jeho akce reagovaly podobně smýšlející komunity. 15. října 2011 se sešli stoupenci hnutí v 900 městech po celém světě. Své náklady hnutí hradí z peněz od dárců.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 17 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy