Wall Street

23. 9. 2011 13:14
Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku a zaměřující se zejména na obchod s cennými papíry.
Wall Street.
Wall Street. | Foto: Reuters

Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku, které se zaměřovaly zejména na obchod s cennými papíry.

Tato osm bloků dlouhá ulice se stala prakticky synonymem pro americké finanční trhy. Na konci 18. století tu sepsáním takzvané "Buttonwoodské dohody" vznikla newyorská burza - New York Stock Exchange, která tu dodnes sídlí.

Ve třicátých letech 20. století tu krachem burzy odstartovala Velká hospodářská krize. V roce 2008 tu pak pádem investiční banky Lehman Brothers začala vleklá finanční krize, která se posléze rozšířila do celého světa.

V druhé polovině září 2011 se Wall Street stal jedním z míst, kde lidé protestovali proti nedostatečné solidaritě bohatých s chudými a umlčování jejich hlasu.

Wall Street a tamější dění se také staly námětem několika filmů, z nichž mezi nejznámější patří zřejmě Wall Street (1987) režiséra Olivera Stonea, s Michaelem Douglasem v hlavní roli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Uprchlého vězně ze zařízení na Chomutovsku policisté zadrželi

Uprchlého vězně, který ve čtvrtek opustil nestřežené pracoviště v Přečáplech na Chomutovku, dopadla tentýž den okolo 18:00 policejní hlídka z obvodního oddělení Aš na Chebsku. Sedmatřicetiletý Tibor Seman v nestřeženém areálu odcizil auto, podle kterého policisté vězně identifikovali. Novináře o tom dnes informoval mluvčí policie Karlovarského kraje Jakub Kopřiva.

Policisté podle mluvčího vozidlo pronásledovali a snažili se ho zastavit. Řidič osobního automobilu však na opakované výzvy k zastavení nereagoval a pokračoval dále v agresivní jízdě, během níž ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

Policie muži pohrozila namířenou střelnou zbraní, řidič na to reagoval tak, že úmyslně narazil do pravého boku služebního automobilu, řekl Kopřiva. Policista poté autu prostřelil zadní pneumatiku a policie auto zastavila za použití ochranného rámu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy