Wall Street

23. 9. 2011 13:14
Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku a zaměřující se zejména na obchod s cennými papíry.
Wall Street.
Wall Street. | Foto: Reuters

Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku, které se zaměřovaly zejména na obchod s cennými papíry.

Tato osm bloků dlouhá ulice se stala prakticky synonymem pro americké finanční trhy. Na konci 18. století tu sepsáním takzvané "Buttonwoodské dohody" vznikla newyorská burza - New York Stock Exchange, která tu dodnes sídlí.

Ve třicátých letech 20. století tu krachem burzy odstartovala Velká hospodářská krize. V roce 2008 tu pak pádem investiční banky Lehman Brothers začala vleklá finanční krize, která se posléze rozšířila do celého světa.

V druhé polovině září 2011 se Wall Street stal jedním z míst, kde lidé protestovali proti nedostatečné solidaritě bohatých s chudými a umlčování jejich hlasu.

Wall Street a tamější dění se také staly námětem několika filmů, z nichž mezi nejznámější patří zřejmě Wall Street (1987) režiséra Olivera Stonea, s Michaelem Douglasem v hlavní roli.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy