Wall Street

23. 9. 2011 13:14
Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku a zaměřující se zejména na obchod s cennými papíry.
Wall Street.
Wall Street. | Foto: Reuters

Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku, které se zaměřovaly zejména na obchod s cennými papíry.

Tato osm bloků dlouhá ulice se stala prakticky synonymem pro americké finanční trhy. Na konci 18. století tu sepsáním takzvané "Buttonwoodské dohody" vznikla newyorská burza - New York Stock Exchange, která tu dodnes sídlí.

Ve třicátých letech 20. století tu krachem burzy odstartovala Velká hospodářská krize. V roce 2008 tu pak pádem investiční banky Lehman Brothers začala vleklá finanční krize, která se posléze rozšířila do celého světa.

V druhé polovině září 2011 se Wall Street stal jedním z míst, kde lidé protestovali proti nedostatečné solidaritě bohatých s chudými a umlčování jejich hlasu.

Wall Street a tamější dění se také staly námětem několika filmů, z nichž mezi nejznámější patří zřejmě Wall Street (1987) režiséra Olivera Stonea, s Michaelem Douglasem v hlavní roli.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy