Wall Street

23. 9. 2011 13:14
Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku a zaměřující se zejména na obchod s cennými papíry.
Wall Street.
Wall Street. | Foto: Reuters

Označení "Wall Street" se původně používalo pro společnosti sídlící na jižním Manhattanu v New Yorku, které se zaměřovaly zejména na obchod s cennými papíry.

Tato osm bloků dlouhá ulice se stala prakticky synonymem pro americké finanční trhy. Na konci 18. století tu sepsáním takzvané "Buttonwoodské dohody" vznikla newyorská burza - New York Stock Exchange, která tu dodnes sídlí.

Ve třicátých letech 20. století tu krachem burzy odstartovala Velká hospodářská krize. V roce 2008 tu pak pádem investiční banky Lehman Brothers začala vleklá finanční krize, která se posléze rozšířila do celého světa.

V druhé polovině září 2011 se Wall Street stal jedním z míst, kde lidé protestovali proti nedostatečné solidaritě bohatých s chudými a umlčování jejich hlasu.

Wall Street a tamější dění se také staly námětem několika filmů, z nichž mezi nejznámější patří zřejmě Wall Street (1987) režiséra Olivera Stonea, s Michaelem Douglasem v hlavní roli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy