Mitt Romney

Aktualizováno 7. 11. 2012 20:18
Kandidát na prezidenta USA v roce 2012 za Republikánskou stranu. Skončil poražen dosavadním prezidentem Barackem Obamou.
Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Mitt Romney se narodil 12. března 1947 v Detroitu.

O prezidentskou kandidaturu se ucházel v republikánských primárkách už v roce 2008, ale prohrál se senátorem Johnem McCainem. V roce 2012 byly jeho vyhlídky lepší, ačkoliv ho konzervativnější část Republikánské strany nepovažovala za dobrého kandidáta.

Nakonec byl jeho souboj s demokratickým kandidátem a úřadujícím prezidentem Barackem Obamou poměrně vyrovnaný. Síla jeho osobnosti vyplynula i z toho, že řada lidí stále pociťovala důsledky krize a nedočkala se naplnění velkých slibů zpodobněných v plakátovém "We Can" a "Hope", s nimiž vyhrál Obama. Až do začátku voleb 6. listopadu nebylo jisté, jestli se mu nepodaří Obamu z křesla amerického prezidenta sesadit. Nakonec ale Obama zvítězil - pro své zvolení získal více než tři sta volitelů (potřebnou většinou je 270).

Romey byl guvernérem státu Massachusetts a také předsedou organizačního výboru zimních olympijských her 2002 v Salt Lake City. Hlásí se k mormonům (Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů) a v šedesátých letech jako dobrovolník-misionář působil ve Francii, kde se naučil francouzsky.

Je také úspěšným a bohatým podnikatelem. S manželkou Ann má pět dětí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy