Mitt Romney

Aktualizováno 7. 11. 2012 20:18
Kandidát na prezidenta USA v roce 2012 za Republikánskou stranu. Skončil poražen dosavadním prezidentem Barackem Obamou.
Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Mitt Romney se narodil 12. března 1947 v Detroitu.

O prezidentskou kandidaturu se ucházel v republikánských primárkách už v roce 2008, ale prohrál se senátorem Johnem McCainem. V roce 2012 byly jeho vyhlídky lepší, ačkoliv ho konzervativnější část Republikánské strany nepovažovala za dobrého kandidáta.

Nakonec byl jeho souboj s demokratickým kandidátem a úřadujícím prezidentem Barackem Obamou poměrně vyrovnaný. Síla jeho osobnosti vyplynula i z toho, že řada lidí stále pociťovala důsledky krize a nedočkala se naplnění velkých slibů zpodobněných v plakátovém "We Can" a "Hope", s nimiž vyhrál Obama. Až do začátku voleb 6. listopadu nebylo jisté, jestli se mu nepodaří Obamu z křesla amerického prezidenta sesadit. Nakonec ale Obama zvítězil - pro své zvolení získal více než tři sta volitelů (potřebnou většinou je 270).

Romey byl guvernérem státu Massachusetts a také předsedou organizačního výboru zimních olympijských her 2002 v Salt Lake City. Hlásí se k mormonům (Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů) a v šedesátých letech jako dobrovolník-misionář působil ve Francii, kde se naučil francouzsky.

Je také úspěšným a bohatým podnikatelem. S manželkou Ann má pět dětí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy