Mitt Romney

Aktualizováno 7. 11. 2012 20:18
Kandidát na prezidenta USA v roce 2012 za Republikánskou stranu. Skončil poražen dosavadním prezidentem Barackem Obamou.
Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Mitt Romney se narodil 12. března 1947 v Detroitu.

O prezidentskou kandidaturu se ucházel v republikánských primárkách už v roce 2008, ale prohrál se senátorem Johnem McCainem. V roce 2012 byly jeho vyhlídky lepší, ačkoliv ho konzervativnější část Republikánské strany nepovažovala za dobrého kandidáta.

Nakonec byl jeho souboj s demokratickým kandidátem a úřadujícím prezidentem Barackem Obamou poměrně vyrovnaný. Síla jeho osobnosti vyplynula i z toho, že řada lidí stále pociťovala důsledky krize a nedočkala se naplnění velkých slibů zpodobněných v plakátovém "We Can" a "Hope", s nimiž vyhrál Obama. Až do začátku voleb 6. listopadu nebylo jisté, jestli se mu nepodaří Obamu z křesla amerického prezidenta sesadit. Nakonec ale Obama zvítězil - pro své zvolení získal více než tři sta volitelů (potřebnou většinou je 270).

Romey byl guvernérem státu Massachusetts a také předsedou organizačního výboru zimních olympijských her 2002 v Salt Lake City. Hlásí se k mormonům (Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů) a v šedesátých letech jako dobrovolník-misionář působil ve Francii, kde se naučil francouzsky.

Je také úspěšným a bohatým podnikatelem. S manželkou Ann má pět dětí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy