Mitt Romney

Aktualizováno 7. 11. 2012 20:18
Kandidát na prezidenta USA v roce 2012 za Republikánskou stranu. Skončil poražen dosavadním prezidentem Barackem Obamou.
Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Mitt Romney se narodil 12. března 1947 v Detroitu.

O prezidentskou kandidaturu se ucházel v republikánských primárkách už v roce 2008, ale prohrál se senátorem Johnem McCainem. V roce 2012 byly jeho vyhlídky lepší, ačkoliv ho konzervativnější část Republikánské strany nepovažovala za dobrého kandidáta.

Nakonec byl jeho souboj s demokratickým kandidátem a úřadujícím prezidentem Barackem Obamou poměrně vyrovnaný. Síla jeho osobnosti vyplynula i z toho, že řada lidí stále pociťovala důsledky krize a nedočkala se naplnění velkých slibů zpodobněných v plakátovém "We Can" a "Hope", s nimiž vyhrál Obama. Až do začátku voleb 6. listopadu nebylo jisté, jestli se mu nepodaří Obamu z křesla amerického prezidenta sesadit. Nakonec ale Obama zvítězil - pro své zvolení získal více než tři sta volitelů (potřebnou většinou je 270).

Romey byl guvernérem státu Massachusetts a také předsedou organizačního výboru zimních olympijských her 2002 v Salt Lake City. Hlásí se k mormonům (Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů) a v šedesátých letech jako dobrovolník-misionář působil ve Francii, kde se naučil francouzsky.

Je také úspěšným a bohatým podnikatelem. S manželkou Ann má pět dětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy