Sharp

24. 1. 2012 0:02
Sharp Corporation je japonská nadnárodní společnost, která navrhuje a vyrábí elektroniku
Sharp
Sharp | Foto: GSMARENA.COM

Sharp Corporation je japonská nadnárodní společnost, která navrhuje a vyrábí elektronické přístroje. Jméno dostala podle jednoho z prvních vynálezů svého zakladatele Tokujiho Hayakawy, jímž byla propiska s vyměnitelnou náplní Ever-Sharp. Od té doby se Sharp stal jednou z vůdčích firem na trhu s elektronikou.

Společnost sídlí ve městě Ósaka a celosvětově zaměstnává více než 55 tisíc lidí. V roce 2011 pracovala s obratem téměř čtyřiceti miliard dolarů, z toho byl zisku zhruba 252 milionů.

Historie

V roce 1912 si Tokuji Hayakawa v Tokyu založil dílnu na zpracování kovů a postupně z ní vzešlo několik vynálezů jako přezka Tokubijo nebo slavná propiska s vyměnitelnou náplní Ever-Sharp. Právě ta už v době svého vzniku (1915) měla takový úspěch, že se podle ní podnik pojmenoval. Když ale v roce 1923 vypuklo velké zemětřesení v Kantó, byznys s propiskami skončil v prachu a společnost se přestěhovala do Ósaky.

Tam začala navrhovat a vyrábět první japonské radiopřijímače, v roce 1953 k nim přidala televizory a o jedenáct let později pak jako první na světě představila kalkulačku založenou na tranzistorech. V průběhu let tyto přístroje nadále zlepšovala, v roce 1973 je začala osazovat LCD displejem a právě tato technologie se pro Sharp stala jednou z klíčových.

V následujících letech totiž navázala spolupráci s Nintendem, uvedla na trh několik speciálních televizí nebo konzolí, ale vždy se jednalo až o druhořadé produkty. Opravdu výrazným kouskem mezi množstvím vyrobených přístrojů se stal v roce 1997 telefon J-SH04, který jako vůbec první disponoval foťákem. Bohužel se už však nikdy nedočkal uvedení na trh a klíčoví vývojáři se rozutekli ke konkurenci.

Produkty

Spektrum produktů se značkou Sharp je opravdu široké a z hlediska příjmů jsou pro společnost klíčové LCD panely, solární panely, mobilní telefony, projektory a další příslušenství hudebním či obrazovým přístrojům.

Jakýmsi pionýrem a inovátorem je Sharp na poli multifunkčních tiskáren. Jeho zařízení byly dokonce několikrát oceněny společnostmi BLI a BERTL, jejichž testy lze v oboru považovat za směrodatné. Divize Sharp Solar je zase jedním z největších světových dodavatelů fotovoltaických panelů, minimálně co se týče obratu.

Od roku 2007 pak Sharp vlastní kontrolní podíl ve společnosti Pioneer, která proslula především vysoce kvalitní audio technikou. V roce 2009 pak daly dohromady společný podnik zabývající se výrobou optických zařízení a pojmenovaly jej Pioneer Digital Design and Manufacturing Corporation.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy