reklama
 
 

Sharp

24. 1. 2012 0:02
Sharp Corporation je japonská nadnárodní společnost, která navrhuje a vyrábí elektroniku

Sharp Corporation je japonská nadnárodní společnost, která navrhuje a vyrábí elektronické přístroje. Jméno dostala podle jednoho z prvních vynálezů svého zakladatele Tokujiho Hayakawy, jímž byla propiska s vyměnitelnou náplní Ever-Sharp. Od té doby se Sharp stal jednou z vůdčích firem na trhu s elektronikou.

Společnost sídlí ve městě Ósaka a celosvětově zaměstnává více než 55 tisíc lidí. V roce 2011 pracovala s obratem téměř čtyřiceti miliard dolarů, z toho byl zisku zhruba 252 milionů.

Historie

V roce 1912 si Tokuji Hayakawa v Tokyu založil dílnu na zpracování kovů a postupně z ní vzešlo několik vynálezů jako přezka Tokubijo nebo slavná propiska s vyměnitelnou náplní Ever-Sharp. Právě ta už v době svého vzniku (1915) měla takový úspěch, že se podle ní podnik pojmenoval. Když ale v roce 1923 vypuklo velké zemětřesení v Kantó, byznys s propiskami skončil v prachu a společnost se přestěhovala do Ósaky.

Tam začala navrhovat a vyrábět první japonské radiopřijímače, v roce 1953 k nim přidala televizory a o jedenáct let později pak jako první na světě představila kalkulačku založenou na tranzistorech. V průběhu let tyto přístroje nadále zlepšovala, v roce 1973 je začala osazovat LCD displejem a právě tato technologie se pro Sharp stala jednou z klíčových.

V následujících letech totiž navázala spolupráci s Nintendem, uvedla na trh několik speciálních televizí nebo konzolí, ale vždy se jednalo až o druhořadé produkty. Opravdu výrazným kouskem mezi množstvím vyrobených přístrojů se stal v roce 1997 telefon J-SH04, který jako vůbec první disponoval foťákem. Bohužel se už však nikdy nedočkal uvedení na trh a klíčoví vývojáři se rozutekli ke konkurenci.

Produkty

Spektrum produktů se značkou Sharp je opravdu široké a z hlediska příjmů jsou pro společnost klíčové LCD panely, solární panely, mobilní telefony, projektory a další příslušenství hudebním či obrazovým přístrojům.

Jakýmsi pionýrem a inovátorem je Sharp na poli multifunkčních tiskáren. Jeho zařízení byly dokonce několikrát oceněny společnostmi BLI a BERTL, jejichž testy lze v oboru považovat za směrodatné. Divize Sharp Solar je zase jedním z největších světových dodavatelů fotovoltaických panelů, minimálně co se týče obratu.

Od roku 2007 pak Sharp vlastní kontrolní podíl ve společnosti Pioneer, která proslula především vysoce kvalitní audio technikou. V roce 2009 pak daly dohromady společný podnik zabývající se výrobou optických zařízení a pojmenovaly jej Pioneer Digital Design and Manufacturing Corporation.

24. 1. 2012 0:02

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama