Datart

26. 11. 2011 10:26
Datart je česko-slovenský maloobchodní řetězec, zaměřený hlavně na spotřební elektroniku a bílou techniku.
Datart
Datart | Foto: Datart

Datart je česká a slovenská maloobchodní síť, zaměřující se převážně na spotřební elektroniku, malé domácí spotřebiče a kychyňské vybavení. Jejich provozovatelem je společnost Datart International. Ta byla od roku 2000 součástí holdingu skupiny KESA Electricals, který se v roce 2012 přejmenoval na Darty. Následkem restrukturalizace však v roce 2014 odprodal maloobchodní síť Datartu jeho akcionářům, tedy zpět do českého vlatsnictví.

Společnost se snaží profilovat jako moderní, ekologický a silně na zákazníka orientovaný obchod. Tato snaha je výrazně patrná jak z jeho sebeprezentace na internetových stránkách, tak z šíře a pestrosti zákaznického servisu. Na svých stránkách společnost v dokumentu "Závazek důvěry" deklaruje tři pilíře svého přístupu k zákazníkům: nejlepší cena, nejlepší sortiment, nejlepší služby.

Pozitivní i negativní reakce, na které odpovídá manažer zákaznického centra, jsou rovněž dostupné na webu. Nadstandardní servis nabízí Datart například formou o jeden rok prodloužené záruky na vybrané zboží, opravy doma u zákazníka, infolinkou zdarma, nebo službou Garance stálého obrazu, která nabízí zapůjčení náhrady během opravy porouchaného televizoru. V internetovém aukčním systému lze pořídit za zvýhodněné ceny funkční poškozené zboží, zboží vystavované, s poškozeným obalem či vrácené v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. V nabídce prodejen nejsou pouze spotřebiče, ale i doplňkový sortiment, jako záznamová média, hudební a filmové nosiče, baterie a podobně.

To vše je v rámci konkurečního boje na stále rostoucím trhu kamenných obchodů, podporovaných internetevou variantou prodeje zboží a služeb. Největším specializovaným konkurentem Datartu jsou prodejny Electro World. V březnu a dubnu 2011 obě společnosti shodně nabízely slevy při výměně starého výrobku za nový s tím, že starý ekologicky zlikvidují. Ekologické chování je ostatně další prvek snahy získat sympatie zejména mladých lidí, kteří si již takovýchto věcí začínají všímat. Rovněž se angažuje v nejrůznějších charitativních podnicích a podporuje Nadaci Naše dítě a Fond ohrožených dětí.

Datart International byla založena v roce 1990. Maloobchodním prodejem se však začala zabývat až o dva roky později. V roce 1999 Datart vstoupil na slovenský trh. V roce 2005 v Česku a v roce 2007 na Slovensku, jako jeden z prvních maloobchodních řetězců spustil paralelní e-shop. Společnost, v jejímž čele od začátku stál Pavel Sláma, provozuje několik desítek kamenných prodejen a zaměstnává přibližně tisícovku lidí. Zakladatel Pavel Sláma zemřel v červnu 2013 po těžké nemoci.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy