Datart

26. 11. 2011 10:26
Datart je česko-slovenský maloobchodní řetězec, zaměřený hlavně na spotřební elektroniku a bílou techniku.
Datart
Datart | Foto: Datart

Datart je česká a slovenská maloobchodní síť, zaměřující se převážně na spotřební elektroniku, malé domácí spotřebiče a kychyňské vybavení. Jejich provozovatelem je společnost Datart International. Ta byla od roku 2000 součástí holdingu skupiny KESA Electricals, který se v roce 2012 přejmenoval na Darty. Následkem restrukturalizace však v roce 2014 odprodal maloobchodní síť Datartu jeho akcionářům, tedy zpět do českého vlatsnictví.

Společnost se snaží profilovat jako moderní, ekologický a silně na zákazníka orientovaný obchod. Tato snaha je výrazně patrná jak z jeho sebeprezentace na internetových stránkách, tak z šíře a pestrosti zákaznického servisu. Na svých stránkách společnost v dokumentu "Závazek důvěry" deklaruje tři pilíře svého přístupu k zákazníkům: nejlepší cena, nejlepší sortiment, nejlepší služby.

Pozitivní i negativní reakce, na které odpovídá manažer zákaznického centra, jsou rovněž dostupné na webu. Nadstandardní servis nabízí Datart například formou o jeden rok prodloužené záruky na vybrané zboží, opravy doma u zákazníka, infolinkou zdarma, nebo službou Garance stálého obrazu, která nabízí zapůjčení náhrady během opravy porouchaného televizoru. V internetovém aukčním systému lze pořídit za zvýhodněné ceny funkční poškozené zboží, zboží vystavované, s poškozeným obalem či vrácené v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. V nabídce prodejen nejsou pouze spotřebiče, ale i doplňkový sortiment, jako záznamová média, hudební a filmové nosiče, baterie a podobně.

To vše je v rámci konkurečního boje na stále rostoucím trhu kamenných obchodů, podporovaných internetevou variantou prodeje zboží a služeb. Největším specializovaným konkurentem Datartu jsou prodejny Electro World. V březnu a dubnu 2011 obě společnosti shodně nabízely slevy při výměně starého výrobku za nový s tím, že starý ekologicky zlikvidují. Ekologické chování je ostatně další prvek snahy získat sympatie zejména mladých lidí, kteří si již takovýchto věcí začínají všímat. Rovněž se angažuje v nejrůznějších charitativních podnicích a podporuje Nadaci Naše dítě a Fond ohrožených dětí.

Datart International byla založena v roce 1990. Maloobchodním prodejem se však začala zabývat až o dva roky později. V roce 1999 Datart vstoupil na slovenský trh. V roce 2005 v Česku a v roce 2007 na Slovensku, jako jeden z prvních maloobchodních řetězců spustil paralelní e-shop. Společnost, v jejímž čele od začátku stál Pavel Sláma, provozuje několik desítek kamenných prodejen a zaměstnává přibližně tisícovku lidí. Zakladatel Pavel Sláma zemřel v červnu 2013 po těžké nemoci.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy