Datart

26. 11. 2011 10:26
Datart je česko-slovenský maloobchodní řetězec, zaměřený hlavně na spotřební elektroniku a bílou techniku.
Datart
Datart | Foto: Datart

Datart je česká a slovenská maloobchodní síť, zaměřující se převážně na spotřební elektroniku, malé domácí spotřebiče a kychyňské vybavení. Jejich provozovatelem je společnost Datart International. Ta byla od roku 2000 součástí holdingu skupiny KESA Electricals, který se v roce 2012 přejmenoval na Darty. Následkem restrukturalizace však v roce 2014 odprodal maloobchodní síť Datartu jeho akcionářům, tedy zpět do českého vlatsnictví.

Společnost se snaží profilovat jako moderní, ekologický a silně na zákazníka orientovaný obchod. Tato snaha je výrazně patrná jak z jeho sebeprezentace na internetových stránkách, tak z šíře a pestrosti zákaznického servisu. Na svých stránkách společnost v dokumentu "Závazek důvěry" deklaruje tři pilíře svého přístupu k zákazníkům: nejlepší cena, nejlepší sortiment, nejlepší služby.

Pozitivní i negativní reakce, na které odpovídá manažer zákaznického centra, jsou rovněž dostupné na webu. Nadstandardní servis nabízí Datart například formou o jeden rok prodloužené záruky na vybrané zboží, opravy doma u zákazníka, infolinkou zdarma, nebo službou Garance stálého obrazu, která nabízí zapůjčení náhrady během opravy porouchaného televizoru. V internetovém aukčním systému lze pořídit za zvýhodněné ceny funkční poškozené zboží, zboží vystavované, s poškozeným obalem či vrácené v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. V nabídce prodejen nejsou pouze spotřebiče, ale i doplňkový sortiment, jako záznamová média, hudební a filmové nosiče, baterie a podobně.

To vše je v rámci konkurečního boje na stále rostoucím trhu kamenných obchodů, podporovaných internetevou variantou prodeje zboží a služeb. Největším specializovaným konkurentem Datartu jsou prodejny Electro World. V březnu a dubnu 2011 obě společnosti shodně nabízely slevy při výměně starého výrobku za nový s tím, že starý ekologicky zlikvidují. Ekologické chování je ostatně další prvek snahy získat sympatie zejména mladých lidí, kteří si již takovýchto věcí začínají všímat. Rovněž se angažuje v nejrůznějších charitativních podnicích a podporuje Nadaci Naše dítě a Fond ohrožených dětí.

Datart International byla založena v roce 1990. Maloobchodním prodejem se však začala zabývat až o dva roky později. V roce 1999 Datart vstoupil na slovenský trh. V roce 2005 v Česku a v roce 2007 na Slovensku, jako jeden z prvních maloobchodních řetězců spustil paralelní e-shop. Společnost, v jejímž čele od začátku stál Pavel Sláma, provozuje několik desítek kamenných prodejen a zaměstnává přibližně tisícovku lidí. Zakladatel Pavel Sláma zemřel v červnu 2013 po těžké nemoci.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

před 50 minutami

Zemřel trenérský rekordman Gutendorf, jenž vedl přes 50 týmů

Fotbalový svět přišel o trenérského světoběžníka Rudiho Gutendorfa, který vedl neuvěřitelných 55 týmů na pěti kontinentech. Rodák z německého Koblenzu se dožil 93 let. Proslavila ho exotická angažmá a neutuchající láska k fotbalu i objevování nových destinací, díky čemuž se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Gutendorfa proslavily i výrazné brýle a široký úsměv. S aktivním fotbalem skončil už v 27 letech, pak se dal na trénování. Během kariéry trvající přes půl století působil v 32 zemích, u osmnácti reprezentačních týmů a k tomu trénoval dva olympijské výběry. U všech ale vydržel vždy jen krátce a jeho role nebyla jen fotbalová, ale často i diplomatická.

 

Začal ve Švýcarsku, po Curychu působil v Lucernu, pak vyrazil do Tuniska. Na chvíli se vrátil do rodného Německa, než zkusil další kluby. Reprezentace měnil skoro po měsících: Chile, Bolívie, Venezuela, Trinidad a Tobago, Grenada, Antigua a Barbuda, Botswana, Austrálie, Nová Kaledonie, Fidži, Nepál, Tonga, Tanzanie, Ghana, Mauricius, Zimbabwe, Rwanda, Samoa a olympijské výběry Číny a Íránu.

 

Gutendorf zemřel v pátek ve spánku obklopen rodinou.

Další zprávy