Datart

26. 11. 2011 10:26
Datart je česko-slovenský maloobchodní řetězec, zaměřený hlavně na spotřební elektroniku a bílou techniku.
Datart
Datart | Foto: Datart

Datart je česká a slovenská maloobchodní síť, zaměřující se převážně na spotřební elektroniku, malé domácí spotřebiče a kychyňské vybavení. Jejich provozovatelem je společnost Datart International. Ta byla od roku 2000 součástí holdingu skupiny KESA Electricals, který se v roce 2012 přejmenoval na Darty. Následkem restrukturalizace však v roce 2014 odprodal maloobchodní síť Datartu jeho akcionářům, tedy zpět do českého vlatsnictví.

Společnost se snaží profilovat jako moderní, ekologický a silně na zákazníka orientovaný obchod. Tato snaha je výrazně patrná jak z jeho sebeprezentace na internetových stránkách, tak z šíře a pestrosti zákaznického servisu. Na svých stránkách společnost v dokumentu "Závazek důvěry" deklaruje tři pilíře svého přístupu k zákazníkům: nejlepší cena, nejlepší sortiment, nejlepší služby.

Pozitivní i negativní reakce, na které odpovídá manažer zákaznického centra, jsou rovněž dostupné na webu. Nadstandardní servis nabízí Datart například formou o jeden rok prodloužené záruky na vybrané zboží, opravy doma u zákazníka, infolinkou zdarma, nebo službou Garance stálého obrazu, která nabízí zapůjčení náhrady během opravy porouchaného televizoru. V internetovém aukčním systému lze pořídit za zvýhodněné ceny funkční poškozené zboží, zboží vystavované, s poškozeným obalem či vrácené v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. V nabídce prodejen nejsou pouze spotřebiče, ale i doplňkový sortiment, jako záznamová média, hudební a filmové nosiče, baterie a podobně.

To vše je v rámci konkurečního boje na stále rostoucím trhu kamenných obchodů, podporovaných internetevou variantou prodeje zboží a služeb. Největším specializovaným konkurentem Datartu jsou prodejny Electro World. V březnu a dubnu 2011 obě společnosti shodně nabízely slevy při výměně starého výrobku za nový s tím, že starý ekologicky zlikvidují. Ekologické chování je ostatně další prvek snahy získat sympatie zejména mladých lidí, kteří si již takovýchto věcí začínají všímat. Rovněž se angažuje v nejrůznějších charitativních podnicích a podporuje Nadaci Naše dítě a Fond ohrožených dětí.

Datart International byla založena v roce 1990. Maloobchodním prodejem se však začala zabývat až o dva roky později. V roce 1999 Datart vstoupil na slovenský trh. V roce 2005 v Česku a v roce 2007 na Slovensku, jako jeden z prvních maloobchodních řetězců spustil paralelní e-shop. Společnost, v jejímž čele od začátku stál Pavel Sláma, provozuje několik desítek kamenných prodejen a zaměstnává přibližně tisícovku lidí. Zakladatel Pavel Sláma zemřel v červnu 2013 po těžké nemoci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy