Samsung Galaxy S4

26. 3. 2013 13:41
Samsung pokračuje ve vývoji své vlajkové řady smartphonů s Galaxy S4. Pět palců úhlopříčky Full HD displeje, čtyřjádrový procesor s 1,9 GHz a fotoaparát s 13 MPx.
Samsung Galaxy S4.
Samsung Galaxy S4. | Foto: Reuters

Model smartphonu produkovaný jihokorejskou společností Samsung byl představen v březnu 2013. Je zástupcem vlajkové modelové řady chytrých telefonů, které tato společnost vyrábí, a je tak i konkurentem velkých značek jako iPhone od Applu.

Samsung Galaxy S4 šel do prodeje koncem dubna 2013. Předcházející model Samsung Galaxy S3 se dostal do prodeje v květnu 2012.

Jako softwarový základ používá operační systém Android 4.2.2 Jelly Bean, Samsung pak přidává své grafické rozhraní TouchWiz "Nature UX". Procesor se liší v závislosti na místě prodeje. Pro americký trh a další vybrané je připraven čip Exynos 5, který zahrnuje dokonce osm jader s frekvencí 1,6 GHz. Ostatní typy však poběží na čtyřjádrovém CPU s frekvencí 1,9 GHz.

Displej tohoto smartphonu Samsung má pět palců s podporou plného vysokého rozlišení (1920x1080). Zadní fotoaparát nabízí rozlišení 13 MPx.

Předností telefonu je několik nových funkcí s pomocí přední kamery. Patří mezi ně částečné bezdotykové ovládání, kdy je možné vybrané prvky ovládat pouze gesty před telefonem. V jiných případech telefon reaguje na kontakt se zrakem. Pokud uživatel odvrátí zrak od přehrávaného videa, to se samostatně pozastaví a při dalším kontaktu se zrakem se spustí. Podobně lze posunovat stránky dolů a nahoru.

Smartphone Galaxy S4 byl vybaven lepší baterií s 2600 mAh především kvůli dostatečné podpoře energeticky náročnějších součástek.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy