PlayStation

10. 11. 2011 21:50
PlayStation je série konzolí vyvinutých firmou Sony, které zasáhly pátou, šestou i sedmou generaci těchto videoherních zařízení. PlayStation 4 se prodává od listopadu, v ČR má premiéru v prosinci.
PlayStation
PlayStation | Foto: DIGITALSPY.CO.UK

PlayStation je série konzolí vyvinutých firmou Sony, které zasáhly pátou, šestou i sedmou generaci těchto videoherních zařízení. Značka pod sebou pak kromě samotných tří konzolí zahrnuje i multimediální centrum, online služby, řadu originálních ovladačů, handheld nebo třeba několik tematických magazínů.

Prvního modelu nazvaného prostě PlayStation se celosvětově prodalo přes 100 milionů kusů, nástupce PlayStation 2 se se 150 miliony stal vůbec nejprodávanější herní konzolí a aktuální PlayStation 3 měl k březnu 2011 na kontě více než 50 milionů prodaných kusů.

V listopadu 2013 se v zahraničí začala prodávat konzole PlayStation 4, start prodeje v Česku je 13. prosince. Nově využívá procesor AMD.

Historie

Kořeny PlayStationu sahají až do roku 1986, kdy firmy Sony a Nintendo chtěly společnými silami vylepšit tehdy populární konzoli Super Famicom/SNES o CD-ROM mechaniku. Společnosti se ale nedokázaly dohodnout na rozdělení zisku, Sony tak přišlo s cédéčkovou konzolí samo a ředitel Ken Kutaragi navíc přišel s nápadem na vlastní herní konzoli, která by Nintendu přímo konkurovala.

V listopadu 1993 se zformovala nová divize Sony Computer Entertainment, jejím výkonným ředitelem se stal Olaf Olafsson a pod jeho taktovou odstartoval projekt PlayStation. Levná konzole s podporou 3D poměrně rychle přilákala řadu vývojářů a když zhruba o rok později vstoupila na japonský trh, měla už dostatek titulů a poměrně suverénně předčila svého největšího konkurenta Sega Saturn. Záhy se pak stala populární i v Evropě a Severní Americe.

Herní tituly

Každý model PlayStationu má poměrně širokou paletu herních titulů, nejvíce jich ovšem vyšlo pro první verzi z roku 1994. Nástupci však jsou s originálem zpětně kompatibilní a starší hry si tak lze zahrát i na nich.

Exkluzivní tituly má na starosti divize Sony Computer Entertainment Worldwide Studios a v několika jejích studiích vyšly například hry Gran Turismo, Ape Escape, God of War nebo Twisted Metal.

 

Právě se děje

Další zprávy