PlayStation

10. 11. 2011 21:50
PlayStation je série konzolí vyvinutých firmou Sony, které zasáhly pátou, šestou i sedmou generaci těchto videoherních zařízení. PlayStation 4 se prodává od listopadu, v ČR má premiéru v prosinci.
PlayStation
PlayStation | Foto: DIGITALSPY.CO.UK

PlayStation je série konzolí vyvinutých firmou Sony, které zasáhly pátou, šestou i sedmou generaci těchto videoherních zařízení. Značka pod sebou pak kromě samotných tří konzolí zahrnuje i multimediální centrum, online služby, řadu originálních ovladačů, handheld nebo třeba několik tematických magazínů.

Prvního modelu nazvaného prostě PlayStation se celosvětově prodalo přes 100 milionů kusů, nástupce PlayStation 2 se se 150 miliony stal vůbec nejprodávanější herní konzolí a aktuální PlayStation 3 měl k březnu 2011 na kontě více než 50 milionů prodaných kusů.

V listopadu 2013 se v zahraničí začala prodávat konzole PlayStation 4, start prodeje v Česku je 13. prosince. Nově využívá procesor AMD.

Historie

Kořeny PlayStationu sahají až do roku 1986, kdy firmy Sony a Nintendo chtěly společnými silami vylepšit tehdy populární konzoli Super Famicom/SNES o CD-ROM mechaniku. Společnosti se ale nedokázaly dohodnout na rozdělení zisku, Sony tak přišlo s cédéčkovou konzolí samo a ředitel Ken Kutaragi navíc přišel s nápadem na vlastní herní konzoli, která by Nintendu přímo konkurovala.

V listopadu 1993 se zformovala nová divize Sony Computer Entertainment, jejím výkonným ředitelem se stal Olaf Olafsson a pod jeho taktovou odstartoval projekt PlayStation. Levná konzole s podporou 3D poměrně rychle přilákala řadu vývojářů a když zhruba o rok později vstoupila na japonský trh, měla už dostatek titulů a poměrně suverénně předčila svého největšího konkurenta Sega Saturn. Záhy se pak stala populární i v Evropě a Severní Americe.

Herní tituly

Každý model PlayStationu má poměrně širokou paletu herních titulů, nejvíce jich ovšem vyšlo pro první verzi z roku 1994. Nástupci však jsou s originálem zpětně kompatibilní a starší hry si tak lze zahrát i na nich.

Exkluzivní tituly má na starosti divize Sony Computer Entertainment Worldwide Studios a v několika jejích studiích vyšly například hry Gran Turismo, Ape Escape, God of War nebo Twisted Metal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Případ Afroameričana, který zemřel krátce po zatčení, vyšetří ministerstvo spravedlnosti a FBI

Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černošského muže ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ve středu to sdělil americký prezident Donald Trump. Podle něj se tak děje na jeho žádost. "Požádal jsem, aby toto vyšetřování bylo urychleno a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky," dodal Trump na svém Twitteru.

Úmrtí George Floyda vyvolalo nepokoje ve městě Minneapolis. Policie tam ve středu rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy