PlayStation

10. 11. 2011 21:50
PlayStation je série konzolí vyvinutých firmou Sony, které zasáhly pátou, šestou i sedmou generaci těchto videoherních zařízení. PlayStation 4 se prodává od listopadu, v ČR má premiéru v prosinci.
PlayStation
PlayStation | Foto: DIGITALSPY.CO.UK

PlayStation je série konzolí vyvinutých firmou Sony, které zasáhly pátou, šestou i sedmou generaci těchto videoherních zařízení. Značka pod sebou pak kromě samotných tří konzolí zahrnuje i multimediální centrum, online služby, řadu originálních ovladačů, handheld nebo třeba několik tematických magazínů.

Prvního modelu nazvaného prostě PlayStation se celosvětově prodalo přes 100 milionů kusů, nástupce PlayStation 2 se se 150 miliony stal vůbec nejprodávanější herní konzolí a aktuální PlayStation 3 měl k březnu 2011 na kontě více než 50 milionů prodaných kusů.

V listopadu 2013 se v zahraničí začala prodávat konzole PlayStation 4, start prodeje v Česku je 13. prosince. Nově využívá procesor AMD.

Historie

Kořeny PlayStationu sahají až do roku 1986, kdy firmy Sony a Nintendo chtěly společnými silami vylepšit tehdy populární konzoli Super Famicom/SNES o CD-ROM mechaniku. Společnosti se ale nedokázaly dohodnout na rozdělení zisku, Sony tak přišlo s cédéčkovou konzolí samo a ředitel Ken Kutaragi navíc přišel s nápadem na vlastní herní konzoli, která by Nintendu přímo konkurovala.

V listopadu 1993 se zformovala nová divize Sony Computer Entertainment, jejím výkonným ředitelem se stal Olaf Olafsson a pod jeho taktovou odstartoval projekt PlayStation. Levná konzole s podporou 3D poměrně rychle přilákala řadu vývojářů a když zhruba o rok později vstoupila na japonský trh, měla už dostatek titulů a poměrně suverénně předčila svého největšího konkurenta Sega Saturn. Záhy se pak stala populární i v Evropě a Severní Americe.

Herní tituly

Každý model PlayStationu má poměrně širokou paletu herních titulů, nejvíce jich ovšem vyšlo pro první verzi z roku 1994. Nástupci však jsou s originálem zpětně kompatibilní a starší hry si tak lze zahrát i na nich.

Exkluzivní tituly má na starosti divize Sony Computer Entertainment Worldwide Studios a v několika jejích studiích vyšly například hry Gran Turismo, Ape Escape, God of War nebo Twisted Metal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy