PlayStation Move

7. 11. 2011 19:14
Bezdrátové zařízení pro ovládání herní konzole PlayStation 3. Uživatel se aktivním pohybem účastní hry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hardwarový doplněk PlayStation Move umožňuje bezdrátové pohybové ovládání konzolových her na PlayStation 3 od Sony Computer Enterteinment. Vzhledově připomíná baterku s kulovitou žárovkou na vrcholku a příslušnými tlačítky po straně. Při jeho užívání spolupracuje se zařízením PlayStation Eye, což je kamerový systém snímající plochu před obrazovkou a konzolí, kde se hráč pohybuje. PS Eye zachycuje pohyb samotného PS Move a umožňuje tak uživateli aktivně se zapojit do hry a zároveň nebýt limitován přípojnými kabely. Jako první trh zasáhlo zařízení Evropu a většinu Asie 15. září 2010, čímž o dva měsíce přeběhlo technologii Kinect od Microsoftu. Sedmnáctého září odstartoval v Americe a Velké Británii.

O technologii

PS Move využívá bezdrátovou radiokomunikaci přes Bluetooth 2.0 a vydrží pracovat v plném nasazení pět hodin, pak je potřeba Li-ion baterii dobít přes port USB Mini-B. Během jedné hry mohou být aktivní až čtyři ovladače PS Move. Kamerový systém zachycuje jak pozici, tak směr pohybu, jehož přesnost je zvýrazněna právě ovladačem v ruce.

Koule umístěná na vrchu funguje jako aktivní značka pro kameru a umožňuje světelné efekty širokého barevného spektra zásluhou RGB diod. Barevné záření ovlivňují samotné hry, které se zařízením komunikují a mohou vyvolat buď jednoduché barevné ladění, nebo duchový efekt. Barva je také ovlivněna prostředím, ve kterém je zařízení používáno. Obecně však přístroji nijak nezáleží na světelných podmínkách. Velikost koule pak pomáhá určit vzdálenost a další vymezení prostoru. Vnitřní senzory pak vysílají informace o druhu pohybu či rotaci.

Z historie

Vývoj PS Move byl odhalen na výstavě E3 roku 2009, kde tvůrci představili a demonstrovali i zkušební prototyp. Zahájení prodeje se původně plánovalo už na přelom prvního a druhého čtvrtletí 2010, ale nakonec se vydání posunulo až na začátek podzimu téhož roku. Během té doby ještě vývojáři ze společnosti Sony zkoušeli, jestli by nebylo možné zařízení zkombinovat s jinými bezdrátovými ovladači pro PlayStation jako DualShock 3. Bohužel koncept se neosvědčil, a tak od něj ustoupili. Finální název produktu zveřejnili až desátého října v rámci Game Developers Conference, prezentovali také konečný design PS Move.

Vybrané logo má tvar podobný načmáranému tahu, který má znázorňovat světelnou dráhu zařízení při pohybu. Samotný název produktu byl dlouhou dobu středem debat. Kvůli potřebě zařízení nějak označit se mu často díky podobnosti říkalo magická hůlka, nebo prostě hůlka (Wand). Provizorní název zněl Motion Controller (ovladač pohybu), zazněly také návrhy jako Sphere nebo Gem, což se ukázalo jako rané kódové jméno. Do prodeje šlo zařízení v září 2010 napříč celým světem, začalo se v Evropě a Asii a jako poslední přišlo na řadu Japonsko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy