Nobelova cena za chemii

14. 9. 2011 17:42
Nobelova cena za chemii - obor, ve kterém Alfred Nobel sám pracoval - byla v jeho závěti zmíněna jako druhá. Oficiálně se uděluje, spolu s ostatními "pravými" Nobelovými cenami, od roku 1901.
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za chemii | Foto: Wikimedia Commons

Nobelova cena za chemii - obor, ve kterém Alfred Nobel sám pracoval - byla v jeho závěti z roku 1895 zmíněna jako druhá. Oficiálně se uděluje, spolu s ostatními "pravými" Nobelovými cenami, od roku 1901.

S oceněním je spojena medaile, diplom a peněžní odměna, která činí (v roce 2011) deset milionů švédských korun (asi 27 milionů českých korun). Pokud cenu sdílí dva nebo tři laureáti (což je maximální možný počet), rozdělí si částku mezi sebou.

Cenu uděluje Švédská královská akademie věd, mezi jejíž členy patří 350 švédských a 164 zahraničních vědců. Od roku 1901 do roku 2010 bylo v tomto oboru uděleno celkem 102 cen. Jako první ji v roce 1901 získal Jacobus Henricus van 't Hoff za objev zákonů týkajících se chemické dynamiky a osmotického tlaku v roztocích.

Medaile

Medaile, jejímž autorem je Erik Lindberg, má stejnou podobu jako to, která je udělována laureátům v oboru fyzika.

Na medaili je znázorněna bohyně Isis, představující Přírodu. Drží v ruce Roh hojnosti a zatímco sestupuje z mraků, Duch Vědy nadzdvihává závoj, který ji halí.

Kromě jména nositele a označení Švédské královské akademie věd je na ní také latinský nápis "Inventas vitam juvat excoluisse per artes", což má velmi volně přeloženo znamenat "ti, kteří skrze své umění zlepšili život na zemi".

Nominace

Nobelova komise každoročně (v září) posílá asi třem tisícům vybraných odborníků a významných lidí v oblasti chemického výzkumu výzvy k nominaci potenciálního laureáta Nobelovy ceny.

Jejich odpovědi jsou shromažďovány do února - výsledný seznam obsahuje na dvě stě padesát až tři sta jmen (některé nominace se totiž opakují). Komise poté, v období od března do května, konzultuje tento seznam s vybranými odborníky - výsledkem je závěrečná zpráva s doporučeními pro konečné hlasování.

Novým laureátem Nobelovy ceny je zvolena osoba, která získá většinu hlasů. Od roku 1974 platí pravidlo, že nominováni mohou být pouze žijící lidé. Jména všech nominovaných zůstávají tajná po dobu padesáti let.

Alfred Nobel

V roce 1895 sepsal Alfred Nobel závěť, ve které položil základy Nobelových cen za fyziku, chemii, fyziologii nebo medicínu, literaturu a práci pro rozvoj mírového hnutí.

Alfred Nobel byl švédským chemikem a inženýrem, věnoval se však také poezii či dramatu. Proslul zejména vynálezem dynamitu, jehož využití ve válečných konfliktech bylo jedním z hlavních důvodů Nobelovy angažovanosti v sociální oblasti a mírovém hnutí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 10 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy