iOS5

20. 10. 2011 20:03
iOS5 je verze mobilního operačního systému, na kterém běží produkty společnosti Apple. Systém vycházející z principů MacOS tak dnes funguje v přístrojích iPhone, iPad nebo iPod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

iOS5 je starší verze mobilního operačního systému, na kterém běží produkty společnosti Apple. Systém vycházející z principů MacOS tak dnes funguje v přístrojích iPhone, iPad nebo iPod.

Prvním telefonem s předinstalovaným iOS5 se stal iPhone 4S, první uživatelé už jej ale měli k dispozici už dva dny před jeho uvedením na trh. Společnost Apple systém totiž 12. října uvolnila ke stažení a uživatelé iPadů či starších iPhonů 4 nebo 3GS tak mohli povýšit na poslední verzi iOS dříve než první vlastníci nového iPhonu 4S.

Zájem o iOS5 byl ovšem zpočátku tak obrovský, že servery Apple nápor nestíhaly a díky tomu měla řada uživatelů s aktualizací problémy. Podobné problémy měla i čerstvě spuštěná služba iCloud. Po odeznění první vlny už však upgrade probíhá bez problémů.

200 nových funkcí

Společnost Apple novému systému nadělila přes dvě stě nových funkcí. Nicméně většina jich je poměrně banálního charakteru a větší vliv na používání telefonu má jen několik z nich.

Jednou z nejzajímavějších je bezesporu datové úložiště iCloud, které umožňuje kompletní zálohu iPhonu či iPadu včetně aplikací a jejich součástí. Základní prostor tvoří pouze 5GB paměti, nicméně za větší kapacitu si může uživatel připlatit.

Velmi užitečný je i vlastní systém krátkých zpráv iMessage, jenž dovoluje komunikaci mezi dvěma zařízeními Appleu přes sítě Wi-Fi nebo 3G. Kromě textu lze posílat i fotky či videa.

Určitých vylepšení se dostalo i systému notifikací, webový prohlížeč Safari nyní podporuje záložky a přímo do operačního systému se integrovala sociální síť Twitter. Dále přibyla například možnost synchronizace přes Wi-Fi.

 

Právě se děje

Další zprávy