Diaspora

16. 11. 2011 15:42
Diaspora je sociální síť založená na decentralizaci a ochraně soukromí připojených uživatelů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: MotleyNews, Diaspora

Software a server sociální sítě, který je postaven na otevřeném kódu a decentralizovaném sběru dat. Vymezuje se tak vůči klasickým sociálním sítím jako je Facebook, neboť každý uživatel Diaspory může v rámci sítě vést údaje o své osobě na vlastním serveru. Přes něj je sdílí s vymezeným okruhem přátel. Diaspora je mladý internetový projekt, rozjel se v roce 2010 a jeho název je stylizován s hvězdičkou za slovem Diaspora.

Za vývojem služby stojí Dan Grippi, Max Salzberg, Rafael Sofaer a Ilya Zjitomirski. Všichni mají jedno společné - studium na newyorské univerzitě The Courant Institute of Mathematical Sciences. Aby získali finance na rozjetí svého projektu, zaregistrovali svůj nápad na stránce Kickstarter. Ta umožňuje komukoli prezentovat svůj projekt online a získat na něj přes dobrovolné příspěvky peníze.

Od 24. dubna 2010 se začaly skládat peníze. Diaspora se řadí mezi úspěšné žadatele. Svého stanoveného cíle deseti tisíc dolarů dosáhla za dvanáct dní a celkově nastřádala příspěvky v hodnotě dvou set tisíc dolarů. Donátorů bylo přes šest tisíc, jedním z nich i Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, který byl z ideje Diaspory nadšen. Projekt byl ve své alfa fázi spuštěn 15. září 2010.

V podstatě Diaspora funguje na bázi dobrovolnického přístupu, protože o další rozvoj se může díky přístupu ke zdrojovému kódu softwaru zasloužit každý. Hlavní pozornost Diaspora při svém vývoji směřuje na soukromí a zabezpečení osobních dat. Kritické prohřešky v této oblasti jsou totiž často vytýkány komerčně úspěšnějším konkurentům. Nabízí tedy klasické prostředí, které uživatele propojuje s ostatními lidmi na síti, zároveň se může napojit i na Facebook a další společenské sítě.

Diaspora umožňuje vytváření statusů, zasílání vzkazů, sdílení fotografií a videí, chatování či hraní. Představa toho, že bude sociální síť tvořena mnoha jednotlivými servery, aby bylo možné udržet kontrolu nad svým publikovaným obsahem, odkazuje k metafoře semínek (seeds) či kokonů (pod). Samotný název v originále znamená skupinu vyděděnou ze svého prostředí, což jsou v tomto případě všichni, kteří nesdílí nadšení pro běžné internetové sociální sítě.

 

Právě se děje

Další zprávy